Uzdrowisko Wapienne
Kilka źródeł leczniczych wód mineralnych znajduje się w niedużym, uzdrowisku Wapiennem. Są to wody siarczkowe. Ich smak nie jest zachwycający, a aromat podobny jest nieco do zapachu przeterminowanych jajek. Jednak mają ciekawe właściwości lecznicze. Ponadto wody te występują niezwykle rzadko.
Ponownie zakład zostaje odbudowany po I wojnie w latach 1920 - 1924. Kąpiele brało wówczas po około 100 osób dziennie. Rozpoczął się powolny lecz stopniowy rozwój kurortu. Wyjątkowość uzdrowiska Wapienne w okresie międzywojennym polegała też na tym, że było ono w rękach chłopskich i leczyli się w nim chłopi oraz mieszkańcy okolicznych miasteczek. Było zdrojowiskiem skromnie urządzonym, tanim, lecz w przeciwieństwie np. do Krynicy dostępnym dla szerokich warstw społecznych. II wojna światowa przyniosła zniszczenie zakładu. Szkody zostają początkowo naprawione tylko częściowo. Jednak zakład, chociaż w niewielkim zakresie zostaje uruchomiony już w 1948 roku.
Także w latach 60-tych odbudowano dawny pensjonat, zbudowano stołówkę, pawilony i około 50 domków kempingowych. W 1973 roku zostaje zbudowany basen kąpielowy o wymiarach 20 m x 15 m i maksymalnej głębokości wody 3,5 m. Wokoło powstały tereny rekreacyjno - sportowe. W następnych latach wybudowano kilka domków góralskich o wysokim standardzie. Od 1979 roku organizowano tu całoroczne 24-dniowe stacjonarne turnusy sanatoryjne. W sezonie letnim wczasowicze i kuracjusze odpoczywają na wczasach rodzinnych. Organizowane są kolonie dla dzieci i młodzieży. Matka z Dzieciątkiem, znajdująca się niegdyś w męcińskim kościele, postanowila przenieść się do Lipinek. Wędrowała pieszo i na bosaka drogą a gdzie usiadła, by odpocząć, tam tryskało źródełko z cudowną wodą. W tej leczniczej wodzie Matka Boża moczyła sobie zmęczone nogi i leczyła pokaleczone stopy. Po dzień dzisiejszy owe wody tryskają w Wapiennem i pobliskich miejscowościach, tj. w Rozdzielu i Lipinkach.
Tutejsze wody należą do słabo zmineralizowanych (0.41%). siarczkowych, typu wodoro-węglanowo-wapniowo-sodowego i magnezowego. Miejscowe źródła były ponoć znane i wykorzystywane
do leczenia już od dawien dawna. Leczono nimi już w XVII wieku. W tamtym czasie znajdowały m.in. zastosowanie przy leczeniu chorób wenerycznych. W latach 1812-1815 po klęsce moskiewskiej, kurowali się tu żołnierze napoleońscy. OŚRODEK SANATORYJNO – WYPOCZYNKOWY W WAPIENNEM Zaplecze lecznicze, profil leczniczy Uzdrowisko posiada własne złoża wód mineralnych siarkowo-wodorowych (źródła Kamila, Marta i Zuzanna) oraz odwiert wód mineralnych. Profil leczniczy: podstawowy - reumatyczno-gośćcowy, uzupełniający - układ oddechowy, skórny. Zakres oferowanych zabiegów leczniczych fizykalnych: kąpiele mineralne siarkowe, okłady borowi-nowe, uzupełniające masaż klasyczny, masaż podwodny, kąpiele perełkowe, ozonowe w wannach z hydromasażem w wannie 5 osobowej. Powierzchnia i opis bazy turystycznej: Ośrodek zajmuje powierzchnię 17 ha terenu przyległego do dużego kompleksu leśnego. Dysponuje zróżnicowaną bazą noclegową w budynkach stałych i domkach kempingowych oraz szerokie zaplecze bazy żywieniowej i towarzyszącej. Baza noclegowa: w budynkach stałych - łącznie 60 miejsc w pokojach 1, 2, 3 osobowych, pełny węzeł sanitarny; 2 apartamenty wyposażone w wanny do masażu wodnego, domki kempingowe "góralskie" 4 i 5 osobowe - łącznie 75 miejsc; wyposażenie: parter, przedpokój, pełny węzeł sanitarny, pomieszczenie gospodarcze, pokój dzienny (radio, czajnik), poddasze, pomieszczenie sypialne, domki kempingowe "zwykłe" - 4 osobowe, bez węzła sanitarnego (zbiorowe umywalnie i toalety), pole namiotowe - ok.100 miejsc. Baza żywieniowa stołówka - 250 miejsc gastronomicznych, kawiarnia na ok. 50 miejsc gastronomicznych, bufet gastronomiczny w kompleksie basenowym, czynny sezonowo. Baza towarzysząca: Kompleks basenowy na wolnym powietrzu z podgrzewaną wodą (basen główny 25x15 o głęb.1,4 - 3,5 m., brodzik 10x15m. o głęb. 0,8 - 1,2 m.) obsługa wykwalifikowanego ratownika; zespół boisk sportowo-rekreacyjnych: p .nożna, p. ręczna, koszykówka, siatkówka, kometka, kort tenisowy; wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego i gier stolikowych, w pobliżu możliwość korzystania z jazd konnych i wyciągów narciarskich, krytego basenu, projekcje video, bilard, gry telewizyjne. Inne atrakcje turystyczno - krajoznawcze Korzystne położenie śródgórskie na granicy Magurskiego Parku Naro-dowego, dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne m.in. do rezerwatu skalnego Kornuty; liczne zabytki łemkowskiej kultury cerkiewnej i cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, pamiątki związane z historią kopalnictwa ropy naftowej, dogodny punkt do organizacji wycieczek autokarowych i pieszych, wiele innych. ZAKŁAD USŁUG LECZNICZO-WCZASOWYCH i REHABILITACYJNYCH w Wapiennem k.Gorlic, 38-307 Sękowa, tel/fax (018) 351 81 63, e-mail: wapienne@wapienne.pl Wróć do spisu obiektów |