Cmentarz wojenny nr 69 w Przegoninie (Bodaki)

Cmentarz wojenny nr 69 w Przegoninie (nieistniejąca wieś łemkowska) połozony jest na terenie Bodaków, jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.

Usytuowany jest na stoku w gęstym lesie, około 500 m od głównej drogi, przy której znajduje się dobrze zachowana austriacka tablica informacyjna. Dalsza droga prowadzi szlakiem cmentarnym oznaczona biało - czarnymi znakami.

Obiekt został zaprojektowany na rzucie nieregularnego wieloboku. Cmentarz jest po gruntownym remoncie w czasie którego przywrócono mu pierwotny wygląd. Obiekt otoczony niskim nep tassen murkiem z kamienia łamanego. Groby otoczone słupkami kamiennymi, przez które przeciągnięto drut kolczasty (typ ogrodzenia bardzo rzadko spotykany na cmentarzach wojennych w Galicji). U szczytu cmentarza duży drewniany krzyż z blaszanym daszkiem. Pochowano tu 50 Austriaków oraz 81 Rosjan poległych w walkach 3 maja 1915 roku.

Po lewej i prawej stronie wejścia, na jednym z większych kamieni tworzących mur widnieje wykuty napis - 1917 гoдa. Dwa inne wykute napisy znajdują się na murze od środka w części dolnej - ITALIEN KRIEGER.( cmentarze budowali jeńcy rosyjscy i włoscy) Oprócz tych elementów zachowały się też słupki HV na granicy działki.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 69 w Przegoninie (Bodaki)</strong>

Wróć do spisu obiektów