znalezionych: 1425 na 285
stronach « poprzednia - 123456789 - następna »
,,DNI GROZY" - wystawa w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami
27 marca 2025 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, odbył się wernisaż – wystawa pt. „Dni Grozy” w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami, która miała na celu upamiętnienie jednej z kluczowych bitew I wojny światowej, 2 maja 1915 roku. Ekspozycja pomyślana została jako prezentacja o charakterze popularnonaukowym w celu uczczenia 110 rocznicy największej i najważniejszej bitwy na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Przypomina najważniejsze fakty i postacie związane z Bitwą Gorlicką, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.
Wystawa „Dni grozy 110. rocznica Bitwy Gorlickiej” będzie łączyć archiwalne zdjęcia, autorskie ilustracje, wspomnienia uczestników oraz fragmenty pamiętników, by umożliwić zwiedzającym głębsze zrozumienie wydarzeń tamtych dni. Ekspozycję wzbogacą historyczne artefakty związane I Wojną Światową. Wystawa jest nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także próbą zrozumienia, jak wydarzenia z 1915 roku kształtowały współczesność. Poprzez bogactwo materiałów archiwalnych i osobistych historii, wystawa oferuje unikalne spojrzenie na ten ważny moment w historii.
Wystawa została zorganizowana pod honorowym patronatem Łukasza Smółki - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Rafała Kukli – Burmistrza Miasta Gorlice. Wystawę otworzyła Pani Dyr. Katarzyna Szepieniec, głos zabrał Sebastian Puchajda Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice oraz Michał Rąpała z Krygu miłośnik lokalnej historii.
Wernisaż zgromadził wielu sympatyków i znawców Wielkiej Wojny a wystawa będzie czynna do 1 czerwca 2025 r. Zapraszamy!
Spotkanie z redaktorem Radia Kraków – Panem Janem Stępniem
Na zaproszenie Pani Agnieszki Pruchniewicz z Fundacji na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych ,,Wyjdź z Domu” w Gorlicach, przybył redaktor Radia Kraków Pan Jan Stępień. Z wykształcenia prawnik, muzyk i dziennikarz. Z pasji wieloletni redaktor Radia Kraków, gdzie od 40 lat prowadzi audycję „Pejzaże regionalne”. W tej porannej audycji, nadawanej w każdą niedzielę pomiędzy godz. 5:50 a 8:00 prezentowane są problemy małych miast i wsi, mało znane zabytki Małopolski i miejsca godne obejrzenia. Jak pisze pan Jan: „Moi goście, co prawda, rzadko goszczą na pierwszych stronach gazet, ale na popularyzację na pewno zasługują”. Obecnie jest sekretarzem redakcji Radia Kraków.
W dniu dzisiejszym tj. 20 marca 2025 r. Pan Jan nagrał materiał – wywiad z emerytowanym nauczycielem wf, regionalistą z Sękowej Panem Aleksandrem Gucwą. Wywiad będzie można wysłuchać w Radio Kraków końcem kwietnia br. o czym Państwo zostaniecie poinformowani.
Wielki Koncert Charytatywny dla Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej w Siarach
8 marca 2025 r. w Gospodzie Magurskiej w Małastowie, odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które łączyło dobrą muzykę z szczytnym celem. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Siary, Gmina Sękowa, zorganizowała koncert charytatywny, by zebrać fundusze na niezbędne wyposażenie. Inicjatorem wydarzenia był Paweł Kostecki, który dowiedział się od Naczelnika OSP w Siarach o ogromnych brakach sprzętowych w tej grupie. W organizację wydarzenia zaangażowała się także Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która wspiera inicjatywę.
To doskonała okazja, by wesprzeć ratowników, którzy poświęcają swój czas i energię, by nieść pomoc w najtrudniejszych sytuacjach.
OSP Siary ma za sobą kilka akcji w ramach ćwiczeń. Każda godzina poszukiwań wymaga specjalistycznego sprzętu – od latarek, przez systemy GPS, po sprzęt medyczny i ubrania odporne na trudne warunki pogodowe. Dlatego tak ważne jest wsparcie finansowe, które pozwala grupie skutecznie działać i ratować ludzkie życie - powiedział Piotr Sekuła współorganizator tego wydarzenia.
W koncercie wystąpiły gwiazdy muzyki i kina znani z polskich seriali: zespół ViX.N, aktorka Lea Oleksiak, aktor Łukasz Strzałka, piosenkarka Monika Laskowska, Ewa Brodnicka, zespół Honker, którzy wspierają tą cenną inicjatywę. Sala koncertowa była wypełniona po brzegi! Podczas wydarzenia dodatkowo zaprezentował się owczarek belgijski - pies ratowniczy.
Organizatorzy przygotowali również emocjonujące licytacje – do zdobycia były m.in. pamiątki sportowe, serialowe gadżety oraz vouchery na wyjątkowe pobyty. Każda złotówka zebrana tego wieczoru trafi na konto ratowników i pomoże w zakupie sprzętu jak również pomoże w rozwój grupy.
Każdy, kto nie mógł być obecny, wciąż ma szansę wesprzeć inicjatywę – wpłacając darowiznę na konto OSP Siary lub biorąc udział w kolejnych wydarzeniach organizowanych na rzecz ratowników.
Im więcej wsparcia otrzymają ratownicy, tym większa szansa, że w przyszłości pomogą komuś, kto znajdzie się w niebezpieczeństwie.
Ponad 4 godzinny wieczór w Gospodzie Magurskiej był niezwykle emocjonujący – muzyka, licytacje i przede wszystkim poczucie, że wspólnie możemy coś zmienić.
W trakcie wydarzenia każda z pań z okazji ich święta otrzymała symbolicznego tulipana!
Studenci Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, uczcili pamięć Marii Kotarby i Leny Lakomy
26 lutego o godz. 11.30 w Domu Polsko – Słowackim w sali konferencyjnej, odbyła się projekcja filmu o Marii Kotarbie, która była kurierką polskiego ruchu oporu, odznaczona pośmiertnie medalem ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”. W projekcji tego filmu wzięło udział około 80 seniorów - studentów Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach na czele z rektorem Romanem Dziubiną.
Projekcja filmu zbiegła się z 80 rocznicą wyzwolenia trzech obozów koncentracyjnych w których przebywała Maria Kotarba i polska żydówka pochodząca z Warszawy Lena Mańkowska - Lakomy
Bezinteresowna pomoc Marii niesiona w czasie pobytu w obozie Auschwitz – Birkenau, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, stanowiła wyraz wielkiej odwagi oraz poświęcenia, to pokazanie, że świat może być inny.
Za jej wielką postawę otrzymała z Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie, najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne i została uhonorowana Medalem i Dyplomem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, zaś Lena pośmiertnie otrzymała Brytyjski Medal Holocaustu.
Słowo wstępne do filmu przedstawił znany w regionie pasjonat historii Pan Aleksander Gucwa, reżyser tego filmu dokumentalnego. Po zakończonej projekcji filmu rektor Roman Dziubina, podziękował Panu Aleksandrowi za piękny film, pełny wzruszeń, tworząc atmosferę pełną wspólnoty i duchowej bliskości. Złożył także życzenia imieninowe, które w tym dniu Pan Aleksander obchodził a wszyscy uczestnicy zaśpiewali – STO LAT!
Była to chwila pełna wzruszeń i dumy! To ogromne uznanie dla mojej pracy, serca i zaangażowania, które od lat wkładam w tworzenie lokalnej historii naszej Małej Ojczyzny.