Cmentarz wojenny nr 130 B w Grybowie

Cmentarz izraelicki w Grybowie – kirkut mieści się na zalesionym pagórku na zachód od Rynku.
Na cmentarzu znajduje się kwatera, (cmentarz nr. 130 b ) która zlokalizowana jest w zachodniej części kirkutu. Pochowano tu 7 żołnierzy austro - węgierskich wyznania mojżeszowego. Jest częścią austriackiego cmentarza wojennego nr 130 a z okresu I wojny światowej.

Na wydzielonej kwaterze wojskowej początkowo znajdowało się siedem grobów pojedynczych, obecnie pozostały 4 macewy, z czego dwie zachowane w stanie dobrym, z niewidocznymi napisami. Macewy są betonowe, prefabrykowane, typowe dla pochówków żydowskich - na dole umieszczono owalne tabliczki imienne, na górze wykuto gwiazdę Dawida. Nagrobki zaprojektował niemiecki architekt i inżynier Hans Mayr.

Cmentarz bardzo zarośnięty , macewy ledwo widoczne najlepiej w okresie zimowym lub wiosennym od strony zachodniej. Dojście do ogrodzenia mocno utrudnione ze względu na chaszcze z jeżyn. Na cmentarzu daje się zaobserwować prace porządkowe (wycinanie krzaków i niektórych drzew). Cmentarz zamknięty. Zdjęcia wykonałem tylko za ogrodzenia cmentarnego w dniu 5 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 130 B w Grybowie

Wróć do spisu obiektów