Kapliczki i krzyże w Wapiennem

Kapliczka przydrożna w Wapiennem Na terenie Wapiennego znajduje się kilka kapliczek i krzyży. Jedną z nich jest kapliczka przydrożna, domkowa, (apsydowa). ( na zdjęciu)

Zbudowana z solidnych ciosów z piaskowca. Szerokość jej wynosi 2,60 m, długość ok. 3,40 m. Z tyłu zakończona półkoliście. Grubość murów wynosi ok. 45 cm. Od strony drogi otwór wejściowy o wym. l mx 1,5 m. Z obu boków małe okna. Z prawej (patrząc z drogi) 40 cm x 60 cm, z lewej 47 cm x 65 cm. Jej wysokość 3,60 m. Nakryta dwuspadowym dachem, z tyłu przechodzącym w półstożkowy 4-połaciowy. Całość kryta blachą. W zwieńczeniu wykonany z pręta krzyż łaciński. Wewnątrz strop z desek, grubości 2 m od posadzki. Ołtarzyk nieregularny 80 cm x 60 cm i 50 cm wysoki.

W 1996 roku przeprowadzono jej remont. Ufundowana i wybudowana, pod koniec XIX w. Jej fundatorem był Kołtko, intencją zaś szczęśliwy powrót z wojny.

Fundator podczas jednej z bitew przeleżał dwa dni pod trupami. Wówczas przyrzekł sobie, że gdy powróci do rodzinnych stron, ufunduje kapliczkę. Jednakże po powrocie z wojska, jak to zresztą często w życiu bywa, zapomniał o danym słowie i kapliczki nie postawił. Po pewnym czasie śniło mu się, a być może było to pod koniec życia, że coś Bogu obiecał, a nie zrealizował. Przypomniał sobie wówczas o wojnie, walkach i postawił tę przydrożną kapliczkę.

Galeria zdjęć Kapliczki i krzyże w Wapiennem

Wróć do spisu obiektów