Newsy:

znalezionych: 916 na 184 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

ŁEMKOWSKO - POGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY

DZIEŃ KOBIET 2017

Szanowne Panie !

Mieszkanki Gminy Sękowa oraz wszystkie Panie zaglądające na mój portal !

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w dniu 8 marca, składam Miłym Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet, życzę Wam ......wspaniałe niepowtarzalne Panie.

Z wyrazami szacunku i poważania

Właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ...

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest hołdem wyrażonym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Został ustanowiony 9 lutego 2010 r. Dzień 1 marca jest upamiętnieniem egzekucji siedmiu członków Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” (WiN), która odbyła się 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
Dzień ten podkreśla zasługi organizacji i oddziałów niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność i niepodległość Polski. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych.

Losy Żołnierzy Wyklętych, a raczej Niezłomnych, pełne bezgranicznego bohaterstwa, na trwałe wpisują się na najwspanialsze karty wielkiej księgi oręża polskiego. Ich przykład staje się podwaliną w tworzeniu nowego oblicza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – ich tożsamości, etosu służby i szacunku dla żołnierskiego munduru.
Żołnierze Niezłomni potwierdzili swoim działaniem, że walka o niepodległość zawsze przynosi owoce korzystne dla narodu. Opór zbrojny niezłomnych, walka robotników i studentów, a później wielki ruch narodowo-społeczny Solidarność ostatecznie przyniosły Polsce niepodległość. Właśnie dlatego tradycja Niezłomnych stanowi trwały fundament Polskich Sił Zbrojnych i jest dowodem trafności myśli Józefa Piłsudskiego: "być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”.

Polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym ok. 40 000 żołnierzy prowadziło walkę z bronią w ręku. Bronili ludności wiejskiej przed rabunkami i prześladowaniami NKWD i administracji okupacyjnej, wyzwalali aresztowanych z więzień, piętnowali kolaborantów i likwidowali zdrajców. Ostatnie oddziały walczyły jeszcze w latach 60-tych XX w.

Bilans działalności pokolenia Polski Podziemnej był tragiczny. W latach 1944-1963 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których 4,5 tys. wykonano. Ponad 200 tys. patriotów trafiło do więzień i obozów, z których prawie 21 tys. zostało zamordowanych. 20 000 poległo w walce, a ponad 50 000 zostało wywiezionych do obozów w Związku Sowieckim. Aparat represji skazał ok. 250 000 za tzw. przestępstwa polityczne. Ostatni żołnierze podziemia niepodległościowego opuszczali więzienia na początku lat siedemdziesiątych. 9 lutego 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Losy Żołnierzy Niezłomnych zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Doprowadziło to do tego, że w całej Polsce narodziła się swojego rodzaju moda na tych polskich bohaterów. W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całym kraju odbędą się uroczystości państwowe, które upamiętnią działalność Niezłomnych.

Pączkowy konkurs w Tłusty Czwartek

23 lutego 2017 r. o godz. 10.00 dyr. SP w Lipinkach Bożena Bubniak - Sroka oraz nauczyciel wf Tomasz Świerzowski dokonali otwarcia VII Mistrzostw Lipinek w skoku wzwyż. Pan Tomasz oraz naucz. wf Anna Wojna byli organizatorami kolejnych mistrzostw.
W zawodach tych uczestniczyło około 100 zawodników z siedmiu Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Brała też udział 19 osobowa reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa, która zaprezentowała się bardzo dobrze, zawodnicy zdobyli 10 medali w tym 3 złote (Daniel Pawełczak, Nicola Bąk i Ewa Durlak) 3 srebrne i 4 brązowe, ustanowili rekordy mistrzostw (Daniel Pawełczak 128 - kl IV) i wiele rekordów życiowych.
Zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe medale, zaś zawodnicy którzy ustanowili rekordy mistrzostw nagrody rzeczowe.

Zawody odbyły się w nietypowej atmosferze, było słodko, kalorycznie, a jednocześnie aktywnie z okazji najbardziej tłustego dnia w roku. Po zawodach każdy otrzymał od organizatorów tradycyjnego pączka!

Zobacz galerię zdjęć

Komunikat z Otwartych Mistrzostw Lipinek w skoku wzwyż

Wilfried De Meyer zaprasza do obejrzenia ekspozycji ,,Zapraszamy do Polski !”

W dniu 13 lutego 2017 r. zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż, który odbędzie się tradycyjnie o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach.
Tym razem część swoich ogromnych zbiorów zaprezentuje Pan Wilfried De Meyer, Belg od lat mieszkający w Gorlicach.
Na wystawie znajdą się plakaty, widokówki oraz przewodniki dotyczące Polski, skierowane do cudzoziemców. Materiały te pochodzą z lat 70. i 80. , a więc zachęcały do odwiedzenia naszego kraju w okresie PRL-u. Co warte podkreślenia, to przede wszystkim ponadczasowe walory artystyczne prezentowanych plakatów oraz sama ich treść ikonograficzna, która także współcześnie bardzo często jest „wizytówką” Polski zagranicą.

Ekspozycja zatytułowana „Zapraszany do Polski! Plakaty z okresu PRL-u zachęcające do odwiedzenia Polski” dostępna będzie do dnia 14 kwietnia 2017r.