Do licznych architektów skupionych w Oddziale Grobów Wojennych należał Duszan Jurkowicz i Hans Mayr, ich dziełem są wszystkie (23) cmentarze na terenie Gminy Sękowa
Duszan Jurkowicz (Dušan Jurkovič) - urodził się 23VII11868 r. w miejscowości Turza Luka, zmarł 21 XI11947 r. w Brezovej,, jeden z najwybitniejszych architektów słowackich, absolwent wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, najpopularniejsza i niekonwencjonalna postać w środowisku artystycznym skupionym w Oddziale Grobów Wojennych - głownie z powodu powszechnie uznanych za najbardziej udane kompozycyjnie i krajoznawcze, rozwiązania projektowe w całej Galicji Zachodniej. Był nie tylko jednym z czołowych architektów słowackich lecz, również budowniczym, działaczem kulturalnym i społecznym.
Czynnym zawodowo i twórczo do ostatnich lat życia. Członek i współzałożyciel tzw. Umeleckej Besedy Slovenska w Bratysławie, utworzonej 21 czerwca 1921 r. w celu popierania i umocnienia dorobku kultury i sztuki słowackiej. Został powołany do służby wojskowej jako „ochotnik pospolitego ruszenia" na początku 1915 r. i skierowany do Oddziału Grobów Wojennych, gdzie powierzono mu funkcję kierownika artystycznego i projektanta w I Okręgu Cmentarnym „Żmigród". Zaprojektował i zrealizował około 35 cmentarzy wojennych.
Prócz założeń kompozycyjno-przestrzennych całych cmentarzy projektował również elementy składowe nekropolii i detale wystroju, wśród nich kilkanaście wersji drewnianych krzyży nagrobnych, a także duże krzyże pomnikowe, pojedyncze i w zespołach. Niektóre projekty jego krzyży były wykorzystane także w innych okręgach. Projektował głównie w materiale drewnianym, ale znane są również liczne projekty krzyży kamiennych a nawet żeliwnych z palmetową dekoracją (spotykamy je na dwóch cmentarzach w Okręgu I „Żmigród": nr 8 w Nowym Żmigrodzie i nr 11 w Woli Cieklińskiej).
Twórczość Jurkowicza jest nieporównywalna do dzieł innych projektantów w pozostałych okręgach cmentarnych, przede wszystkim ze względu na bezpośrednią inspirację wywodzącą się z budownictwa regionalnego oraz niespotykane wyczucie nastroju beskidzkiego krajobrazu. Prócz działalności projektowo-artystycznej w latach I wojny światowej Dusan Jurkovic znany jest z wielu innych projektów: domu Regionalnego w Skalicy (z 1905 r.); pomnika nagrobnego Josefa Milislava Hurbana, pisarza i polityka słowackiego (zrealizowanego w 1948 r.); pomnika Słowackiego Powstania Narodowego (SNP) w Kremniczce k/Bańskiej Bystrzycy, wybudowanego w 1949 r. w stylu do złudzenia przypominającym niektóre kamienne cmentarze Jurkowicza z lat „wielkiej wojny"; rekonstrukcji renesansowego kasztelu z przełomu XVI i XVII w. w Spiskim Szczawniku; projektu odbudowy ruin zamku w Zwoleniu (Słowacja) z lat 1370-1382, opracowanym w 1923 r. (nie zrealizowany); stacji kolei linowej w Łomnicy Tatrzańskiej, wybudowanej w latach 1935-1937.
Hans M a y r, Niemiec, porucznik pospolitego ruszenia, architekt i inżynier budowlany. Wykształcony w Wiedniu. Kierownik artystyczny i przez cały okres działalności Oddziału Grobów Wojennych, zaprojektował 16 cmentarzy na terenie Gminy Sękowa, projektant cmentarzy Okręgu III — „Gorlice". Jest m.in. autorem niezrealizowanego projektu kaplicy-mauzoleum na cmentarzu nr. 80 w Sękowej, z powodu zakończenia wojny.
Stworzył dwa projekty żeliwnych krzyży nagrobnych masowo stosowanych w Okręgu III - „Gorlice" i spotykanych w prawie wszystkich pozostałych okręgach. Jego dziełem jest też wysoki krzyż centralny z belek z blaszanym półkolistym nakryciem, również często spotykany we wszystkich okręgach z wyjątkiem IX, X
Dziś budowniczowie cmentarzy wojennych Galicji Zachodniej są często zapomniani, do nich też dobrze stosują się słowa wykute na - zaginionej obecnie - tablicy cmentarza Nr 193 w Lubczy Szczepanowskiej w województwie tarnowskim:
Erloschen sind unsere Namen aber unsere Taten leuchten.
Zgasły imiona nasze, ale jaśnieją nasze czyny.