Z ziemi angielskiej do Polski.
Wizyta rodziny Chrisa Mackey w Sękowej.

Polski pilot sierż. Brunon Maleika pochodzący z Książa Wielkopolskiego koło Śremu, zginął śmiercią lotnika 17 sierpnia 1944 r. w miejscowości Olszyny – pow. Tarnów – Małp. Zginęła wówczas cała polska załoga lecąca Liberatorem z bazy w Brindisi (Włochy) z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego. Od ponad 10 lat jego syn Chris Brunon Mackey, zamieszkały w Anglii, urodzony miesiąc po tragicznej śmierci ojca, co roku przyjeżdża z rodziną do Polski, by pod pomnikiem w Olszynach i w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, oddać cześć i honor swojemu ojcu i polskiej załodze.

Chris w ubiegłą niedzielę tj. 8 kwietnia wylądował na lotnisku w Krakowie w towarzystwie żony Sheenagah, syna Iana i wnuczki 17 letniej Sophie.
Spotkanie w Sękowej odbyło się w godzinach południowych w poniedziałek, następnie udaliśmy się pod pomnik 7 polskich lotników w Banicy/Krzywej, którzy zginęli 11 dni po załodze Liberatora z Olszyn. Złożono kwiaty i zapalono znicze a Aleksander Gucwa opowiedział historię zestrzelenia załogi Halifaxa z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
Opuszczamy urokliwy Beskid Niski i przez Biecz po godzinie jazdy dojeżdżamy do Olszyn. Odwiedzamy cmentarz wojenny nr 113 z I wojny światowej, celem pokazania pierwotnego pochowku załogi Liberatora. Załoga ta od 1948 r. spoczywa w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Następnie zobaczyli miejsce upadku Liberatora a pod pomnikiem 7 lotników polskich w Olszynach, dowiedzieli się o tragicznych losach załogi ojca Chrisa. Właścicielka posesji a zarazem opiekunka pomnika pani Alfreda Mężyk, zaprosiła nas na ,,małą czarną” i pokazała piwnicę, gdzie w stropie znajduje się poszycie Liberatora. Pokazała jeszcze inne części z tego samolotu. Przy pomniku nastąpiło pożegnanie Chrisa i jego rodziny oraz sympatycznego pana Wojtka Ścibora, wspaniałego tłumacza i kierowcę.

W planach Chrisa przez pozostałe cztery dni jest pokazanie okolic Krakowa m.in. wyjazd do Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Planuje przyjazd w sierpniu na uroczystości rocznicowe związane z tragiczna śmiercią młodych polskich lotników załogi Liberatora i Halifaxa. DO ZOBACZENIA!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów