Cmentarz wojenny nr 110 w Binarowej![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Cmentarz wojenny nr 110 w Binarowej, zaprojektowany został przez niemieckiego architekta - porucznika Hansa Mayra na planie litery T, zlokalizowany jest w starej części cmentarza parafialnego. Centralnym elementem cmentarza jest drewniany krzyż z daszkiem - jest to jeden z zaledwie kilku zachowanych w oryginale drewnianych krzyży projektu Mayra, który otaczają małe żeliwne krzyże z datą 1915 i kilka oryginalnych stel, z miejscami na owalne emaliowane tabliczki imienne, z których nie zachowała się żadna.
Mogiły ułożone są rzędami prostopadle do głównej alei. Występują tu trzy rodzaje nagrobków: w formie krzyża łacińskiego z rozszerzoną podstawą i datą „1915” na skrzyżowaniu ramion, w kształcie krzyża lotaryńskiego osadzonego na niskich, betonowych postumentach oraz w formie trójkątnej, betonowej steli, ustawionej na prostopadłościennej podstawie. Na terenie całego cmentarza zachowały się elementy architektoniczne mające wyróżniać mogiły z powierzchni terenu – opaski grobów wykonane z piaskowca.
![]() Res. Zgsf Piotr (Peter) Szklarz był dziadkiem Pana Andrzeja Szklarza, od którego otrzymałem zdjęcia - dziękuję.
Będąc na cmentarzu (nagrywałem film i zdjęcia) w dniu 6 czerwca 2019 r. znalazłem przez czysty przypadek lekko przysypaną ziemią, okrągłą blaszaną tabliczkę inskrypcyjną z grobu zbiorowego nr 12 następującej treści - 12 ÖST. UNG. KRIEGER
Wróć do spisu obiektów |