Mauzoleum Długoszów
Mauzoleum Długoszów znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sękowej i jest najokazalszą budowlą.
Wzorowana jest na antycznych greckich świątyniach, zbudowana została w 1928 roku.
Podstawą świątyni jest monumentalna, zbudowana z ciosów piaskowca krepidoma. Jej podstawowe wymiary wynoszą 10,5 m x 14 m wraz z wystającą z tyłu półkolistą apsydą świątyni oraz kilkunastostopniowymi schodami. W dolnej części ozdobiono je dwoma dużymi lwami i dwoma wazonami. Dodatkowe dwa lwy strzegą drzwi wejściowych do świątyni. Do kolebkowej krypty prowadzi boczne wejście.
Górna część świątyni o wymiarach 6 m x 5 m otoczona jest 18 doryckimi kolumnami stojacymi bezpośrednio na wyłożonym płytkami stylobacie. Trzon kolumn zdobiony jest rowkami (żłobkowany). Kolumny lekko zwężają się ku górze, gdzie zwieńczone zostały głowicami z okrągłymi echinusam i kwadratowymi abakusami. Podtrzymują skromnie zdobiony architraw nad którym znajduje się tradycyjny klasyczny fryz i gzyms. Zdobienie stanowią tryglify oraz umieszczone w grupach łezki. Fasadę mauzoleum wieńczy nieco wysunięty do przodu trójkatny fronton. Jego tympanon wypełniony został wypukłym reliefem. Dekoracja ta składa się z umieszczonej w centralnym miejscu płaskorzeźby przedstawiającej wyprostowaną postać Chrystusa z szeroko rozłożonymi na bok rękami, które wznoszą się nad klęczącymi u jego stóp sześcioma postaciami. Najbliższe z nich dotykają Jego szat. Szczyt frontonu zwieńcza rzeźba przedstawiająca siedzącą kobiecą postać obejmującą krzyż. Na każdym z czterech rogów dwuspadowego, krytego blachą dachu umieszczono po jednym akroterionie (naszczytniku) z motywem palmety. Do wnętrza prowadzi jedno wejście z obitymi blachą drzwiami, które zdobią motywy roślinne np. makowiny. Dookoła rosną drzewa i krzewy.
Ta elegancka i pełna prezencji budowla oddzielona jest od reszty cmentarza ogrodzeniem składającym się z betonowych słupów, pomiędzy którymi umieszczono metalowe, ozdobnie zakończone pręty.
Jest to miejsce wiecznego spoczynku Władysława Długosza oraz jego najbliższych: żony Kamili, synów Tymoteusza i Tadeusza, a także wnuczki Zofii Warmuz wraz z córką Ewą i wnuka Jerzego.
|