Cmentarz wojenny nr 50 w Wysowej


Cmentarz wojenny nr 50 w Wysowej jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, położony jest na wysokości 750 m. n.p.m. po północno-zachodniej stronie szczytu góry Wysota (około 400 metrów na południowy zachód od szczytu)
Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Obiekt odosobniony, obecnie położony głęboko w lesie, w momencie budowy teren położony przed cmentarzem stanowiły łąki. Dojście do cmentarza zaczyna się przy nowym betonowym słupie informacyjnym wykonanym na wzór oryginalnego – austriackiego, ustawionym na drodze Wysowa - Blechnarka w pobliżu informacyjnej tablicy drogowej "Blechnarka". Następnie łąkami dochodzimy do leśnej drogi a potem jarem, skręcamy w lewo i łagodnym trawersem dochodzimy do żołnierskiego miejsca wiecznego spoczynku.

Zbudowany został na planie zbliżonym do prostokąta i otoczony wałem z kamieni. Do cmentarza prowadzą, znajdujące się przy wejściu, kamienne schody. Główny element stanowił wysoki drewniany krzyż z inskrypcją na poprzecznej belce, który uległ zniszczeniu. Nagrobki pierwotnie miały formę żeliwnych krzyży łacińskich i lotaryńskich umieszczonych w głazach z piaskowca. W 4 grobach pojedynczych i 2 zbiorowych, pochowano 10 żołnierzy austro-węgierskich (występują także nazwiska polskie i włoskie) oraz 50 rosyjskich. 10 żołnierzy znanych jest z nazwiska i imienia oraz z przynależności do jednostek wojskowych.(F.J.B.20 i T.K.J.R.3)

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 50 w Wysowej</strong>

Wróć do spisu obiektów