Cmentarz wojenny nr 121 w Biesnej

Cmentarz wojenny nr 121 w Biesnej jest żołnierskim miejscem pochówku z czasów I wojny światowej o powierzchni 969 m2. Cmentarz zaprojektował kierownik artystyczny okręgu IV Jan Szczepkowski.
Znajduje się on na skraju lasu przy drodze wojewódzkiej nr 977 Tarnów – Gorlice, obok przystanku autobusowego.

Zbudowany jest na planie prostokąta. Od frontu i od tyłu ogrodzony jest kamiennymi słupami połączonymi parą metalowych rur i kamienną podmurówką, a z boków kamiennym murem. Znajdujące się od strony południowej wejście zamyka dwuskrzydłowa bramka.

Na cmentarz wchodzi się od strony drogi woj. poprzez bramkę, osadzoną na dwóch kamiennych słupach. Na tylnej ścianie cmentarnego ogrodzenia naprzeciw wejścia wznosi się na wysokość 7 metrów ściana pomnikowa mająca u podstawy 11 metrów szerokości, u góry ścięta tworząca symetryczny pięciokąt zwieńczony kamiennym krzyżem, w narożnikach znajdują się kamienne ławy.

W zagłębieniu ściany umiejscowiona jest tablica z inskrypcją w języku niemieckim następującej treści:

KOMMT NICHT MIT KRÄNZEN, KOMMT MIT OFFNEN SINNEN,
UM AUFZUNEHMEN UND IN TREUEN HERZEN
HINWEGZUTRAGEN DIESER STÄTTE MAHNUNG:
SEID EINIG, SELBSTLOS, MUTIG UND GETREU!

Wolne tłumaczenie niemieckiej inskrypcji na j. polski autorstwa Elżbiety Pawik i Ryszarda Podmostki:

Nie przychodźcie tu z wieńcami,
Lecz z otwartymi zmysłami,
By w serce przyjąć tych mogił przestrogi.
Bądźcie silni i zwarci,
W dążeniu uparci,
Wyzbyci egoizmu i trwogi.

Na cmentarzu w 15 grobach zbiorowych i 34 pojedynczych pochowanych jest 137 żołnierzy Armii Austro-Węgierskiej, głównie Węgrów. Są to żołnierze 9, 10, 11 i 16 Pułku Piechoty Honwedów oraz 5 Batalionu Saperów. Pochowany jest także 1 żołnierz z 3 Batalionu Pionierów (Pionier Bataillon) pion. Jakob Matjasic poległ 8-18 marca 1915 r. Żołnierze pochowani na cmentarzu 121 polegli w walkach pomiędzy 26 grudnia 1914 r. a 4 maja 1915 r.
Występują tu nagrobki w dwóch formach: pierwsze – małe betonowe stele z krzyżem, drugie – duże betonowe stele ze skośną ścianą przednią oraz krzyżem. Mogiły ułożone są równolegle przodem do wejścia.

Zdjęcia wykonałem 23 marca 2015 r. w setną rocznicę bitwy!!

W 2016 r. cmentarz został bardzo starannie odnowiony. Zdjęcia w galerii od nr 17 są wykonane po remoncie dnia 28 marca 2017 r.
Zdjęcia od nr 34 do 37 wykonal P. Sekuła

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 121 w Biesnej

Wróć do spisu obiektów