Porównaj powyższe oba zdjęcia - zwróć uwagę na figurkę z lewej strony zdjęcia.
Cmentarz wojenny nr 110 w Binarowej należy do Okręgu III Gorlice i zaprojektowany został przez niemieckiego architekta - porucznika Hansa Mayra na planie litery T, zlokalizowany jest w starej części cmentarza parafialnego jako samodzielna kwatera.
Obecnie cmentarz (lato 2023) jest w remoncie i pozostało tylko ogrodzenie. Pierwotnie cmentarz ogrodzony był odcinkami muru betonowego pełnego w narożnikach, pomiędzy odcinkami betonowego muru stanowiły trzy druty kolczaste umocowane do kutych haczyków doskonale dziś jeszcze widocznych. Takie rozwiązanie Hans Mayr zastosował tylko na 2 nekropoliach (patrz ogrodzenie nr 69 Przegonina – Bodaki) Wejście na cmentarz zamykała pierwotnie drewniana furtka.
Centralnym elementem cmentarza jest drewniany krzyż z blaszanym daszkiem, którego otaczają małe żeliwne krzyże z datą 1915 i kilka oryginalnych stel, z owalnymi emaliowanymi tabliczkami imiennymi.
Mogiły ułożone są rzędami prostopadle do głównej alei. Występują tu trzy rodzaje nagrobków: w formie krzyża łacińskiego z rozszerzoną podstawą i datą „1915” na skrzyżowaniu ramion, w kształcie krzyża lotaryńskiego osadzonego na niskich, betonowych postumentach oraz w formie trójkątnej, betonowej steli, ustawionej na prostopadłościennej podstawie.
W obrębie kwatery znajduje się 1 grób pojedynczy i 18 zbiorowych. Na jej niewielkiej powierzchni (ma ona wymiary ok. 330 m kwadratowych) pochowano tu 224 żołnierzy z armii austrowęgierskiej i 316 z rosyjskiej. Nie ustalono nazwisk 401 pochowanych w tym wszystkich Rosjan.
W grobie zbiorowym nr 12 wraz z innymi 12 towarzyszami broni pochowany jest Piotr (Peter) Szklarz pochodzący z Wadowic. Jego jednostką wojskową był 56 Pułk Piechoty Austro-Węgier z Wadowic (I.R. 56) - Infanterieregiment. Poległ podczas tzw. Bitwy pod Gorlicami 7 maja 1915 r. w stopniu Res. Zgsf (Reservist Zugsführer) plutonowy rezerwy.
Res. Zgsf Piotr (Peter) Szklarz był dziadkiem Pana Andrzeja Szklarza, od którego otrzymałem zdjęcia - dziękuję.
Będąc na cmentarzu (nagrywałem film i zdjęcia) w dniu 6 czerwca 2019 r. znalazłem przez czysty przypadek lekko przysypaną ziemią, okrągłą blaszaną tabliczkę inskrypcyjną z grobu zbiorowego nr 12 następującej treści - 12 ÖST. UNG. KRIEGER
W grobie tym pochowany jest m.in Res. Zgsf Piotr Szklarz z 56 Pułku Piechoty Austro-Węgier z Wadowic. Obecnie jest oznaczony tabliczką imienną. Jest to jedyna oryginalna tabliczka jaka zachowała się do dzisiejszych czasów.
Res. Zgsf Piotr (Peter) Szklarz był dziadkiem Pana Andrzeja Szklarza, od którego otrzymałem zdjęcia - dziękuję.
Na zdjęciu zbiorowym Piotr Szklarz zaznaczony jest białym X - kliknij