Cmentarz wojenny nr 350a w Nowym Sączu

Cmentarz wojenny nr 350a w Nowym Sączu powstał w 1915 r. i jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, zaprojektowany przez austriackiego architekta Gustawa Ludwiga jako kwatera na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.

Obiekt pierwotnie składał się z trzech odrębnych kwater, z których zachowała się jedynie częściowo kwatera główna. Pozostała część obiektu została zajęta pod pochówki cywilne. Zachowana część kwatery głównej ma kształt prostokąta i ogrodzona jest betonowym murkiem. Głównym elementem jest 15.5 metrowej wysokości cokół z piaskowca i stojący przed nim czterometrowej wysokości "Pancerny Rycerz", oparty na mieczu. Wykonany według projektu porucznika armii austro-węgierskiej Franza Mazury. Pomnik otoczony jest od strony północnej półkolistą kolumnadą. Przed frontem pomnika przebiega poprzeczna alejka. Boczna alejka otacza półkoliście kolumnadę. W obrębie kwatery znajduje się nagrobek w formie betonowej lub kamiennej płyty ze stelą o ściętych narożach, zwieńczoną żeliwnym krzyżem maltańskim.

Z tyłu na cokole wisi tablica z tekstem: "AUF DEN WEST GALIZISCHEN SCHLACHTFELDERN SIND IN ALEN JAHREN DES WELTKRIEGES 1916 - 1917 VOM KuK MILITARKOMMANDO KRAKAU UNTER LEITUNG DES FML. BRANDER. EDL.V. WOLFSZAHN 378 KRIEGERFRIEDHOFE - DAVON IM BEREICHE DER K.K. BEZIRKSHAUPTMANNSCHAFT NEU-SANDEZ 12 FRIEDHOFE - ERBAUT WORDEN".

W latach 60-tych ubiegłego stulecia cmentarz zmniejszono o przeszło połowę (teraz ok. 1300m2).
W obrębie kwatery znajdują się nagrobki w formie zakończonych łukiem steli, zwieńczonych małym, kamiennym, równoramiennym krzyżem. Rozmieszczone są półkoliście, w dwóch rzędach, po obu stronach alejki otaczającej kolumnadę oraz w czterech rzędach po prawej stronie alejki poprzecznej. Na nagrobkach umieszczone są owalne tabliczki memoratywne.

Pochowano na nim 930 żołnierzy austro-węgierskich, 119 niemieckich i 252 rosyjskich w 4 grobach zbiorowych i 1118 pojedynczych. Tutaj chowani byli żołnierze zwożeni z pól bitewnych, ale przede wszystkim ci, którzy zmarli z ran w szpitalach polowych w Nowym Sączu. Do tej pory udało się zidentyfikować ok.200 jednostek wojskowych, których żołnierze spoczywają na tym cmentarzu. A można tu znaleźć chyba wszystkie narodowości: leżą tu Polacy, Niemcy, Rosjanie, Austriacy, Węgrzy, Prusacy.

W latach 1919-1921 na cmentarzu przy ul. Rejtana grzebano zmarłych z ran i chorób żołnierzy Wojska Polskiego, inwalidów wojennych, jeńców wojennych i internowanych z wojsk ukraińskich i Armii Czerwonej, internowanych żołnierzy z korpusu generała Nikołaja Bredowa.
Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 350a w Nowym Sączu

Wróć do spisu obiektów