Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie

Cmentarz wojeny nr 43 w Radocynie znajduje się przy starym cmentarzu unickim, położonym przy drodze przez wieś. Zajmuje powierzchnię około 288 m². Założony jest na planie prostokąta i otoczony ogrodzeniem z par drewnianych żerdzi wspartych na słupach. Wejście znajduje się od wschodu.
Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Na cmentarzu zrekonstruowanym w 1995 roku staraniem Koła Łowieckiego "DZIK" w Gorlicach znajduje się kilka krzyży odbiegających swym wyglądem od oryginalnych a największym błędem wykonawców było pomniejszenie obiektu o 1/3.

Na cmentarzu jest pochowanych 83 żołnierzy w tym 10 znanych z nazwiska, spoczywają w trzech grobach zbiorowych oraz 10 pojedynczych poległych w styczniu i marcu 1915 roku: 79 Rosjan z 195 Orowajskiego Pułku Piechoty oraz 4 Austriaków z 27 IR. W grobach o numeracji 1- 4 spoczywają żołnierze austro-węgierscy, zaś w grobach 5-10 żołnierze rosyjscy, wszyscy ci znani z nazwiska. Groby 11-13 są mogiłami zbiorowymi (17+28+28) ich nazwisk nie znamy.

Na terenie cmentarza znajduje się kamienny pomnik w dobrym stanie zwieńczony krzyżem, na którym zachowała się oryginalna tablica kamienna z inskrypcją w języku niemieckim.

WIR WUSSTEN
KEINER VON DES
ANDERN LEBEN
NUN HAT UNS DER
TOD ZUSAMMEN
GEGEBEN

,,Nie znaliśmy życia drugiego człowieka,
teraz śmierć nas połączyła”

Cmentarz na dzień dzisiejszy (sierpień 2018 r) jest w opłakanym stanie, pozostały jedynie dwa krzyże nagrobne, ale pocieszającą rzeczą jest nowe żerdziowe ogrodzenie.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie</strong>

Wróć do spisu obiektów