Cmentarz wojenny nr 359 – Jaworzna
Cmentarz wojenny nr 359 – Jaworzna jest cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Położony jest na grzbiecie Koraba (727 m n.p.m.) na północnych stokach Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym.
Projektantem cmentarza był Gustaw Ludvig. Jest to nieduży cmentarz na planie kwadratu, znajdujący się na skraju lasu. Jest skromny w formie, ale zaprojektowany estetycznie i starannie wykonany. Ogrodzenie składa się z niskich i grubych betonowych słupków połączonych grubymi żelaznymi rurami. Na rurach tych zamontowano niski płotek z drewnianych sztachet. Wejście prowadzi przez niską drewnianą bramkę. Na cmentarzu znajduje się duży drewniany krzyż, na skrzyżowaniu ramion umieszczony jest metalowy, zdobiony krzyż. Po obydwu jego stronach po 4 mniejsze krzyże nagrobkowe kryte daszkiem. Wszystkie krzyże zamontowane są na betonowych cokołach.
W 5 mogiłach zbiorowych i w 8 pojedynczych pochowano na nim 33 żołnierzy w tym 20 z armii austro-węgierskiej i 13 Rosjan, którzy zginęli w tym rejonie 11 grudnia 1914 w czasie walki stoczonej przez oddział wojsk austro-węgierskich. Według opowiadań miejscowej ludności do walki doszło przypadkowo, gdy wycofujący się z Limanowej oddział żołnierzy rosyjskich natknął się na oddział żołnierzy austriackich. Tylko 5 żołnierzy pochowanych zostało zidentyfikowanych. Była to jedna z wielu bardzo zaciętych walk w ramach operacji łapanowsko-limanowskiej. Operacja ta zakończyła się zwycięstwem wojsk austriackich, które zahamowały rosyjską ofensywę w kierunku Krakowa i Śląska. Podobnie, jak inne cmentarze w Galicji z okresu I wojny, wykonano go jeszcze w czasie trwania wojny. Przystąpiono do tego w 1915, niezwłocznie po tym, jak w wyniku zwycięskiej dla Austriaków Bitwy pod Gorlicami wyparto wojska rosyjskie dalej na wschód. Cmentarz został odnowiony.
Pod cmentarzem znajduje się duża polana, z której rozciągają się szerokie widoki, obejmujące znaczną część horyzontu. Przez polanę, obok cmentarza prowadzi czarny szlak turystyczny. Dla turystów zamontowano na górnej części polany wiatę i ławki.
|