Cmentarz wojenny nr 143 w Ostruszy jest austriackim cmentarzem z okresu I wojny światowej, znajduje się na terenie okręgu IV Łużna. Cmentarz zaprojektował Jan Szczepkowski.
Położony w samym centrum wsi, na skarpie opadającej ku drodze o powierzchni ponad 1000 m2. Cmentarz założony jest na planie prostokąta i ogrodzony od strony południowej kamiennymi słupami połączonymi drewnianym, sztachetowym płotem, a z pozostałych stron – pełnym murem kamiennym. Od strony drogi prowadzą betonowe schody, przy których znajduje się masywna pomnikowa brama zbudowana z kamiennych bloków, zamykana jest dwuskrzydłowymi wrotami z motywami równoramiennego krzyża. Brama nakryta jest dachówką. Główny element cmentarza stanowi krzyż z drewnianych belek, osadzony w kamiennym postumencie. Ramiona krzyża są połączone krótkimi, drewnianymi wspornikami, które tworzą glorię.
Na polu grobowym mogiły ułożone w sześciu rzędach równolegle do dłuższego boku. Na nich betonowe stele z żeliwnymi tablicami imiennymi na licach. W najwyższym rzędzie mogiły żołnierzy armii rosyjskiej, a na nich listwowe żeliwne krzyże lotaryńskie zarówno pojedyncze jak i łączone w triady. Występuje na nich zresztą także dużo polskich nazwisk, co jest odbiciem tragedii, którą była wzajemna walka Polaków, noszących mundury trzech obcych armii.
W 14 mogiłach masowych i w 92 pojedynczych pochowano tu 9 żołnierzy z armii austro – węgierskiej, 96 z armii niemieckiej i 226 żołnierzy z armii rosyjskiej - wszyscy polegli 2 maja 1915 r. Wśród pochowanych znanych jest 123 żołnierzy.
Pochowani tu żołnierze 3. armii to ofiary zażartych bojów stoczonych w walkach wręcz na linii potoku Ostrusza w dniu 2 V 1915 r., kiedy to żołnierze armii rosyjskiej dwukrotnie odparli atak oddziałów grenadierów pruskiej gwardii. Cmentarz po kapitalnym remoncie w 2005 r. Uzupełnione zostały tabliczki imienne oraz żeliwne tablice zbiorowe. Nie posiada tablicy informacyjnej. Jest to jedna z piękniejszych wojennych nekropolii w tym rejonie, warta odwiedzenia tym bardziej że w pobliżu znajduje się cmentarz nr 142.
Zdjęcia wykonałem 10 kwietnia 2015 r.