Cmentarz wojenny nr 53 w Czarnem

Plan cmentarza wojennego nr.53 w Czarnem

Cmentarz wojenny nr 53 w Czarnem, gmina Sękowa, położony jest przy drodze Krzywa - Radocyna, ok. 1km od Wisłoki, obok dawnego cmentarza przycerkiewnego i cerkwiska. Cmentarz projektował Duszan Jurkowicz.Zajmuje powierzchnię około 660 m².
Założony jest na planie zbliżonym do prostokąta. Od frontu ogrodzony jest parą drewnianych bali, a z pozostałych stron drewnianym sztachetowym płotem, który nie istnieje od ponad 10 lat. Wejście do cmentarza prowadzą kamienne schody, znajduje się od północnego zachodu między dwoma słupkami, nakrytymi gontowym daszkiem i zwieńczonymi greckimi krzyżami z kamienia. Zamknięte jest drewnianą dwuskrzydłową furtką. Na wprost wejścia w przedniej części na kamiennym cokole umieszczony jest wysoki drewniany krzyż z belek z dwuspadowym daszkiem.
Na frontowej ścianie cokołu znajduje się tablica z napisem w języku niemieckim.

WIR WAREN FRAUCHT NUN SIND WIR
SAAT GEWORDEN
ZU TAUSEND FALTIGEM BLUHNI

BYLIŚMY OWOCEM
STALIŚMY SIĘ NASIENIEM
KTÓRE WYDA TYSIĘCZNY PLON

Na cmentarzu jest pochowanych 377 żołnierzy w czterech grobach zbiorowych oraz 10 pojedynczych, poległych w styczniu 1915 roku:
315 Rosjan m.in. z 192 Rymnickiego Pułku Piechoty
62 Austriaków m.in. z I.R. 87
29 żołnierzy znanych jest z nazwiska

Pochowano tutaj m.in. Polaka – kapitana Zielińskiego.

Po gruntownym remoncie, który był w 1998 r. cmentarz przywrócono do wyglądu pierwotnego z wieloma usterkami. Obecnie cmentarz nadaje się do powtórnego remontu, zniszczone krzyże i ogrodzenie (wiosna 2018 r.)

Obok cmentarza na łące znajdował się symboliczny krzyż na pamiątkę poległym żołnierzom niemieckim z II wojny światowej a nim następujący napis w języku polskim:

Ku pamięci i przestrodze potomnych, spoczywa pod tym krzyżem kilkuset żołnierzy Wermachtu, wszyscy zginęli w okrutnej i zapomnianej bitwie o karpackie przełęcze, która końcem roku 1944 pochłonęła ponad 130 tysięcy istnień ludzkich.

Światło i szum lasu
Grają nad świeżym grobem
Śmiertelnej ciszy przysłuchują się miłosierne gwiazdy Boże.....

Po ekshumacji żołnierzy niemieckich na cmentarz w Siemianowicach Śląskich, krzyż od kilku lat znajduje się na cw nr 53 w jej środkowej części. W galerii widoczny na dwóch ostatnich zdjęciach, część metalowa pomalowana na biało.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 53 w Czarnem</strong>

Wróć do spisu obiektów