|Katastrofa Lotnicza w Olszynach||Kapitan obserwator pilot Zygmunt Pluta - nr sł. 76658||Porucznik nawigator Tadeusz Jencka - nr sł. P - 1708||Sierżant pilot Brunon Maleika nr sł. 782328||Kapral radiooperator Józef Dudziak nr sł. P-703905||Plutonowy strzelec pokł. Jan Florkowski nr sł. 782375||Plutonowy mechanik pokł. Jan Marecki nr sł. 781707||Plutonowy bombardier Bernard Wichrowski nr sł.794153||*|

Plutonowy strzelec pokł. Jan Florkowski nr sł. 782375

Jan Florkowski urodził się 16 lipca 1920 r. w miejscowości Mniewo, pow. Łęczyca, parafia Pieczew, jako syn Jana i Kazimiery z Piaskowskich. Przed wojną rodzice mieszkali w Kole przy ul. Toruńskiej 23. Po ukończeniu szkoły powszechnej, jako 16-latek wstępuje do Szkoły Podchorążych Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy, jako mechanik samolotowy. Szkoła w tym czasie przeżywała kłopoty lokalowe. Wiązało się to ze zwiększeniem liczby uczniów spowodowanym nasileniem szkolenia nowej kadry pilotów. W związku z powyższą sytuacją Szef Administracji Armii zdecydował się na przeniesienie do Krosna jesienią 1938 roku, tu złożył przysięgę wojskową i otrzymał stopień ucznia szeregowca.

Młodego 19-latka wojna zastała na lotnisku w Krośnie, w pierwszych dniach września szkoła drogą kolejową została ewakuowana do Łucka (Wołyń), ponieważ została dwukrotnie zbombardowana, kilku uczniów zginęło. Większość oficerów i uczniów SPLdM po wielu tragicznych wydarzeniach związanych z wkroczeniem 17 września wojsk sowieckich, dostała się do niewoli. Janowi Florkowskiemu udało się 18 września z pierwszą grupą Krośnieńskiej SPLdM przekroczyć granicę rumuńską. Grupy specjalności lotniczej, władze rumuńskie skupiły w Czerniowcach, a następnie rozlokowano ich w obozach internowania w siedmiu miejscowościach na terenie Rumunii. Obóz w którym przebywał był słabo pilnowany i wraz z kilkoma kolegami pewnej nocy uciekli do polskiego konsulatu w Bukareszcie, który po wystawieniu fałszywych dowodów kierował ich do miejscowości Bałczik n/Morzem Czarnym. Stąd statkami poprzez Bejrut dostali się do Francji. Główną bazą polskiego lotnictwa we Francji było lotnisko w Lyon- Bron. Tu dokonywana była selekcja pilotów i kierowanie na kurs pilotażu w dywizjonach francuskich. W połowie kwietnia 1940 roku, jako absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa dla Małoletnich z Krosna, został przydzielony jako mechanik samolotowy do I Eskadry 1/145 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego. Jednostka ta była pierwszym polskim, a 145 francuskim dywizjonem myśliwskim. Walczył przez cały okres kampanii francuskiej aż do 19 czerwca, kiedy to z całym personelem dywizjonu przewieziony został samochodami nad Zatokę Biskajską do portu La Rochelle, z którego w nocy odpłynął do Anglii.

Przeszedł długi okres adaptacji i szkolenia na wszystkich typach samolotów bombowych i myśliwskich. Po przeszkoleniu skierowany został do formowanych dywizjonów polskich. Polacy nie mieli trudności z opanowaniem pilotażu brytyjskich samolotów, dlatego już w lipcu 1940 roku, grupa polskich pilotów i mechaników gotowa była do podjęcia służby. Pośród nich był absolwent z krośnieńskiej szkoły Jan, który ukończył szkolenie na strzelca pokładowego podczas kursu naziemnego w Blackpool, Halton oraz w 8 AGS RAF w Evanton (8 Air Gunners School - 8 Szkoła Strzelców Pokładowych ).

W kwietniu 1942 roku został przydzielony do 316 Dywizjonu Myśliwskiego, który stacjonował na lotnisku w Heston, od 31 lipca 1942 roku w Hutton Cranswick a 13 marca 1943 był na lotnisku w Northolt.

6 lipca 1943 r. został skierowany do 18 OTU ( Oddział Szkolenia Bojowego) w Bramcote. Istotą tego treningu było łączenie lotników poszczególnych specjalności w zgrane załogi. Po tym przeszkoleniu, we wrześniu 1943 r. został przydzielony do 300 Dywizjonu Bombowego i przebywał na lotnisku Ingham, później krótko na lotnisku Faldingworth, skąd w marcu 1944 r. skierowany został do Palestyny. W ośrodku 1675 HCU, który znajdował się w Lydda rozpoczęli loty zapoznawcze na czterosilnikowych Liberatorach II. 12 czerwca 1944 r. przydzielony został do 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Zginął 17 sierpnia 1944 r. w Olszynach w locie bojowym do Polski. Inspektorat Lotnictwa w Londynie, w dniu 11 stycznia 1944 r. za wybitne zasługi, przydzielił po raz trzeci ,,Krzyż Walecznych” oraz Polową Odznakę Strzelca

ZOBACZ TU


Kapral Jan Florkowski podczas pełnienia służby w 316 Dywizjonie Mysliwskim w Heston (Anglia) maj 1942 r.


Jan Florkowski z narzeczoną Eunice (stoją z lewej strony) - lipiec 1940 r.


Anglia - lipiec 1940 roku


Blackpool, luty 1943 r. Na kwaterze prywatnej - Bernard Wichrowski siedzi drugi z prawej+ a trzeci to Jan Florkowski


Blackpool, marzec 1943 r. Na kwaterze prywatnej - dzień urodzin właścicielki. Bernard Wichrowski stoi piaty+ a trzeci to Jan Florkowski z lewej strony.


Galeria zdjęć