Krzyże przydrożne w Banicy

Przy drodze przez wieś, powyżej ,,Gościńca" a 50 m poniżej cmentarza wojennego, pozostał połemkowski żeliwny krzyż łaciński, osadzony na piaskowym cokole wykonanym w Bartnem, wystawiony w 1891 roku.

Drugi znajduje się w zaroślach 100 m od żeliwnego w kierunku płn- wsch. Jest to stojący cokół kamienny na podstawie kamiennej wykonany w 1888 roku. Metalowy krzyż został zniszczony i obecnie znajduje się w schronisku.

Trzeci znajduje się na dawnym cmentarzu łemkowskim, około 100 m na wschód od resztek czasowni, w całości wykonany z piaskowca. Na cokole inskrypcja pisana cyrylicą nie do odczytania. Stan krzyża bardzo dobry, prawdopodobnie wykonany przez kamieniarzy z Bartnego.

Znalazłem jeszcze kamienną podstawę krzyza - krzyż w całości stał około 50 m od drogi Banica - Krzywa naprzeciw pomnika siedmiu lotników. Został zniszczony przez pracownikow PGR. Cokół oraz krzyż znajduje się prawdopodobnie przysypany ziemią podczas prac niwelacyjnych. Będą próby poszukiwań, oświadczył właściciel tej działki.

Galeria zdjęć Krzyże przydrożne w Banicy

Wróć do spisu obiektów