Kapliczki i krzyże w Małastowie

Figura Matki Bożej w Małastowie

Na terenie Małastowa znajduje się obecnie 12 kapliczek, krzyży i figurek przydrożnych, jedną z nich jest kapliczka postumentowa - figura przydrożna, kamienna z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem.(zdjęcie obok)

Całość obiektu wykonana z piaskowca, malowana. Matka Boża w białej sukni i niebieskim płaszczu stoi na kuli depcząc równocześnie węża (kolor brązowy). W prawej ręce trzyma berło. Jezus w lewej ręce trzyma kulę (niebieską), prawą ma ugiętą w geście błogosławieństwa (wyprostowane dwa palce: środkowy i wskazujący). Postać Chrystusa pomalowana na kolor różowy. Obie postacie w czerwonych koronach - mitrach na głowie, ze złotymi paskami.Cokół w kolorze stalowym, podstawa cokołu brązowo -brunatna. Całość nakryta blaszanym namiotowym daszkiem wspartym na metalowych prętach.
Fundatorem był mieszkaniec Pętnej, którego gospodarstwo znajdowało się nieopodal kapliczki. Został wysiedlony w latach czterdziestych.

Według mieszkańców kapliczka i krzyże stawiane były w związku z licznymi pielgrzymkami udającymi się do Jezusa Kobylańskiego. Kult Pana Jezusa Kobylańskiego był bardzo duży w okresie zaborów. Przybywało doń wiele pielgrzymek, gdyż cesarz Józef zezwolił, aby Kobylanka była jedynym miejscem w Galicji, gdzie mogą przybywać pielgrzymki. Jednak wierni ze Słowacji, głównie z okolic Bardiowa podtrzymywali wiarę, iż jest on z ich kraju. Utrzymywali że jeśli tamtejsi mieszkańcy będą mu wierni, będą go odwiedzać, to kiedyś powróci na Słowację na swe pierwotne miejsce.

Pewne jest, że kapliczka ta, jak i kilka następnych krzyży przydrożnych stała już w 1910 roku. Idące za Słowacji pielgrzymki zatrzymywały się przy nich odmawiając modlitwy.

Galeria zdjęć Kapliczki i krzyże w Małastowie

Wróć do spisu obiektów