Cmentarz wojenny nr 237 w PilźnieCmentarz wojenny nr 237 w Pilźnie jest zabytkowym cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. Znajduje się na cmentarzu parafialnym. Przy bocznej alei usytuowany jest niewysoki kopiec ziemny o kwadratowej podstawie, zajmujące powierzchnię 9 m2. Jest to mogiła zbiorowa. Na szczycie znajduje betonowa płyta z inskrypcją: 16 ÖST – UNG. U RUSS. KRIEGER. tłum: 16 AUS.-WĘG. I ROS. ŻOŁNIERZY
Ciekawostką tego grobu jest fakt, że bodaj po raz pierwszy i jedyny, we wspólnym grobie pochowano żołnierzy wrogich armii. W zachowanych materiałach archiwalnych znajduje się informacja, że w mogile pochowano 60 niezidentyfikowanych żołnierzy. Również rozmiary i urządzenie mogiły sugerują większą ilość pochowanych niż jest to napisane na tablicy. ***** Nieopodal znajdują się dwa groby Polaków: legionisty Stanisława Króla-Kaszubskiego i żołnierza armii austro-węgierskiej zgsf. Ludwika Kapłańskiego, IR 57 To grób ziemny z betonowym obramowaniem. Na szczycie ustawiony jest kamienny bogato rzeźbiony cokół zwieńczony krzyżem z szarfą. Stylizowanym na pokryte sękami drewno. Na licu cokołu umieszczona jest tablica epitafijna:
LUDWIK KAPŁAŃSKI Grób został urządzony przez rodzinę zmarłego i nadal pozostaje pod jej opieką. Oba groby znajdują się przy głównej alejce cmentarnej po prawej stronie idąc od nowego cmentarza ( około 100 m po przejściu mostku) Powyżej grobu Ludwika Kapłańskiego znajduje się Krzyż Katyński z tabliczką imienną osób (11) pomordowanych przez NKWD w 1940 r. Zobacz w galerii zdjęć. *****
Stanisław Kaszubski urodził się w Warszawie, w związku ze swą patriotyczną działalnością w roku 1906 został aresztowany przez władze carskie i skazany na zesłanie. Wyrok zamieniono na wydalenie z granic cesarstwa bez prawa powrotu. Przeniósł się do Krakowa, gdzie wkrótce został członkiem Związku Strzeleckiego. Od sierpnia 1914 roku był dowódcą pułku w Legionach Polskich pod nazwiskiem Stanisław Król. Niestety po bitwie pod Łowczówkiem w dniu 25 grudnia, dostał się do niewoli rosyjskiej. Więziony w Tarnowie i Pilźnie został rozpoznany. Jako poddany rosyjski został skazany za zdradę, na śmierć przez powieszenie.
Wyrok wykonano 7 lutego 1915 roku. Rosjanie zatarli ślady pochówku, ale ciało ppor. Kaszubskiego zostało odnalezione i staraniem Naczelnego Komitetu Narodowego, zwłoki zostały ekshumowane a 2 listopada 1915 roku uroczyście pochowane na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają do dziś. W 1923 roku na mogile ustawiono płytę z wysokim obeliskiem na cokole.
STANISŁAW KRÓL - KASZUBSKI Wróć do spisu obiektów |