Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   197  198  199  200  201  202  203  204  205   - następna »

Spotkanie Andrzejkowe dla seniorów

Klub Seniora w Sękowej funkcjonuje od miesiąca lutego br., jego działalność jest bogata w różnego rodzaju wydarzenia jak wycieczki, spotkania integracyjne czy wykłady.
W dniu 25 listopada odbyło się spotkanie Andrzejkowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej dla seniorów zrzeszonych w klubie oraz mieszkańców Gminy Sękowa działających w stowarzyszeniu Dobrej Woli. Andrzejki przygotowały członkinie stowarzyszenia Dobrej Woli w Sękowej, cześć artystyczną przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół w Siarach pod kierunkiem Pani Małgorzaty Markowicz. Wróżby andrzejkowe zostały zaprezentowane uczestnikom spotkania przez Panią Krystynę Smędowską oraz Pana Zygmunta Markowicza, natomiast oprawę muzyczną zapewnili Panowie Mirosław Bogoń oraz Kazimierz Haluch.

Imprezę Andrzejkową prowadziła Prezes Stowarzyszenia Dobrej Woli w Sękowej Pani Anna Durlak, wspólnie z Panem Michałem Diduchem – Kierownikiem GOPS w Sękowej.

Grupa teatralna, działająca przy Zespole Szkół w Siarach, przygotowała specjalnie na dzisiejsze spotkanie krótką inscenizację pt. „Andrzejkowe wróżby”. Uczniowie w atrakcyjny sposób przybliżyli zebranym historię andrzejkowych obrzędów oraz rodzaje wróżb. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wróżby dla chłopców, „babcia”- Asia przypomniała, że chcąc zobaczyć we śnie swoją wybrankę, chłopak musiał przespać się z damską halką, albo musiał wytrzeć się po wieczornym myciu babską spódnicą. Przypomnijmy, że to już kolejne spotkanie Klubu Seniora z młodymi artystami z Siar - powiedziała nam opiekunka Pani Małgorzata Markowicz

Seniorskie Andrzejki

Wybory Samorządowe w Gminie Sękowa

MAŁGORZATA MAŁUCH ponownie Wójtem Gminy Sękowa Wybory Samorządowe 2010

Wójtem gminy Sękowa została ponownie Pani Małgorzata Małuch, która zdobyła 1522 głosy. Małgorzata Małuch wygrała zdecydowanie we wszystkich obwodowych komisjach. Jej rywal Marek Ludwin zdobył zaledwie 596 głosów
Bardzo wysoka była frekwencja wyborcza - wyniosła w gminie Sękowa 54,63 procent. Najwyższa była w Męcinie Wielkiej - 63,50 procent. Moschino outlet shop

WYNIKI WYBORÓW WÓJTA GMINY SĘKOWA

Ilość głosów oddanych na kandydatów
w okręgach wyborczych:

MiejscowośćM. MałuchM.Ludwin
Sękowa:515221
Siary:32986
Męcina Wielka:329101
Ropica Górna:209149
Bodaki:9832
Krzywa:427

Razem:
M. Małuch - 1522 głosy tj. 71.86%
M.Ludwin - 596 głosów tj. 28.14%

ZOBACZ pełne zestawienie głosowania na Wójta w Gminie Sękowa

Do Rady Gminy Sękowa zostali wybrani:

Sękowa:

  • Kazimierz Tenerowicz - 249 głosów
  • Bogusław Moroń - 238 głosów
  • Marian Połeć - 223 głosy
  • Szydłowska Teresa - 209 głosów
  • Rączkowski Bogdan - 164 głosy

Siary:

  • Prokop Krystyna - 100 głosów
  • Igielski Marian - 92 głosy

Owczary:

  • Eugeniusz Wal - 127 głosów

Męcina Mała:

  • Maria Wyżkiewicz - 142 głosy

Męcina Wielka:

  • Andrzej Ślimak - 126 głosów

Wapienne:

  • Stanisław Myszkowski - 147 głosów

Bartne - Bodaki:

  • Jan Bodak - 86 głosów

Ropica Górna:

  • Śliwa Beata - 156 głosów

Małastów - Krzywa

  • Tadeusz Tarsa - 74 głosy
  • Danuta Świerk-Maryńczk - 70 głosów

ZOBACZ pełne zestawienie głosowania na radnych w Gminie Sękowa

ZOBACZ pełne zestawienie głosowania do Rady Powiatu Gorlic w Gminie Sękowa

ZOBACZ pełne zestawienie głosowania do Sejmiku Województwa Małopolskiego w Gminie Sękowa

Szczegółowe wyniki wyborów samorządowych zobacz także tu

ZOBACZ jak wyglądała frekwencja w Gminie Sękowa

Chramowyj Prazdnik w Bartnem

Biskup Adam wygłasza słowo Boże do wiernych

W parafii proboszcza ojca Mirosława Cidyło w Bartnem, 14.11.br. odbył się "chramowyj prazdnik" to znaczy dzień święta patrona świątyni i parafii świętych Kosmy i Damiana - mnichów lekarzy, którzy za swe usługi nie pobierali pieniędzy - to specjalny rodzaj świętych zwanych bezsrebnikami.
Myślę, że i dziś takich lekarzy potrzeba.
Na święcie obecni byli - ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko - Nowosądeckiej Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Adam,
Jego Ekscelencja Najprzewielebiejszy Paisjusz Biskup Gorlicki oraz duchowieństwo dekanatu nowosądeckiego. Miejscowe władze samorządowe reprezentowała pani Wójt Gminy Sękową Małgorzata Małuch oraz radny gminy Jan Bodak.
Po liturgii i procesji odbył się uroczysty obiad, na którym mieliśmy okazję porozmawiać i pośpiewać.

Do zobaczenia na Kermeszu w Bartnem za rok! Na vse dobre!

Zobacz - Kiermesz w Bartnem

Podsumowanie działalności OSP w Gminie Sękowa

13 listopada br. przed nowowybudowaną remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Owczarach, odbyło się spotkanie podsumowujące wszystkich 8 jednostek OSP z gminy Sękowa.
W spotkaniu podsumowującym uczestniczyli: Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa, Zofia Rowińska - sekretarz gminy, Karol Tenerowicz - Wice przewodniczący Rady Powiatu, Eugeniusz Wal, sołtys, radny a zarazem Prezes OSP w Owczarach oraz 64 druhów strażaków - delegatów z poszczególnych jednostek.

Spotkanie rozpoczęła i gości przywitała Prezes Zarządu Gminnego OSP Małgorzata Małuch. Podczas podsumowania omówiono udział jednostek OSP w akcjach ratowniczych i w likwidacji miejscowych zagrożeń. Pani wójt oraz sekretarz gminy wręczyły podziękowania za zaangażowanie wszystkich jednostek OSP z terenu gminy, zaś prezesom OSP pamiątkowe dyplomy "za wieloletnią służbę w szeregach jednostki, poświęcenie, zaangażowanie oraz trud włożony w jej rozwój".
Jak podkreślała Prezes Zarządu Gminnego M.Małuch: maj i czerwiec br. był dla wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Sękowa okresem sprawdzianu, zarówno z wyszkolenia, determinacji prowadzenia działań jak również organizacji funkcjonowania OSP. Sprawdzian ten wszyscy zdali celująco, jeszcze raz udowadniając, że sołeckie jednostki OSP to podstawowa siła ratownicza mogąca skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom naturalnym. Słowom tym wtóruje Sekretarz Gminy Zofia Rowińska, dodając, że samorząd gminny zawsze doceniał i docenia wysiłek wkładany przez druhów ochotników w zabezpieczenie bezpieczeństwa na podległym sobie obszarze. Dowodem troski o sołeckie jednostki OSP jest m.in. dofinansowanie z budżetu gminy bieżących remontów remiz oraz zakup podstawowego sprzętu ratowniczego. W bieżącym roku udało się m.in. pozyskać samochody ratowniczo-gaśnicze dla jednostek.

W roku 2010 jednostki OSP interweniowały na terenie Gminy Sękowa i poza nią w 135 różnych zdarzeniach, które objęły m. in. walkę z pożarami, odpompowanie wody z zalanych pomieszczeń i terenów, usuwanie skutków wichur, usuwanie owadów, pomoc w wypadkach drogowych czy też usuwanie złamanych drzew. Ponadto druhowie zabezpieczali pod względem bezpieczeństwa wiele imprez masowych odbywających się w gminie i powiecie gorlickim.

Strażackie podsumowanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

Gminne podsumowanie jednostek OSP

Sękowianie świętują odzyskanie niepodległości

Audemars Piguet Replica 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości - to data-symbol odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli, dziś w 92 rocznicę odzyskania Niepodległości, rozpoczęły się uroczystości od Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii Sękowa ks. Janusza Kurasza.
Wygłoszonej homilii powiedział dużo na temat patriotyzmu m.in. ,, Narodowe Święto Niepodległości, które czcimy 11 listopada, nawiązuje do wydarzeń sprzed 92 lat, kiedy po ponad stu latach niewoli i zaborów Polacy odbudowali państwo polskie, odzyskali utraconą niepodległość i mogli samodzielnie stanowić o swojej przyszłości państwowej i narodowej. Święto Niepodległości, jak zawsze, jest okazją do wyrażenia naszych patriotycznych uczuć. Jest dowodem pamięci i swoistym hołdem składanym wszystkim tym, dla których wolna i suwerenna Polska to najwyższa wartość. Ostatnimi laty patriotyzm, jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego, przestał być uważany za konieczny dla egzystencji. Zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzenia dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego.
Ks. Kurasz wskazywał, że jest wiele postaci, od których można czerpać wzorce zachowań. Jest od kogo w ojczystym domu uczyć się miłości do Ojczyzny. Przywoływał w tym kontekście m.in. różnych pisarzy i przywódców narodu polskiego.
O to prośmy dziś gorąco Boga w tym świętym miejscu, w którym nierozerwalnie splotła się miłość Polaków do Boga i rodzinnego kraju."

Po uroczystościach kościelnych, przy pięknej pogodzie, zebrani licznie mieszkańcy naszej gminy na czele z Panią wójt Małgorzatą Małuch i sekretarz gminy Zofią Rowińską przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Pomnik Chrystusa Zmartwychwstałego. Przemarsz otwierała orkiestra dęta, która wykonywała utwory patriotyczne, za nią maszerowały Poczty Sztandarowe składające się z druchów Ochotniczej Straży Pożarnej w Sękowej oraz poczet sztandarowy PSL z Siar. Pod pomnikiem wszyscy oddaliśmy hołd bohaterom, którzy przed laty walczyli za naszą Ojczyznę.

Odegrano Hymn Narodowy, złożono wieniec i zapalono znicze pod pomnikiem, w którym znajdują się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych.

Po południu w sali w GOK w Sękowej, odbyła się uroczysta wieczornica dla licznie zebranej społeczności Sękowej. W bardzo pięknym montażu słowno - muzycznym wystąpiła młodzież oraz zespół śpiewających Pań i Panów ,,Razem" przy GOK, cały ten program został przygotowany przez Dyr. GOK Pana Kazimierza Halucha i Mirosława Bogonia.

Utwory wykorzystane w scenariuszu prezentowanej wieczornicy przypomniały słuchaczom nie tylko historię ojczyzny , ale przede wszystkim kulturę narodową i wielkości czynów ludzi walczących o wolną Polskę, uświadomił wszystkim jak wielką wagę dla ojczyzny miały wydarzenia 11 listopada 1918 roku, to właśnie dzięki nim wszyscy obecnie żyjący możemy funkcjonować w niepodległej Polsce.

Po wieczornicy wszyscy byli poczęstowani żołnierską grochówką i słodyczami, a ze nikomu się do domów nie spieszyło, dalej śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

Dzisiejsza wieczornica może dla niektórych z nas będzie okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść, my młodzi i starsi Polacy.

Od autora

Obchody Narodowego Święta Niepodległości, są najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W tym roku przypada 92-ta rocznica Święta Niepodległości, na naszych domach zawisły flagi państwowe. (choć mogło być ich więcej, o wywieszaniu zaapelował ks. proboszcz podczas swojej homilii, myślę ze na kolejnych świętach narodowych będą powiewać na każdym domu)

....a teraz tak przy tej okazji wierszyk dla przedszkolaków i dorosłych

KTO TY JESTEŚ ?
POLAK MAŁY
JAKI ZNAK TWÓJ ?
ORZEŁ BIAŁY
CZYM TWA ZIEMIA ?
MĄ OJCZYZNĄ
CZYM ZDOBYTA ?
KRWIĄ I BLIZNĄ
CZY JĄ KOCHASZ ?
KOCHAM SZCZERZE
A W CO WIERZYSZ ?
W POLSKĘ WIERZĘ
Coś ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.

Rodzice nauczcie swoje pociechy i przekazujcie dalej!!
Myślę że jest duża grupa osób co ten wierszyk zna, ale ten poniżej zna zapewne mała grupa.

11 LISTOPADA

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole.
to, że tylko z kart historii
Poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto

Żołnierzyków mamy dzielnych,
bacznie strzegą granic kraju -
od nas tylko dziś zależy,
aby było nam jak w raju.

Więc o przyszłość walczmy społem,
pod sztandarem z Orłem Białym,
tylko pracą i nauką
przysporzymy Polsce chwały!