Cmentarz wojenny nr 46 Konieczna - Beskidek
Cmentarz wojenny nr 46 w Koniecznej na Beskidku jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Na cmentarzu znajduje się 6 grobów zbiorowych, oraz 48 grobów pojedynczych. Pochowano w nich 315 żołnierzy poległych w styczniu i lutym 1915: 164 żołnierzy austro-węgierskich z 1, 3, 5, 9, 14, 28, 47, 87 i 154 pułku piechoty i 148 rosyjskich z 193 i 195 pułku piechoty. 164 żołnierzy znanych jest z nazwiska, imienia oraz z przynależności wojskowej. Cmentarz o powierzchni 2047 m² zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča zbudowany jest na planie zbliżonym do krzyża łacińskiego, ogrodzony jest płotem z drewnianych sztachet łączących prostopadłościenne słupki, wymurowane z kamienia łupanego i zwieńczone gontowym daszkiem. Wejście tworzy drewniana dwuskrzydłowa furtka. Główny element cmentarza stanowi dwukondygnacyjna, dwudziestometrowa kamienna wieża stojąca na kamiennym tarasie. Nakryta jest wysokim gontowym dachem zwieńczonym żelaznym krzyżem z nałożonym nań symbolem solarnym. Na czterech elewacjach górnej kondygnacji umieszczone są drewniane krzyże łacińskie. Na elewacji kondygnacji dolnej umieszczone są tablice z inskrypcjami w języku niemieckim:
“IN REINER HÖHE DUFT UND GLANZ,
,,Tu, wśród ciemnych lasów, ziół pachnących i gór błyszczących w dali.
“ZU EHREN SEINER HIER BESTATTETEN 167 HELDENSÖHNE HAT DAS DANKBARE
“IN DIESER HEISS UMSTRITTENEN ERDE
,,ERBAUT IM - JAHRE EINTAUSEND NEUNHUNDERT SECHZEHN".
Pola grobowe żołnierzy austro-węgierskich zwieńczają drewniane, rzeźbione krzyże łacińskie a żołnierzy rosyjskich rzeźbione krzyże patriarchalne. Wszystkie krzyże nagrobne przykryte są drewnianymi daszkami przymocowanymi do ramion krzyża ozdobnymi drewnianymi bolcami. Na łączeniu ramion krzyży umieszczone są rzeźbione drewniane tabliczki z danymi pochowanej osoby. Ułożone w ciekawym układzie groby otoczone są kamiennymi krawężnikami.
Cmentarz został odnowiony wiosną 2015 r.
W grobie nr 45 pochowany jest E.R.Pion. Rudolf Talab z jed. woj. LIR 25 (Sch.R.25) żołnierz armii austro-węgierskiej z pochodzenia Czech. Zginął 18.02.1915 r. Grobem opiekuje się Rodzina.
Wróć do spisu obiektów |