Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   200  201  202  203  204  205  206  207  208   - następna »

Dzień Nauczyciela w rytmie walca w Wiedniu.

„To był Wiedeń w pigułce””- stwierdziło wielu uczestników wycieczki nauczycieli i pracowników oświaty z gminy Sękowa, która odbyła się w przeddzień święta Komisji Edukacji Narodowej ,w dniach 8-10 października. Na podbój cesarskiego miasta wyruszyliśmy w piątek, zaraz po zakończeniu lekcji. Zgodnie z planem w tym dniu dotarliśmy do Bratysławy, podziwiając z okien autobusu przepiękne widoki krajobrazów Słowacji. Cały czas towarzyszy nam pilot i przewodnik w jednej osobie, Jerzy Bugno, który w bardzo interesujący sposób opowiada o mijanych terenach i zabytkach. Spod bratysławskiego hotelu do Wiednia już tylko „skok”. Zwiedzanie zaczynamy od wzgórza Kahlenberg, gdzie w polskim kościele św. Józefa znajduje się jedyny w Wiedniu pomnik pogromcy Turków, Jana III Sobieskiego i wiele innych „poloników”. Rzut oka na panoramę Wiednia i udajemy się do letniej rezydencji cesarskiej- Schonbrunn. Przepiękny park w jesiennych barwach i potężne budowle pałacowe wywierają na wszystkich ogromne wrażenie.

Kolejne godziny spędzamy wg uznania w Muzeum Natury lub Muzeum Sztuki. To niesamowite przeżycie stać przed obrazami, które na co dzień znamy tylko z reprodukcji, z kolei zbiory przyrodnicze zaskakują ilością eksponatów. Oba muzea mieszczą się w budynkach dawnych pałaców, których wnętrza imponują potęgą i pięknem. Przez chwilę stajemy się częścią tamtej epoki, gdy siadamy przy kawiarnianym stoliku i pijemy pyszną kawę, delektując się tortem Sachera ( zdaniem większości- przereklamowanym ). Wbrew pozorom taka uczta we wnętrzach pałaców – muzeów wcale nie jest dużym wydatkiem. Hofburg - Wiedeń

Następny etap zwiedzania to pałac zimowy Hofburg, w którym obecnie znajduje się muzeum pamiątek po słynnej cesarzowej Sisi, znanej nam przede wszystkim z filmów historyczno-przygodowych. Jest to postać niezwykle barwna, wręcz niesamowita, a jej portrety i figury zachwycają panów i budzą zazdrość wśród kobiet- piękna , o idealnej figurze i mądra, a do tego jeszcze sprytna - marzenie. Kto chce poznać tajemnicę wiecznej młodości, koniecznie powinien wysłuchać objaśnień przewodnika w Hofburgu.

Zbliża się wieczór, więc udajemy się za panią Joanną, naszą sobotnią przewodniczką, na spacer po Starym Mieście, odwiedzając zabytkowe kościoły, katedrę , a następnie sklepy, w których ceny zapierają dech w piersiach. Zbliża się wieczór, więc objeżdżamy autobusem Ring- reprezentacyjną dzielnicę Wiednia , obserwując wieczorną iluminację i udajemy się na Prater. To miejsce magiczne, pełne szaleństwa, ale mało kto zdobywa się na odwagę, by korzystać z zabawy. Od samego patrzenia na niesamowite karuzele i inne urządzenia niektórym kręci się w głowach. Ci, którzy jednak spróbowali jazdy pod rozgwieżdżonym niebem, opowiadali, że z góry widzieli cały Wiedeń. Umęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu pod Wiedniem na ciepły posiłek i wypoczynek. Audemars Piguet Replica Watches

Ostatnie spotkanie z Wiedniem zaczynamy w niedzielę rano na placu Szczepana. Jest możliwość skorzystania z mszy w katedrze ( na sumie śpiewa chór wiedeński), zakupu pamiątek, odwiedzenia nastrojowych kawiarenek - wszak Wiedeń kawą stoi. Ostatnimi punktami naszej wycieczki są: niezwykła kamienica Hundertwasserhaus, wzór dla prawdziwych ekologów , Stadtpark z pomnikiem Strausa i cudowne ogrody wiedeńskie. Z żalem i niedosytem żegnamy Wiedeń, miasto cesarskie, które pałacami, kawą i artystami „stoi”. Długą drogę do domu pokonujemy sprawnie i bezpiecznie dzięki profesjonalnej obsłudze biura Jacek Travel. Przywieźliśmy mnóstwo wrażeń i pewnie marzenia, by wrócić tam jeszcze raz i zobaczyć to , czego nie zdążyliśmy zwiedzić w tak krótkim czasie.

Małgorzata Markowicz

Wycieczka ZNP O.Sękowa do Wiednia w dniach
08-10.10.2010 r.

Kolejne sukcesy sportowe UKS ,,MARATON" Sękowa

Przy pięknej pogodzie na stadionie ULKS Technik Trzcinica, odbył się VI Memoriał Lekkoatletyczny im. Kazimierza Świerzowskiego, w zawodach tych wystąpiła 16 osobowa reprezentacja UKS ,, MARATON' Sękowa, która wywalczyła 22 medale w tym 11 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych oraz 4 puchary. Bardzo duży sukces odniosła Patrycja Olszańska, która wygrała pchnięcie kulą z nowym rekordem szkoły - 9,97! druga była Beata Chowaniak - 9.10 a trzecia Edyta Kozak - 9.09 m. Te same zawodniczki stanęły na podium za rzut oszczepem, wygrała Beata, druga Patrycja a trzecia Edyta, która wcześniej wygrała rzut dyskiem.

Potegą byliśmy w skoku wzwyż, brąz Karoliny Połeć, całe podium młodzików, wygrał Tomek Czaja - 175 cm, przed Damianem Chwałykiem i Marcinem Kotowiczem, w juniorach dwa pierwsze miejsca, Kuba Kosiba skakał jak w transie, ustanowił nowy rekord życiowy - 192 cm! drugi jest Marek Ślimak - 185 cm, który ustanowił nowy rekord życiowy w skoku w dal z wynikiem 6.22 Całe podium jest dla naszych oszczepników, najlepszym okazał się Maciek Skrobot, przed Adamem Lepakiem i jego bratem Korneliuszem, który wcześniej zdeklasował przeciwników w biegu na 300 m. Ta trójka plus Damian Chwałyk zdecydowanie wygrywają sztafetę 4x100 m, brąz w biegu na 100 m zdobywa Damian Horbal. Jeszcze za parę dni naszych zawodników czeka w Krakowie woj. indywidualna gimnazjada w la oraz woj. biegi przeł. w Nowym Targu.

Zobacz szczegóły TU

Kolejna sesja Rady Gminy Sękowa

1 października br. odbyła się kolejna, już XL Sesja Rady Gminy Sękowa. Pierwsza część miała miejsce w GOK w Sękowej, gdzie radni podejmowali szereg ważnych dla rozwoju gminy uchwał.
Druga część sesji odbyła się w Małastowie.
Przedstawiciele Spółki Ski Park Magura zaprosili radnych na Magurę Małastowską by zapoznać ich z przebiegiem prac na wyciągu narciarskim, a następnie w remizie OSP w Małastowie przedstawili zasady funkcjonowania spółki i plany rozwoju na przyszłość.
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku, jeśli pogoda dopisze, narciarze będą mogli korzystać z nowego krzesełkowego wyciągu.

Wystawa i sesja popularno - naukowa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" w Sękowej

Jubileuszowa wystawa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" ma charakter objazdowy. Przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, a celem jest dotarcie do dzieci i młodzieży oraz mieszkańców. Ekspozycję można było podziwiać obok Urzędu Gminy i budynku Zespołu Szkół w Sękowej. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało tę wystawę już w dniu 14 września 2010 r.

Wystawa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" została otwarta w dniu 22 września 2010 r. Tuż po godzinie 13-tej na obiekcie sportowym w Sękowej wylądował policyjny śmigłowiec PZL ,,Kania", którym przylecieli przedstawiciele Muzeum Lotniczego w Krakowie na czele zastępca Dyr. Panem Tomaszem Krzaczyńskim. Licznie zebrana młodzież, ze szkół podst. i gimn. z Sękowej i Siar miała okazję z bliska pooglądać i dowiedzieć się od pilota na temat tego ,,helikoptera". Na estradzie wystąpił miejscowy zespół muzyczny z GOK w Sękowej a obok w budynku, miejscowy pasjonata lotnictwa Pan Aleksander Gucwa rozpoczął konferencję popularno-naukową wykładem z prezentacją multimedialną dotyczącą tematyki związanej: "Historia Halifaxa i Liberatora zestrzelonego w Beskidzie Niskim". Omówił historię powstania polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii oraz przedstawił sylwetki lotników Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn.

Na zakończenie zabrała głos wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która zadeklarowała utworzenie w budynku obiektu sportowego w Sękowej, stałej wystawy poświęconej załodze Halifaxa z Krzywej - Banicy. Następnie zastępca Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Krzaczyński, podziękował wszystkim tym osobom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego przedsięwzięcia oraz tym którzy kultywują chlubne tradycje Lotnictwa Polskiego.

W sali konferencyjnej można było pooglądać wystawę utworzoną z części Halifaxa.
Wystawie towarzyszyła również wizyta samochodu ekspozycyjnego "Muzeobus" a młodzież klas gimnazjalnych z Sękowej w GOK zobaczyła film na temat 100 lecia lotnictwa w Małopolsce.

Zobacz relację filmową RTvG - ,, 100 lecie lotnictwa"

Zobacz relację filmową Gorlice.tv - ,,Wystawa 100 lecia lotnictwa w Małopolsce"

100 lecie Lotnictwa w Małopolsce

Lotnicze dziedzictwo Małopolski

Przedmiotem projektu jest mobilna wystawa uprzedmiotowionych śladów lotnictwa w Małopolsce - dokumentujących tradycje, wydarzenia i działania lotnicze w okresie 100 lat: 1910-2010. Projekt będzie realizowany kolejno w 3 miejscach, otwartych przestrzeniach publicznych, związanych z lotnictwem: Krakowie, Ochotnicy Górnej i Sękowej. Elemantami wystawy będzie: 50 plansz, artefakty lotnicze na podestach, samochód służb radiolokacyjnych z czasów Zimnej Wojny (jako punkt informacji, prezentacji filmowych i działań multimedialnych), katalog w formie analogowej i elektronicznej.

Projekt jest kontynuacją działalności Muzeum Lotnictwa Polskiego i lokalnych ośrodków kultury, prowadzonej od 1994 r. serii wydawniczej oraz zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego (Szlak Historii Lotnictwa). Dzięki łatwości komunikacji i nośnosci tematyki oraz dzięki odniesieniu do "małych ojczyzn" wystawa ma sznasę zwiększyc wrażliwość historyczną, szczególnie młodego pokolenia, mieszkańców różnych miejscowości Małopolski. Równolegle z aspektem lokalnym wystawa ma aspekt międzynarodowy, sięgajacy zarówno okresu pionierskiego w lotnictwie, początków, rozwoju i dnia dzisiejszego komunikacji lotniczej i wielkich zawodów, jak i I i II wojny światowej (lotnicze dzieje co najmniej 15 narodowości).

Tło projektu:

Małopolska stanowiła w dziejach światowego lotnictwa istotny teatr wydarzeń. W Krakowie w 1910 r. skonstruowany został pierwszy na ziemiach polskich samolot; nad Małopolską przebiegały trasy pierwszych na świecie kurierskich i pocztowych linii lotniczych (w 1914 r. do Przemyśla, w 1918 r. do Kijowa); lotnisko krakowskie wyzwolone jako pierwsze stało się pionierskim w RP centrum szkoleniowym i technicznym. Nad Małopolską został strącony pierwszy samolot Luftwaffe i zginął pierwszy pilot aliancki w II wojnie światowej.

W 1944 r. Małopolska i Śląsk stały się areną "Iotniczej bitwy narodów", gdzie w operacjach zrzutowych i misjach bombowych brali udział i ginęli lotnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Płd Afryki, USA, Rosji obok lotników Polskich Sił Powietrznych; straty ponosili też lotnicy Państw Osi. Małopolska stała się ważnym ośrodkiem sportów lotniczych, tu tradycje międzywojenne kontynuują piloci - mistrzowie Europy i Świata z Aeroklubu Krakowskiego. Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie Balicach stanowi jeden z głównych portów kraju, lotnicy wojskowi z krakowskiej bazy wykonują zadania logistyczne w kraju i na misjach zagranicznych; a piloci sanitarni i policyjni są elitą krajową. Kraków jest siedzibą jedynego w kraju muzeum lotniczego, zaś gminy małopolskie rozpoczęły akcję upamiętniania miejsc lotniczych i edukacji lotniczo-historycznej w ramach tworzonego Szlaku Historii Lotnictwa.

Charakterystyka projektu:
Wykorzystuje nowoczesne i multimedialne techniki przekazu. Jest projektem otwartym i dostępnym dla wszystkich zainteresowanych, bez opłat. Dokumentuje i popularyzuje dziedzictwo regionu związane z historią i osiągnięciami lotnictwa. W przedsięwzięciu biorą udział wybitni specjaliści i eksperci zajmujący się tematyką lotniczą, militarną i historyczną.

Termin realizacji-2010 rok:

Kraków - 11 maja - 15 lipca 2010 r.
Ochotnica Górna - 14 sierpnia - 12 września 2010 r.
Sękowa - 15 września - 10 października 2010 r.