Newsy:

znalezionych: 1106 na 222 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Uczcili pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy powstańczej Warszawie

W piękny słoneczny dzień 18 sierpnia 2019 r. w Olszynach, gmina Rzepiennik Strzyżewski, pow. Tarnów, odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna z okazji 75 rocznicy zestrzelenia polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego.
Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników. W lecącym Liberatorze w nocy z 16/17 sierpnia 1944 w Olszynach zginęli: kpt. pilot Zygmunt Pluta, sierżant pilot Brunon Malejka, por. nawigator Tadeusz Jencka, kapral radiooperator Józef Dudziak, plut. bombard. Bernard Wichrowski, plut. mech. Jan Marecki i plut. strz. Jan Florkowski.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 mszą św. w intencji poległych 7 polskich lotników, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, koncelebrowana przez czterech księży, homilię wygłosił ks. Dariusz Nawalaniec – proboszcz parafii Olszyny. Po zakończonej mszy licznie zebrani mieszkańcy Olszyn udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych siedmiu polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Podczas przemarszu przygrywała młodzieżowa orkiestra dęta OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego. Po odegraniu hymnu państwowego został przeprowadzony Apel Poległych, przez płk pil. Stanisława Wojdyłę ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie. Następnie młodzież wraz z nauczycielami przedstawiła program słowno – muzyczny. Szczególnie wzruszającym momentem był przelot samolotu Jak-12 M pilotowanych przez lotników z Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, wykonał siedem symbolicznych rund. Aeroklub ufundował wiązankę kwiatów, która złożona została pod pomnikiem w hołdzie poległym.

Następnie głos zabrał wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Pan Marek Karaś a po nim Przew. Społecznego Komitetu Uroczystości Pan Aleksander Gucwa, który powiedział m.in. ,,w 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i śmierci dwóch polskich załóg Liberatora z Olszyn i Halifxa z Banicy "trzeba stawać na baczność przed weteranami, którzy w tamtym czasie zdawali egzamin z miłości do ojczyzny i zdali go w sposób heroiczny". "Chwała bohaterom! Chwała niezłomnym obrońcom wolności i godności polskiego narodu"
Podziękował za przybycie rodzinom lotniczym: Pani Elżbiecie i Piotrowi Van de Ven z Holandii z rodziny bombardiera Bernarda Wichrowskiego oraz Państwu Piotrowi, Edycie i Wojciechowi Malaikom przybyłym z Rzepina w województwie lubuskim.

Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem lotników przez: rodziny lotników, wójta gminy, kombatantów, radnych, młodzież szkolna i ….ministrantów. Piękną wiązankę kwiatów złożył Jack Orchel, syn polskiego lotnika na Zachodzie, lekarza por. naw. z 18 OTU Eugeniusza Orchela, pochodzącego z Gorlic. Kwiaty złożył w imieniu Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. Parę dni wcześniej wieniec wykonany z czerwonych maków złożył syn Brunona Malaiki – Chris Mackey z Anglii.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem, odbyła się krótka modlitwa przeprowadzona przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca, po czym nastąpiło przejście do biblioteki OSP, w której otwarto wystawę poświęconą tragedii załogi Liberatora. Podczas poczęstunku i przy ,,małej czarnej", Prezes SSLW RP w Krakowie Stanisław Wojdyła wręczył dla rodziny Van de Ven i dla pana wójta książki ,,100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918 - 2018", natomiast wójt wręczył rodzinie Brunona Malaiki książki o regionie Polski Południowej.
ZOBACZ FILMIK - ZOBACZ TAKŻE TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Po 70 latach odnaleziono tabliczkę znamionową z silnika Liberatora, który został zestrzelony 17.08.1944 r. w Olszynach.
Zobacz szczegóły TU - kliknij

XIII Gminne Dożynki Sękowa 2019
Podziękowania za dary ziemi

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.
XIII Gminne Dożynki odbyły się 17 sierpnia 2019 r. a gospodarzem ich była Sękowa. Rozpoczęły się o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP uroczystą dziękczynną mszą świętą koncelebrowaną przez czterech księży pod przewodnictwem ks. proboszcza Sękowej Jacka Piroga. W homilii ks. proboszcz, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Po mszy św. korowód dożynkowy przy pięknej pogodzie przemaszerował z wieńcami dożynkowymi na kompleks sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XIII Gminne Dożynki. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani sołtys Lidia Kukla i Grzegorz Kukla przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Obecni na dożynkach posłowie: Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Anna Paluch i Arkadiusz Mularczyk zabrali głos dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa, zakończyły swoje wystąpienia słowami: Szczęść Boże polskiej wsi i polskiemu rolnikowi !

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Na scenie pojawiły się zespoły, jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół ,,Okaryna”, następnie wystąpiła utalentowana młodzież z GOK w Sękowej, grupa śpiewacza ,,Razem” z Sękowej a po tej części nastąpił konkurs na wience dożynkowe i obrzęd młócenia żboża. Na scenie wystąpił zespół ,,TFB”, ,,FOX”, ,,LOKA”, POWER PLAY’ a po nich RAMPEY i dyskoteka.

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok! Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dożynki parafialne – Sękowa 2019


„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
z dobroci Boga świat odradzająca
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami
Bądź pozdrowiona ”

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze w naszej parafii przeżywamy dożynki parafialne, które są podziękowaniem Panu Bogu za plony już zebrane i te, które zostaną dopiero zebrane. I tak było i tym razem.
Nasze dziękczynienie zanieśliśmy podczas Mszy Świętej, bowiem to Bóg jest źródłem wszelkiego dobra i to tylko dzięki Jego łasce możemy się cieszyć jakąkolwiek obfitością zbiorów.

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2019 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Mszę św. celebrował ks. proboszcz Jacek Piróg. On też wygłosił okolicznościową homilię, zwrócił uwagę, że musimy jakby na nowo nauczyć się dziękczynienia za Bożą opiekę, która nam nieustannie towarzyszy.
Powiedział m.in. obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Wspomniał na zakończenie Mszy św. oraz w intencjach również o wojnie bolszewickiej z 1920 r., o ,,Cudzie nad Wisłą" oraz o Święcie Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za pięć wieńców dożynkowych, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Pod koniec mszy zostały poświęcone, po czym odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW w Siarach, Sołectwo Sękowa, Kolo Gospodyń i Gospodarzy z Siar i z Owczar Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.


Grafika - Krzysztof Sikora

W Lipnicy Wielkiej przy pomniku lotników alianckich oddano cześć i honor!

W niedzielę, 4 sierpnia 2019 r. w Lipnicy Wielkiej w gminie Korzenna odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę zestrzelenia samolotu Halifax JP 162 oraz wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11. w kościele parafialnym w Korzennej, Mszą św. w intencji Ojczyzny, poległych lotników i bohaterów Powstania Warszawskiego.
Dalsza część uroczystości odbyła się o godz.16.00 przy pomniku lotników alianckich i w nowo odremontowanym dworze

Uroczystość rozpoczęła się w strugach deszczu, odegrano hymn RP, Wielkiej Brytanii i Kanady. Wójt gminy Korzenna Leszek Skowron powitał zaproszonych gości, wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie głos zabrała Rosemary Edmeans - córka stg Johna Fredericka Cairneya Rea, jednego z poległych członków załogi samolotu bombowego zestrzelonego przez Niemców oraz poseł Andrzej Czerwiński były prezydent Nowego Sącza

Odczytano apel poległych i złożono kwiaty przy pomniku lotników brytyjskiego samolotu Halifax JP 162 już przy bardzo ładnej pogodzie i w tym czasie na niebie ukazał się samolot, który dla licznie zgromadzonych a w szczególności dzieci zrzucił cukierki.
W sali dworu odbyła się prelekcja na temat zestrzelenia Halifaxa JP 162 a następnie odbył się wspaniały koncert Kwartetu Smyczkowego ,,Beskid”w składzie: Justyna Młynarczyk - I skrzypce Alicja Bogucka - II skrzypce, Dorota Leonow – altówka i Magdalena Sołtysiak – wiolonczela.

Następnie Rosemary Edmeans wręczyła dla kilku osób, w tym gronie byłem i ja, foto –album, autorstwa Rosemary z okazji 75 rocznicy zestrzelenia załogi Halifax JP 162 - ,,75th Anniversary Tribute to RAF Halifax JP 162 FS-S”. Rosemary otrzymała od wójta regionalne pamiątki a od Prezesa płk pil. Stanisława Wojdyły medal 100 lecia powstania Lotnictwa Polskiego.
Po tej części odbyła się premiera foto-albumu pt. ,,Gmina na skraju krainy podkowca", chętni zwiedzali niedawno wyremontowany dwór po czym nastąpił poczęstunek dla zaproszonych gości.

O godzinie 19. zaśpiewa lipniczanka Izabela Szafrańska, która tu stawiała swoje pierwsze kroki w świecie muzyki. Wystąpiła w towarzystwie: Przemysław Zalewski - pianino, Przemysław Skałuba - klarnet, Sebastian Wypych - kontrabas. Był to wspaniały koncert pieśni patriotycznych, wojennych oraz żydowskich

Z punktu kronikarskiego należy odnotować udział członków Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddział Kraków w osobie: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, z-ca płk pil. Stefan Glądys, sekretarz płk pil. Szczepan Kurpisz, członek Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha oraz Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, na czele z por. Leszkiem Mańkowskim - Prezesem Klubu i Rady Seniorów Lotnictwa AP

…nieco historii

W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii. Pomnik lotników został wybudowany w 2018 r. obok dworu w Lipnicy Wielkiej, kilometr od miejsca upadku. W miejscu upadku w 2019 r. postawiono obelisk z tablicą informacyjną

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ