Cmentarz wojenny nr 204 w Woli Rzędzińskiej
Cmentarz wojenny nr 204 w Woli Rzędzińskiej jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, położony w gminie Tarnów województwa małopolskiego. Cmentarz projektował Heinrich Scholz
Cmentarz został zbudowany, obok cmentarza parafialnego, na planie kwadratu o boku 20 metrów. Ogrodzony jest z trzech stron betonowym murkiem, a od strony południowej, od wejścia, ogrodzenie wykonane jest z metalowych kątowników. Wejście na cmentarz znajduje się od strony południowej i zamykane jest jednoskrzydłową, metalową furtką. Pomnikiem centralnym jest prosty, betonowy krzyż łaciński umieszczony na cokole znajdujący się na północnej części muru. Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie betonowych steli o zaokrąglonych narożach, zwieńczonych małymi, żeliwnym krzyżami lotaryńskimi lub żeliwnymi, krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego. Na nagrobkach umieszczone są owalne tabliczki z informacjami o pochowanych. Na cmentarzu ponadto znajduje się krzyż z metalowych rur z figurą Chrystusa. W skład założenia kompozycyjnego cmentarza wchodzą również dwa dęby rosnące po północnej stronie pomnika oraz lipa.
Pochowano na nim w trzech grobach zbiorowych i 78 pojedynczych: 7 żołnierzy austro-węgierskich oraz 84 żołnierzy rosyjskich. Znane są nazwiska 24 pochowanych.
Żołnierze austriaccy służyli w 4 Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich, większość nazwisk jest włoska.
Żołnierze rosyjscy służyli w: 17, 30, 130, 132, 165, 166, 168 pułkach piechoty oraz w 9 i 42 brygadach artylerii a także w 6 batalionie saperów.
"Już podczas drugiej inwazji do wsi napłynęła fala taborów i służb armii rosyjskiej a także etapowy polowy lazaret, który nie był w stanie przyjąć wszystkich rannych, jacy do niego napływali. Leżeli pokotem w pobliżu i nie otrzymawszy pomocy umierali. Chowano ich w ogrodach i na trawnikach i dopiero budowa cmentarza zbiorczego uporządkowała ten smutny problem."
Cmentarz odnowiony ze środków budżetu Państwa Polskiego.
|