Cmentarz wojenny nr 110 w Binarowej

Porównaj powyższe oba zdjęcia - zwróć uwagę na figurkę z lewej strony zdjęcia.

Cmentarz wojenny nr 110 w Binarowej, zaprojektowany został przez niemieckiego architekta - porucznika Hansa Mayra na planie litery T, zlokalizowany jest w starej części cmentarza parafialnego.
Obecnie ogrodzony jest odcinkami muru betonowego pełnego w narożnikach, pomiędzy którymi rozpięta jest metalowa siatka. Pierwotnie ogrodzenie cmentarza pomiędzy odcinkami betonowego muru stanowiły trzy druty kolczaste umocowane do kutych haczyków doskonale dziś jeszcze widocznych. (patrz ogrodzenie nr 69 Przegonina – Bodaki) Wejście na cmentarz zamykała pierwotnie drewniana furtka.

Centralnym elementem cmentarza jest drewniany krzyż z daszkiem - jest to jeden z zaledwie kilku zachowanych w oryginale drewnianych krzyży projektu Mayra, który otaczają małe żeliwne krzyże z datą 1915 i kilka oryginalnych stel, z miejscami na owalne emaliowane tabliczki imienne, z których nie zachowała się żadna.

Mogiły ułożone są rzędami prostopadle do głównej alei. Występują tu trzy rodzaje nagrobków: w formie krzyża łacińskiego z rozszerzoną podstawą i datą „1915” na skrzyżowaniu ramion, w kształcie krzyża lotaryńskiego osadzonego na niskich, betonowych postumentach oraz w formie trójkątnej, betonowej steli, ustawionej na prostopadłościennej podstawie. Na terenie całego cmentarza zachowały się elementy architektoniczne mające wyróżniać mogiły z powierzchni terenu – opaski grobów wykonane z piaskowca.
W obrębie kwatery znajduje się 1 grób pojedynczy i 18 zbiorowych. Na jej niewielkiej powierzchni (ma ona wymiary ok. 330 m kwadratowych) pochowano tu 224 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 316 z rosyjskiej. Nie ustalono nazwisk 401 pochowanych w tym wszystkich Rosjan.
Cmentarz obecnie jest zaniedbany, choć bez widocznych śladów dewastacji.
Zdjęcia wykonałem 17.02.2015 r. i 06.06.2019 r.

W grobie zbiorowym nr 12 wraz z innymi 12 towarzyszami broni pochowany jest Piotr (Peter) Szklarz pochodzący z Wadowic. Jego jednostką wojskową był 56 Pułk Piechoty Austro-Węgier z Wadowic (I.R. 56) - Infanterieregiment. Poległ podczas tzw Bitwy pod Gorlicami 7 maja 1915 r. w stopniu Res. Zgsf (Reservist Zugsführer) plutonowy rezerwy.

Res. Zgsf Piotr (Peter) Szklarz był dziadkiem Pana Andrzeja Szklarza, od którego otrzymałem zdjęcia - dziękuję.

Będąc na cmentarzu (nagrywałem film i zdjęcia) w dniu 6 czerwca 2019 r. znalazłem przez czysty przypadek lekko przysypaną ziemią, okrągłą blaszaną tabliczkę inskrypcyjną z grobu zbiorowego nr 12 następującej treści - 12 ÖST. UNG. KRIEGER
W grobie tym pochowany jest m.in Res. Zgsf Piotr Szklarz z 56 Pułku Piechoty Austro-Węgier z Wadowic. Jest to jedyna oryginalna tabliczka jaka zachowała się do dzisiejszych czasów. Po odnowieniu wykonam zdjęcie i w tym miejscu zamieszczę.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 110 w Binarowej

Wróć do spisu obiektów