Cmentarz wojenny nr 163 w Tuchowie
Cmentarz wojenny nr 163 w Tuchowie jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany został przez niemieckiego architekta Heinricha Scholza. Jego powierzchnia wynosi 1395 m², założony jest na planie prostokąta o ściętych narożach.
• betonowe, podobne do postumentu krzyża, ale z betonowym krzyżem, Na cmentarzu pochowano 137 żołnierzy austro-węgierskich i 97 rosyjskich w 106 grobach pojedynczych i 22 zbiorowych. Z nazwiska znanych jest 68 żołnierzy austro-węgierskich. Wszyscy oni polegli w dniu 20 grudnia 1914 r. jeden w maju 1915 r. Znani z nazwisk żołnierze armii austro-węgierskiej walczyli w 24 pułku piechoty honwedu, który rekrutowany był w rejonach Brasov; Kronstadt i Miercurea Ciuc w dzisiejszej Rumunii. Żołnierze armii rosyjskiej walczyli m.in. w 125. Kurskim, 128. Starooskolskim i 130. Chersońskim pułkach piechoty. Wszystkie te pułki wchodziły w skład 32. i 33. kijowskich dywizji piechoty. Ponadto niektórzy służyli w 70. Brygadzie Artylerii. Po II wojnie światowej nie dbano o cmentarze z I wojny i popadały one w ruinę. Również cmentarz nr 163 był w dużym stopniu zniszczony, szczególnie jego pomnik centralny. Został gruntownie wyremontowany, m.in. odbudowano pomnik centralny, wyremontowano nagrobki, wykonano nowe tabliczki informacyjne, nową furtkę wejściową. Po remoncie jest w bardzo dobrym stanie (2016 r.). Ciekawostką jest, że początkowo planowano umieszczenie na pomniku centralnym krzyża wykonanego z kamiennych bloków (plan taki zachował się w Krakowskim Archiwum Państwowym), później jednak architekt zmienił plan i umieścił krzyż drewniany.
Obok cmentarza znajduje się Krzyż wdzięczności ustawiony na szczycie wzgórza Furmaniec (313 m.n.p.m.) skąd roztacza się przepiękna panorama. Okazją do ustawienia były: Wróć do spisu obiektów |