Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie

Cmentarz wojeny nr 43 w Radocynie znajduje się przy starym cmentarzu unickim, położonym przy drodze przez wieś. Zajmuje powierzchnię około 288 m². Założony jest na planie prostokąta i otoczony ogrodzeniem z par drewnianych żerdzi wspartych na słupach. Wejście znajduje się od wschodu.
Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Na cmentarzu zrekonstruowanym w 1995 roku staraniem Koła Łowieckiego "DZIK" w Gorlicach znajduje się kilka krzyży odbiegających swym wyglądem od oryginalnych. W czasie remontu cmentarz, gdy w jego obrębie postawiono nowe ogrodzenie i nagrobki, został zmniejszony o 1/3.

Na cmentarzu jest pochowanych 83 żołnierzy w tym 10 znanych z nazwiska, spoczywają w trzech grobach zbiorowych oraz 10 pojedynczych poległych w styczniu i marcu 1915 roku: 79 Rosjan z 195 Orowajskiego Pułku Piechoty oraz 4 Austriaków z 27 IR

Na terenie cmentarza znajduje się kamienny pomnik w dobrym stanie zwieńczony krzyżem, na którym zachowała się oryginalna tablica kamienna z inskrypcją w języku niemieckim.

WIR WUSSTEN
KEINER VON DES
ANDERN LEBEN
NUN HAT UNS DER
TOD ZUSAMMEN
GEGEBEN

,,Nie znaliśmy życia drugiego człowieka,
teraz śmierć nas połączyła”

Cmentarz na dzień dzisiejszy (wiosna 2014 r) jest w opłakanym stanie, drewniane ogrodzenie wokół cmentarza oraz drewniane krzyże uległy całkowitemu zniszczeniu.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 43 w Radocynie</strong>

Wróć do spisu obiektów