Cmentarz wojenny nr 97 w Stróżówce

Cmentarz wojenny nr 97 znajduje się na granicy wsi Stróżówka i Mszanka, przy drodze Gorlice – Moszczenica. Jest to nieduży obiekt o wymiarach 50X 40 m, pow. 2092 m2, zaprojektowany przez Hansa Mayera. Założony jest na planie prostokąta i otoczony żywopłotem. Wejście znajduje się od strony drogi. Przed wejściem stoi wysoki, drewniany krzyż do którego od strony drogi prowadzą betonowe schodki. Aleja dzieli cmentarz na dwie części: północno-wschodnią i południowo-zachodnią. W pierwszej znajdują się groby żołnierzy niemieckich rozmieszczone w dwóch równoległych do alejki rzędach. Otoczone są betonowym krawężnikiem i oznaczone stelami z tablicą inskrypcyjną. W kwaterze południowo-zachodniej znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy rosyjskich w formie kamiennych kopców (kurhanów)

W 28 grobach zbiorowych pochowano 48 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 241 z niemieckiej i 65 z rosyjskiej. Zidentyfikowano 279 żołnierzy.

*****

Za cmentarzem wojennym znajduje się miejsce, gdzie podczas drugiej wojny światowej w lesie Garbacz w Stróżówce koło Gorlic naziści rozstrzelali około 700 osób pochodzenia żydowskiego – mieszkańców Gorlic i Bobowej.
Po wyzwoleniu zbiorową mogiłę otoczoną murem i wystawiono pomnik, na którym umieszczono napis: „W tym grobie masowym spoczywają szczątki około 700 Żydów z Gorlic i Bobowej, ofiar rzezi hitlerowskiej, zamordowanych bestialsko w dniu 14 sierpnia 1942 roku. Wystawienie tego grobu i opieka nad tym świętym miejscem jest główną zasługą ob. ob. Nuchyma Ormianera i Jakuba Pellera, przewodniczącego Powiatowego Komitetu Żydowskiego”. Zobacz poniżej filmik.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 97 w Stróżówce</strong>

Wróć do spisu obiektów