Cmentarz wojenny nr 296 w Paleśnicy

Cmentarz wojenny nr 296 w Paleśnicy jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej . Jest to kwatera na starym cmentarzu parafialnym, znajdującym się na zachodnim stoku doliny potoku Paleśnianka, nad drogą wojewódzka nr 975, w północnej części miejscowości Paleśnica w gminie Zakliczyn województwa małopolskiego. Projektował nekropolię Robert Motka.

Zbudowany został na planie pięcioboku (prostokąt ze ściętym lewym, od wejścia, narożnikiem). Obecnie, po remoncie, ma kształt czworoboku. Otoczony jest współczesnym płotem z metalowych sztachet. Pierwotnie ogrodzenie stanowił żywopłot.
Do wejścia prowadzą schody. Metalowa bramka wejściowa umocowana jest na słupkach z kamiennych bloczków. Cmentarz to trzy, obecnie prawie niewidoczne tarasy. Po lewej stronie, na pierwszym tarasie znajduje się, umieszczony na niewielkim betonowym postumencie z tabliczką imienną, żeliwny krzyż z mieczy z datą 1915. Pomiędzy pierwszym a drugim tarasem znajduje się jeden z dwóch pomników. Jest to betonowy krzyż na postumencie z kilku kamiennych ciosów. Powyżej, pośrodku znajdują się groby pojedyncze a pod ogrodzeniem, po prawej i lewej stronie, zbiorowe. Na grobach żołnierzy znajdują się niewielkie kamienie nagrobne z tabliczkami imiennymi i z metalowymi, austriackimi krzyżami kawalerskimi. Przy ogrodzeniu, naprzeciwko wejścia znajduje się drugi pomnik. Jest to większy betonowy krzyż umieszczony na postumencie w formie dużego sześcianu z kamiennych bloków. Poniżej krzyża we wnęce na frontowej ścianie postumentu umieszczona jest tablica z wyrytym krzyżem maltańskim i napisem:

+ 1914 SCHÄTZE BIRGT DIESER BERG: TREUE, MUTIGE MÄNNER

W tłumaczeniu na język polski :

Skarby kryje to wzgórze: wiernych, odważnych mężów.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie betonowych postumentów zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego oraz dwóch dużych, żeliwnych, ażurowych krzyży łacińskich na betonowych postumentach. Na nagrobkach umieszczone są owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych. W pobliżu wejścia znajduje się krzyż łaciński z metalowych rur z prostokątną tabliczką z napisem:

„Ś.† P./ JAN ORZEŁ/ ZMARŁ W 1914 ROKU/ POKÓJ JEGO DUSZY”.

Pochowano na cmentarzu 67 żołnierzy armii austro-węgierskiej, w 3 mogiłach zbiorowych i w 33 grobach pojedynczych. Polegli w latach 1914/ 1915. Znane są nazwiska 33 pochowanych.
Na cmentarzu parafialnym znajduje się także, około 100 metrów na północ, druga kwatera będąca austriackim cmentarzem wojennym nr 295.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 296 w Paleśnicy

Wróć do spisu obiektów