Cmentarz wojenny nr 44 w Długiem

Cmentarz wojenny nr 44 w Długiem znajduje się na obszarze dawnej łemkowskiej wsi, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Projektował Duszan Jurkowicz. Zajmuje powierzchnię około 286 m². Założony jest na planie zbliżonym do prostokąta. Głównym elementem cmentarza jest wysoki drewniany krzyż z belek. Układ grobów jest rzędowy i symetryczny. Mogiły są obramowane kamieniami. Nagrobki mają formę drewnianych krzyży łacińskich i prawosławnych z dwuspadowym daszkiem. Cmentarz uległ zniszczeniu.

W 1998 r. został poddany renowacji, podczas której zmniejszono jego pierwotne wymiary. Nie wykonano także tabliczek nagrobnych choć 21 żołnierzy jest zidentyfikowanych z imienia i nazwiska, w tym co ciekawe aż 5 żołnierzy rosyjskich. Z żerdzi drewnianych oznaczono pierwotne jego wymiary - 22.50 x 14.80. Zachowały się także 3 słupki HV (Heeres Vermesung) wyznaczające granice działki.

W 5 grobach zbiorowych i 8 pojedynczych pochowano 37 żołnierzy z armii austro-węgierskiej głównie z I.R. 27 i 208 z rosyjskiej poległych w czasie walk od stycznia do kwietnia 1915 r.

Obecnie (2015 r.) cmentarz jest bardzo zaniedbany, pomnik centralny stanowił umieszczony na kamiennym cokole krzyż łaciński z dwuspadowym daszkiem, niestety podstawa krzyża była spróchniała i złamał się w październiku 2014 r. uszkadzając mur kamienny. Na dodatek prowizoryczne żerdzie które wyznaczały oryginalny obrys cmentarza uległy zniszczeniu, na mogiłach widoczne ślady odchodów zwierzęcych. Cmentarz zarośnięty tarniną, bramka wejściowa zdewastowana co widać na ostatnich zdjęciach w galerii. Czy cmentarz tak miał wyglądać w Roku Jubileuszowym? Na cmentarzu byłem jesienią 2015 r. a krzyż jak leżał tak leży.... ten cmentarz to obraz rozpaczy - bardzo szkoda, że mając plany i projekty odwalili taką chałę podczas rekonstrukcji, w niczym to nie przypomina koncepcji Jurkovica. Takich cmentarzy na terenie Gminy Sękowa jest coraz więcej - Lipna, Radocyna, Czarne....

Ostatnie 8 zdjęć wykonałem 15 września 2015 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 44 w Długiem</strong>

Wróć do spisu obiektów