Cmentarz wojenny nr 191 w Lubczy - Dąbrówka Szczepanowska

Cmentarz wojenny nr 191 w Lubczy - Dąbrówka Szczepanowska jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Znajduje się w południowo-wschodniej części miejscowości Dąbrówka Szczepanowska, w przysiółku Lubcza. Leży na południowym stoku wzgórza Lubinka, nad lokalną drogą z Rychwałdu do Dąbrówki. Zaprojektowany przez Heinricha Scholza.

Cmentarz założony jest na planie prostokąta o powierzchni 1361 m2 z półkolistym aneksem od strony północnej i ogrodzony masywnymi, kamiennymi słupami z betonową nakrywą, połączonymi płotem z metalowych prętów. W odcinkach bocznego i frontowego ogrodzenia znajdują się ponadto mniejsze betonowe słupki. Wejście jest poprzedzone schodami i zamykane wrotami z metalowych prętów z motywami równoramiennych krzyży. W środku półkolistego aneksu znajduje się pomnik centralny w formie wysokiej na 9,5 m kolumny ustawionej na stopniowanym cokole na planie koła. Kolumna nakryta jest kwadratową płytą, pod którą umieszczone są cztery konsole z kamiennymi stylizowanymi wieńcami z liści dębu.
Na dolnej części kolumny znajduje się wykuta inskrypcja w języku niemieckim, autorstwa H. Hauptmanna, która głosi:

„HELDEN STÜRMTEN DIESE HÖHE, DIE HELDEN VERTEIDIGTEN, UNSTERBLICHER RUHM KRÖNT DIE SINGER” oraz „ZUM GEDÄCHTNIS DER SIEGREICHEN KÄMPFE UM BEFREIUNG GALIZIENS AUS FEINDLICHER GEWALT“ (tłum.):

NIE ZAKŁÓCAJCIE ŻALEM SZCZĘŚLIWEGO SPOKOJU CHWALEBNEJ ŚMIERCI!
NIE ROZTRZĄSAJCIE PRZERWANEGO ŻYCIA I CIERPIEŃ POLEGŁYCH !
WDZIĘCZNI, RADUJĄC SIĘ POKOJEM , CZCIJCIE WIERNOŚĆ TEGO CZYNU

Na ścianie cokołu umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca hełm antycznego wojownika.
Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie masywnych, betonowych, trójdzielnych stel, zwieńczonych krzyżami lotaryńskimi lub greckimi. W lica stel wmurowane są żeliwne tablice z informacjami o pochowanych.
W 6 grobach zbiorowych pochowano tu 93 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 111 z armii rosyjskiej, poległych w dniach 2-4 maja 1915 r. Znane są nazwiska 84 pochowanych.

Jest to jeden z najoryginalniejszych cmentarzy VI Okręgu. W 2002 był gruntownie wyremontowany - zarówno pomniki na mogiłach jak i samą kolumnę poddano renowacji. Koniecznie należy go zobaczyć, tym bardziej że w pracy Brocha i Hauptmanna on właśnie stanowi "wizytówkę" całego Okręgu. Cmentarz ten znalazł się na pocztówce wydanej w akcji propagandowej na rzecz zbierania funduszy na "upiększenie i uporządkowanie" pól bitewnych w Galicji Zachodniej.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 191 w Lubczy  - Dąbrówka Szczepanowska

Wróć do spisu obiektów