Cmentarz wojenny nr 51 na Rotundzie (Regietów Niżny)
Poczta Słowacka w 2014 r. z okazji 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej, wyemitowała znaczek pocztowy o nominale 0,65 €, który przedstawia 5 wież na cmentarzu nr 51 w Regetowie Niżnym na szczycie ROTUNDA
Cmentarz wojenny nr 51 na Rotundzie (Regietów Niżny) jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, usytuowany na szczycie góry Rotunda - 771 m n.p.m. w Beskidzie Niskim.
Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Mimo wszystko, nekropolia nie przetrwała próby czasu. Dla zachęcenia dodam jednak, że przez wielu, cmentarz wojenny nr 51 uważany jest za najpiękniejszy ze wszystkich niemal 400.
Obiekt o okrągłym kształcie otoczony kamiennym murkiem. Lokalizacja na szczycie góry (która porosła lasem) sprawiła, że nikt o niego nie dbał a przez wiele lat był dostępny jedynie dla wytrawnych turystów, gdyż przez szczyt nie przebiegał żaden szlak (dopiero w latach 90. zmieniono przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego i teraz prowadzi przez Rotundę).
Główny element cmentarza stanowił kompleks 5 wież zwieńczonych krzyżami z półkolistym daszkiem. Uległ on niemal całkowitemu zniszczeniu. Na przedniej ścianie cokołu środkowej wieży wbudowana została tablica z wykutym krzyżem maltańskim i napisem w języku niemieckim, którego autorem jest Hans Hauptmann:
„Klagt nicht daß unser Grab der Sturm umheult
Auf dieser einsam menschenfern Höhe,
Hier sind dem Ruf der Ewigkeit wir näher,
Und früher wirft allmorgendlich die Sonne
Ihr Purpurbahrtuch leuchtend über uns.”
"Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
A burze już nam nieraz we znaki się dały
Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi
I wcześniej okrywa purpurą swej chwały."
Do początków XXI w. zachowały się fragmenty trzech z pięciu drewnianych wież. W roku 2004 - dzięki pomocy finansowej Austriackiego Czarnego Krzyża - wykonano nowe 24 krzyże nagrobne (najlepiej zachowany oryginalny krzyż trafił do muzeum w Gorlicach), i tablice z nazwiskami. W roku 2008 przeprowadzono rekonstrukcję jednej z wież, a w kolejnym roku - drugiej. Na przełomie 2014/15 wybudowano trzecią z wież. W roku 2016 wybudowano dwie pozostałe i zakończono długoletni remont.
Dotychczasowe prace na Rotundzie wykonali członkowie ,, Społecznego Komitetu Odbudowy Cmentarza z I Wojny Światowej na Rotundzie" z siedzibą w Warszawie (krzyże) oraz Urząd Gminy Uście Gorlickie (wieże) Środki na odnowienie cmentarza pochodzą z Urzędu Gminy w Uściu Gorlickim oraz dotacji Wojewody Małopolskiego.
Obecnie (2017) trwają prace przy wejściu i ogrodzeniu cmentarza, zakończenie prac przewidziane jest na koniec października 2017 r.
Groby oznaczone są drewnianymi krzyżami łacińskimi i lotaryńskimi z belek z prostokątnymi tabliczkami inskrypcyjnymi.
W 20 grobach pojedynczych i 4 zbiorowych pochowanych jest 42 żołnierzy pochodzenia austro – węgierskiego, którzy należeli do: 1. Pułku Cesarskich Strzelców Tyrolskich, 36. Pułku Piechoty z Mlada Boleslav, 59. Pułku Piechoty „Rainer”, 1. i 25.Pułku Piechoty Landwehry. Spoczywa tam także 12 żołnierzy pochodzenia rosyjskiego, ze 193. Swijażaskiego Pułku Piechoty poległych w lutym i marcu 1915 roku.