Cmentarz Wiejski - stary - Pętna![]() Stary cmentarz wiejski usytuowany był niegdyś na wschód i południe od stojącej tu starej drewnianej cerkwi zbudowanej w stylu zachodniołemkowskim. Położony jest przy drodze na płaskiej łące, na południe od nowej cerkwi, przed zboczem. Znajduje się na nim 35 obiektów, z których kilka jest zabytkowych - zarówno kamiennych, jak i żeliwnych. Sześć z nich usytuowanych jest w kierunku północ - południe. Pozostałe, wśród nich te przed samym zboczem, zostały prawdopodobnie poprzenoszone. Kilka rozbitych leży koło drewnianej szopy.
Wykonanie 3 krzyży z tego cmentarza można przypisać ludowemu artyście z Bartnego - Wasylowi Graconiowi. Kilka obiektów ma inskrypcje pisane cyrylicą. Nie ma ani jednej pisanej po polsku.
Na dwóch cokołach znajdują się płaskorzeźby kobiet. Na jednym Matka Boża, na drugim jest to płaskorzeźba kobiety z sercem przebitym mieczem - Matka Boża Bolesna. Na dwóch obiektach występują żeliwne odlewy. W jednym przypadku są to kobiece personifikacje cnót: Wiary, Nadziei i Miłości. Druga scena to modlące się w pozycji stojącej aniołki. Jeden krzyż ma wykuty krzyż prawosławny na cokole, natomiast dwa mają prymitywne kielichy. Jeden łaciński krzyż żeliwny ma na cokole płaskorzeźbę krzyża równoramiennego. Na dwóch obiektach zniszczone płaskorzeźby. Wróć do spisu obiektów |