Cmentarz wojenny nr 278 w Jadownikach Podgórnych
Cmentarz wojenny nr 278 w Jadownikach Podgórnych jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowana przez Roberta Motkę.
Pochowano tutaj żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 20-21 listopada 1914. Był to okres porażek armii austriackiej, która pod naporem wojsk rosyjskich została wyparta, a Rosjanie obsadzili tereny wzdłuż linii kolejowej Przemyśl - Kraków i posunęli się na południe aż po linię kolejową Nowy Sącz – Limanowa - Mszana Dolna. Cmentarz zbudowano na planie prostokąta. Jej centralnym elementem są trzy betonowe pomniki zwieńczone krzyżami (dwoma łacińskimi i jednym lotaryńskim). Na środkowym monumencie umieszczono tablicę pamiątkową z datą i czerwoną farbą napisano: "TRAUERT NICHT DASS UNSER MUND VERSTUMMT IST UNSERE GRÄBER SOLLEN ZU EUCH SPRECHEN VON DER LIEBE ZUM VATERLAND” Umieszczona powyżej współczesna tabliczka z tłumaczeniem głosi: ”Nie martwcie się, że nasze usta zamilkły. Nasze groby powinny mówić do Was o miłości do ojczyzny". T. M. Z. J.
Ogrodzenie cmentarza stanowią solidne betonowe słupki, pomiędzy którymi zawieszono masywne żelazne łańcuchy - pierwotnie były to rury. Żołnierzy pochowano w zbiorowych mogiłach, teren nad nimi stanowi równy, wykoszony trawnik.
|