Cmentarz wojenny nr 77 w Ropicy Ruskiej - Górnej

Cmentarz nr 77 znajduje się na zboczu wzgórza we wschodniej części wsi. Zbudowany jest na planie nieregularnego wieloboku i otoczony murem. Do cmentarza od głównej drogi 977 prowadzi dróżka wysypana zwirem po 15 min jesteśmy na miejscu. Do środka cmentarza prowadzą schody oraz żelazna furtka wejściowa. Główny element cmentarza stanowił drewniany krzyż łaciński z daszkiem stojący w murze przodem do cmentarza, charakterystyczny dla projektanta Hansa Mayra. Krzyż po 50 latach nieobecności stanął ponownie 5 listopada 2016 r. dzięki członkom ,,KLUB GÓRSKI ORŁY" z Warszawy.

Występuje tutaj 7 rodzajów nagrobków:
– duże żeliwne krzyże ze stylizowanym mieczem i krzyżem maltańskim nałożonym na osie ramion,
– duży żeliwny krzyż z mieczem na osiach ramion i krzyżem maltańskim na skrzyżowaniu ramion,
– duże żeliwne krzyże lotaryńskie z wieńcem dębowym i datą „1914” w ramce u podstawy
– małe żeliwne krzyże lotaryńskie z wieńcem dębowym na niskim, betonowym cokole,
– żeliwne krzyże z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion,
– małe i średnie betonowe stele, zakończone trójkątnie, z żeliwną tablicą imienną.

Na cmentarzu w 39 grobach zbiorowych i 10 pojedynczych pochowano 407 żołnierzy, w tym 214 żołnierzy armii austriackiej ( 18, 21, 6, 7, i 98 pułk piechoty) 31 niemieckiej (13 i 22 rezerwowy pułk piechoty bawarskiej, spoczywają też polegli z 160 p.p.) i 162 rosyjskiej. Z pośród 407 żołnierzy, 182 jest zidentyfikowanych, polegli w okresie od marca do maja 1915 r.

Ostatnie zdjęcie pochodzi z archiwum on-line POLONA Biblioteki Narodowej, cmentarz nr 77 w Ropicy Górnej (wtedy jeszcze Ruskiej) autorstwa Dr. A.M. Wieczorka sygnowane na rok 1936 (ze zbiorów Dr. Mieczysława Orłowicza)

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 77 w Ropicy Ruskiej - Górnej</strong>

Wróć do spisu obiektów