Cmentarz wojenny nr 58 na Przysłupiu

Cmentarz wojenny nr 58 jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się w gminie Uście Gorlickie około dwóch kilometrów na pn.- wsch. od wsi Przysłup. Cmentarz położony jest w lesie, pod szczytem Magury Małastowskiej około 150 m, na wysokości około 800 m n.p.m. Jest najwyżej położonym cmentarzem z I wojny światowej spośród wszystkich nekropolii w Galicji Zachodniej.

Cmentarz nr 58 ma kształt prostokąta o powierzchni 740 m² otoczony kamiennym murem wysokości około metra. W czołowj części ogrodzenia znajdowała się kamienna piramida - kurhan z resztkami tablic z inskrypcjami:

Dies ist das Heil, das dieser Krieg uns bot:
Aus tausend ungeahnten Quellen stiegen
Uns Krafte auf im Augenblick der Not,
Last die bewahrten nimmermehr versiegen,
Und Weltenfruhling bluht aus unsrem Tod.

replica Gucci Tłumaczenie

OTO NAGRODA, KTÓRĄ PRZYNIOSŁA NAM WOJNA
Z TYSIĘCY NIEOCZEKIWANYCH ŹRÓDEŁ
POWSTAŁY NASZE SIŁY W CHWILI POTRZEBY
OBY NIGDY NIE WYSCHŁY TE ŹRÓDŁA SPRAWDZONE
WTEDY ZE ŚMIERCI NASZEJ WIOSNA ZAKWITNIE POKOJEM.

Inne tłumaczenie:

Oto nagroda, która po wojnie nas czeka
Z tysięcy małych źródeł w godzinie potrzeby
Wezbrały nasze siły jak potężna rzeka
Nie dopuście więc nigdy przenigdy, ażeby
Źródła te wyschły, bo tylko wtedy
Ze znoju oraz krwi naszA wiosna
Zakwitnie pokojem

Pochowanych jest łącznie 136 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku w tym: 60 żołnierzy z armii austro-węgierskiej z następujących jednostek: 9 Pułk Piechoty Austro-Węgier, 10 PP, 18 PP, 36 PP, 89 PP, 4 Bośniacko-Hercegowiński Pułk Piechoty, 10 Pułk Piechoty k.k. Landwehry oraz 76 Rosjan między innymi z 193 Swiżajskiego Pułku Piechoty oraz z 36 Orłowskiego PP, miejsce stacjonowania w latach 1917-1914 w Krzemieńczuku
replica tassen Na mogiłach stoją nowe duże drewniane krzyże z dwuspadowymi gontowymi daszkami na ramionach.

Najłatwiej do niego trafić ścieżką znakowaną biało-czarnymi kwadratami. Ścieżka rozpoczyna się na rozejściu szlaków zielonego i niebieskiego. Po przejściu około 100 m od rozejścia szlaków natrafiamy na cmentarz wojenny nr 58, który jest po remoncie. Cmentarz od 2010 r. był remontowany, prace zakończono we wrześniu 2016 r. postawieniem krzyża centralnego.
Kontynuując schodzenie dalej ścieżką po około 15 minutach dochodzimy do wspaniale położonego kamiennego cmentarza wojennego nr 59, który w latach 2007-2008 został odnowiony.

17.11.2021 r. ***** 10.10.2018 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 58 na Przysłupiu</strong>

Wróć do spisu obiektów