Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Ruskiej (Górnej)

Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Ruskiej (dziś Górnej) jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Cmentarz znajduje się na zboczu wzgórza, na skraju lasu (obecnie cały obiekt i jego okolice są zarośnięte gęstym lasem), przy leśnej drodze wnoszącej się wzdłuż strumienia. Aby można było do niego dojść z drogi Sękowa-Małastów (obecnie droga 977) zbudowano żelbetowy mostek przez Małastowiankę, prowadzi on dzisiaj do cmentarza.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni około 400 m². Otoczony jest z 4 stron ogrodzeniem z ociosanego kamienia. W środku ogrodzenia znajduje się drewniana bramka wejściowa, od której biegnie wybrukowana ścieżka rozdzielająca teren cmentarza na dwie części. Groby są obramowane i oznaczone nagrobkami w formie żeliwnych krzyży z datą 1915 oraz małych żeliwnych krzyży lotaryńskich na betonowych podestach. Przy tylnej części ogrodzenia umieszczony jest pomnik z kamieni w kształcie steli, na którym znajdowała się tablica inskrypcyjna. Do pomnika żelaznymi klamrami przymocowany jest krzyż z drewnianych belek. Obszar cmentarza składa się z dwóch tarasów połączonych schodami. Mogiły są ułożone w rzędach, symetrycznie względem głównej alei. Nagrobki mają formę żeliwnych krzyży łacińskich z datą „1915” i krzyży lotaryńskich na niskich cokołach

Na cmentarzu jest pochowanych 110 żołnierzy w 13 grobach zbiorowych oraz 4 pojedynczych poległych 2 maja 1915 roku:
58 żołnierzy Austro-Węgier m.in. z 26 Pułku Piechoty Austro-Węgier.
52 żołnierzy Imperium Rosyjskiego.

* Numery cmentarzy 67 i 68 są często zamieniane (głównie R. Frodyma i inne opracowania powołujące się na tego autora; u O. Dudy i J. Drogomira numeracja prawidłowa). Jest to prawdopodobnie spowodowane "kontynuacją" pomyłki z albumu Brocha i Hauptmanna gdzie cmentarz nr 67 opisano : "na wschód od drogi okręgowej" zaś cmentarz nr 68 "na zachód od drogi okręgowej" czyli zgodnie ze stanem faktycznym ale za to na mapce zaznaczono numery odwrotnie.

24.10.2021 r.

31.10.2018 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 68 w Ropicy Ruskiej (Górnej)</strong>

Wróć do spisu obiektów