Baza Namiotowa

Radocyna - baza namiotowa W sierpniu 2007 roku minęło 20 lat od powstania Studenckiej Bazy Namiotowej w Radocynie w Beskidzie Niskim - Gmina Sękowa. Pomysł utworzenia w Radocynie bazy namiotowej związany jest ściśle z działalnością Koła PTTK nr 8 studentów UJ, które zostało reaktywowane w 1983 r, po zakończeniu stanu wojennego. Wtedy też ówcześni członkowie koła przełamali obowiązujące podziały obszarów aktywności poszczególnych oddziałów akademickich PTTK i zaczęli organizować liczne imprezy w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Systematycznie organizowano rajdy pierwszomajowe w Bieszczadach, listopadowe "Beskidzkie Zaduszki" w Beskidzie Niskim oraz kilka letnich obozów wędrownych "Łemkowyna".

Podczas tych imprez bardzo dawał się odczuć brak miejsc noclegowych w paśmie przygranicznym Beskidu Niskiego, od Wysowej do Zyndranowej i dalej do Komańczy. Były to czasy, w których nikt nie dysponował lekkimi namiotami i cały ruch turystyczny w tamtym rejonie oparty był o schroniska, chatki i bazy namiotowe. Już w 1984 członkowie koła rozważali możliwość założenia bazy namiotowej w Radocynie lub Jasielu, jednak dopiero w 1986 roku ZG PTTK, przy bardzo istotnym wsparciu OA PTTK Kraków, przyznał środki finansowe na zakup potrzebnego wyposażenia.

Radocyna - baza namiotowa Wczesną wiosną 1987r. dokonano szczegółowego przeglądu potencjalnych lokalizacji w Jasielu i Radocynie, a po kilku dniach wędrówki, po uwzględnieniu wszelkich wad i zalet, podjęto decyzję o założeniu bazy w miejscu, w którym funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Radocyńska baza założona została w roku 1987, a jej ojcem był Tadeusz Bochnia, wówczas student Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z grupą przyjaciół.

W dniach 26-28 czerwca 1987r. miało miejsce rozbijanie bazy i wtedy też wzniesiono pierwszy toast za pomyślność Bazy, bazowych i wszystkich turystów. Widać toasty były spełniane bardzo szczerze, z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem, bo baza i w dużej mierze pierwotne wyposażenie przetrwało 20 lat, a pewno przetrwa kolejne dziesięciolecia.

Radocyna - baza namiotowa W 2004 roku Baza przechodziła kryzys. Na szczęście został on zażegnany a opiekę nad Bazą powierzono SKPG Kraków. Przybyło nowych ludzi, którzy co roku bazują w Radocynie. Pojawił się nowy sprzęt, namioty i dobry piec, z którego można spokojnie korzystać.

Baza dysponuje:

24 miejsca w namiotach, nocleg na kanadyjkach, można rozbić własny namiot na pięknej łące, tuż nad rzeką kuchnia i jadalnia w drewnianej wiacie, naczynia kuchenne miejsce na ognisko,miłą atmosferę!

Cennik:
nocleg w namiocie bazowym - 6,00 zł
pole namiotowe - 4,00 zł
zniżki: PTTK, Unia Baz

Radocyna - baza namiotowa

Baza położona jest w dolinie Wisłoki, ok. 3 km od granicy państwa i zarazem głównego grzbietu karpackiego. Idąc drogą wzdłuż doliny w stronę przeł. Radocyna (na południe), tuż za hotelem i parkingiem, skręcamy widoczną drogą w lewo. Przechodzimy przez kładkę im.Redaktora Kopcia (widoczna na fotce) i już jesteśmy na miejscu! Baza funkcjonuje w okresie letnim od 1 lipca do 31 sierpnia. Zapraszamy wielbicieli Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny, turystów plecakowych, rowerowych oraz obozy wędrowne. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju. Miejsce jest wyjątkowe.

Tu znajdują się ślady przeszłości: ślady po chyżach łemkowskich, sadach, piwnicach, miejsce po cerkwi. Tu znajduje się cmentarz parafialny z odnowionymi nagrobkami kamiennymi a także cmentarz z okresu I-szej wojny światowej. Przy drodze, wzdłuż doliny towarzyszyć nam będą krzyże i kapliczki.
Bazę prowadzą przewodnicy beskidzcy ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich z Krakowa.

Prawosławny krzyż na terenie bazy namiotowej.

Galeria zdjęć Baza Namiotowa

Wróć do spisu obiektów