Newsy:

znalezionych: 971 na 195 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Grudniowe imprezy lotnicze w Ochotnicy Górnej i w Szczawie

11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach Polska Odzyskiwała Niepodległość !

Uroczyste obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Kościele Parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej o godz. 15.00 Mszą św. za poległych w obronie Ojczyzny. Mszę św. koncelebrowali trzej proboszczowie z gminy Sękowa: przewodniczył ks. proboszcz z Sękowej Jacek Piróg , ks. Adam Prącik z Małastowa i ks. Jan Adamczyk z Męciny Wielkiej. Homilię wygłosił ks. Jacek, zwrócił uwagę na takie słowa jak Ojczyzna i patriotyzm. Powiedział m.in. ,,Dzień 11 listopada był zawsze dla milionów Polaków dniem szczególnym ważnym, tak jak zawsze była ważna niepodległość. Dziś Ojczyzna stawia przed nami nowe wymagania. Trzeba nam ciągle modlić się i pracować na rzecz jedności i tolerancji. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".

Po mszy św. poczty sztandarowe OSP Sękowa i Zespołu Szkół w Siarach, druhowie z całej niemal gminy i grupka zebranych mieszkańców, uroczystym orszakiem przemaszerowała na miejscowy cmentarz parafialny pod figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Na czele kolumny szedł miejscowy zespół muzyczny, który odegrał wiele patriotycznych utworów pod dyrekcją Mirosława Bogonia. Na cmentarzu ks. proboszcz odmówił modlitwę a pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska w przemówieniu podkreśliła rolę bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski na mapie Europy.

Złożono hołd pokoleniom Polaków i uczczono pamięć narodowych bohaterów, składając wieniec pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, w którym mieszczą się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych. Odśpiewano hymn państwowy. Uroczystość pod pomnikiem i wieczornicę prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej Pani Iwona Tumidajewicz

Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej rozpoczęła się wieczornica, mieszkańcy Sękowej wypełnili po brzegi salę, zobaczyli program - montaż przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Cały występ młodzieży został przyjęty z dużym zainteresowaniem, a w szczególności wzruszały piękne monologi i pieśni patriotyczne z lat 1914 - 1918, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Po części artystycznej głos zabrała pani Sekretarz Gminy, powiedziała: ,,Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do Odrodzenia Polski. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski”. Podziękowała organizatorom, prowadzącym oraz młodzieży, która w sposób profesjonalny wykonała program artystyczny. Z podobnymi życzeniami wystąpiła Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz

Obecność mieszkańców stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. To czas zadumy i refleksji, ale też czas radości, triumfu i szczęścia. Podczas tej uroczystości przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, o których powinni pamiętać zwłaszcza młodzi ludzie. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu, zakończyło wspólne spożycie grochówki z żołnierskiego kotła.
Szkoda tylko że tak mało flag biało czerwonych było na naszych domach, choć od paru już lat przypominam i propaguję patriotyzm prostym gestem – zachęceniem wszystkich Polaków do wywieszania biało-czerwonej flagi z okazji rocznic ważnych dla naszej tożsamości narodowej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI TO CZAS RADOŚCI I DUMY
WYWIEŚ NASZĄ POLSKĄ FLAGĘ

PŁOMIEŃ PAMIĘCI

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
Uroczystości na Cmentarzu Rakowickim.

7 listopada br. o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Simon Blake, Kanadyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik Pascal Demers oraz jego zastępca Attaché Sił Zbrojnych Kanady w Polsce, major Michael Bernardo, Chargé daffaires Ambasady Kanady w Polsce, Pan Jeremy Wallace oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński, uczestniczyła też delegacja Wojska Polskiego reprezentowana przez Dowódcę i delegację pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.

W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich, harcerze i młodzież ze szkół nosząca imię bohaterów RAF – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Lotników Alianckich w Ostrowie, pow. proszowicki. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie. Obecny był również prof. mjr weteran spod Monte Cassino 92 letni Wojciech Narębski, odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” powiedział Simon Blake

Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. ppłk Jerzego Sucheckiego SAC, kapelana szpitala 5 wojewódzkiego w Krakowie.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Group Captain) Simona Blake, przedstawiciela Ambasady Kanadyjskiej, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie oraz harcerzy i młodzież szkolną. Wiązankę kwiatów składali też przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz oraz kpt pil Jerzy Janiszewski.

Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
Po zakończeniu ceremonii uczestnicy udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego na wspólny posiłek i spotkanie towarzyskie. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.

W imieniu Ambasady Kanady w Polsce, którą reprezentuje Jeremy Wallace, Charge daffaires na obchody Dnia Pamięci został zaproszony po raz dziewiąty Aleksander Gucwa z Sękowej - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie,który takimi słowami podzielił się z zebranymi: "Jestem zaszczycony swoją obecnością na Cmentarzu Wojennym w Krakowie podczas obchodów Dnia Pamięci. Żołnierze alianccy, którzy polegli w walkach II Wojny Światowej, ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli i ginęli w imię wolności oraz sprawiedliwości. Moja obecność tu, pokazuje mój szacunek i cześć dla wszystkich tych, którzy walczyli i oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w pokoju i cieszyć się wolnością”.

W uroczystościach w Krakowie uczestniczył również Pan Kazimierz Sacha z Gorlic z Komitetu na rzecz pamięci narodowej, członek SSLW RP w Krakowie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

***

Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.

Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.

Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.

Remembrance Day - Kraków, 07.11.2017 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

XIX Zlot Niepodległościowy ,,Łowczówek 2017”

Na zaproszenie wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika i Ryszarda Stankowskiego uczestniczyłem po raz pierwszy w XIX Zlocie Niepodległościowym, który odbył się na cmentarzu wojennym (Legionowym) nr 171 w Łowczówku. Dziękując wójtowi za zaproszenie Aleksander Gucwa powiedział: ,, Jestem wzruszony i dumny, że mogłem tutaj dzisiaj, jako zwykły obywatel, oddać hołd żołnierzom 1 Brygady Józefa Piłsudskiego, którzy tu polegli.”
Przy pięknej pogodzie w samo południe 5 listopada 2017 r. o godz. 12.00 rozpoczęła się koncelebrowana polowa msza św. w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów Polskich w Łowczówku.
Po jej zakończeniu nastąpiła część oficjalna uroczystości. Odśpiewano hymn państwowy, były przemówienia zaproszonych gości, apel pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu jednostki wojskowej z Krakowa oraz 11 krotna salwa armatnia w wykonaniu Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Jako pierwszy głos zabrał wójt Gminy Pleśna Józef Knapik, który przedstawił rys historyczny bitwy pod Łowczówkiem, historie powstania cmentarza legionowego a na zakończenie powiedział: ,, Szanowni Państwo, dziękuję serdecznie za obecność na XIX Zlocie Niepodległościowym w 103 Rocznicę Bitwy Legionów Polskich pod Łowczówkiem… dziękuję posłom, senatorowi, marszałkowi, staroście i wszystkim samorządowcom. Dziękuję przedstawicielom Wojska, Policji i Straży Pożarnej oraz Kombatantom. Cieszę się obecnością licznych pocztów sztandarowych, Chóru Parafialnego z Pleśnej, Orkiestry ze Szczepanowic działającej przy CKSiP Gminy Pleśna, Strzelców, Harcerzy, Przedstawicieli Sokoła, przedstawiciele szkół, harcerzy i Urzędu Miasta z Jaworzna. W sposób szczególny dziękuję mieszkańcom Gminy Pleśna i Powiatu Tarnowskiego a przede wszystkim dzieciom i młodzieży”.
Na uroczystość powiatowych obchodów Święta Niepodległości, przybyli parlamentarzyści Ziemi Tarnowskiej: Poseł Michał Wojtkiewicz, Poseł Wiesław Krajewski, Poseł Włodzimierz Bernacki i Senator Kazimierz Wiatr. Obecny był także Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Pan dr hab. Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz inni samorządowcy Ziemi Tarnowskiej.

Na cmentarzu zgromadziło się około 1000 mieszkańców okolicznych miast, miasteczek i wiosek, przybyło około 50 pocztów sztandarowych z całego powiatu tarnowskiego, by w ten sposób udowodnić po raz kolejny, że patriotyzm dla nas to nie puste słowa bez pokrycia! To nasza miłość do ojczyzny, to nasze czyny, to nasza obecność i pamięć o tych, którzy polegli za naszą wolność! Stojąc w zadumie przy mogiłach Legionistów wyobrażaliśmy sobie Bitwę pod Łowczówkiem, która rozegrała się w dniach 22-25 grudnia 1914 roku, jak smutne i tragiczne musiały być dla polskich legionistów Święta Bożego Narodzenia, które przyszło im obchodzić w ponurych okopach. Danina krwi, którą wtedy złożono przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. W przeddzień Święta Niepodległości warto o tym pamiętać i włączyć się w Międzynarodową Akcję 11 listopada o godz.11.11 min. zapal świecę w oknie, na cmentarzu, przy pomniku pamiętając poległych żołnierzy. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, przy ognisku śpiewano pieśni legionowe, kosztowanie wojskowej grochówki oraz oglądanie ekspozycji sprzętu wojskowego Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.
Uroczystość była zorganizowana w sposób profesjonalny a prowadzenie jej przez wice wójta pana Ryszarda Stankowskiego było najwyższej klasy! DZIĘKUJEMY!

***

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ***ZOBACZ TAKŻE TU

Bitwa pod Łowczówkiem

Potyczka stoczona na wzgórzach i w lasach Łowczówka rozegrała się w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 r. Najbardziej zaciekłe walki przyszło stoczyć w sam dzień Wigilii. Zaczęło się od tego, że 21 grudnia wojska rosyjskie rozbiły Austriaków w Pleśnej, Łowczówku i Łowczowie. Było to poważne zagrożenie dla armii austriackiej, której dwa skrzydła stykały się właśnie w tym rejonie. Dla ratowania sytuacji ściągnięto z Nowego Sącza I Brygadę Legionów Polskich, która odpoczywała tam po niedawnej bitwie pod Limanową. Oddziałami dowodził podpułkownik Kazimierz Sosnkowski. Brygada otrzymała rozkaz: odbić i utrzymać utracone przez armię austriacką pozycje, czyli dwa wzgórza w Łowczówku i Łowczowie. 22 grudnia, po trzygodzinnej walce, zdobyto wzgórze w Łowczówku, zaś nazajutrz - kolejne. Zaczęły się jednak kontrataki rosyjskie na świeżo utracone pozycje.

Nadszedł dzień Wigilii. Strzały nie tylko nie milkły, ale w dodatku legioniści musieli stoczyć zupełnie niepotrzebną walkę. Błędnie przekazany rozkaz spowodował, że wycofali się z zajętych pozycji, a po wyjaśnieniu nieporozumienia musieli je zdobywać ponownie. Tymczasem na niebie wschodziły gwiazdy. W oczach pojawiały się łzy wzruszenia na wspomnienie rodziny. A w okopach za opłatek i całą wieczerzę wigilijną musiał starczyć ocalony suchar albo kromka chleba. Jak podaje legionowa legenda, z polskich okopów popłynęła melodia kolędy. Ustały rosyjskie karabiny, a Polacy z drugiej strony barykady podchwycili pieśń. Wojna na chwilę zamilkła...

25 grudnia I Brygada wycofała się w kierunku Wróblowic i Zakliczyna. Nie odeszli jednak wszyscy. Pod Łowczówkiem na zawsze pozostało 128 poległych legionistów, 342 odniosło rany, a kilkunastu dostało się do niewoli. Była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew, jakie stoczyła I Brygada Legionów Polskich w 1914 roku. O jej znaczeniu w historii Polski może świadczyć fakt, że nazwę Łowczówek i datę bitwy umieszczono na tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Atmosferę tej niepowtarzalnej wojennej Wigilii przedstawił żołnierz II batalionu 5 Pułku Piechoty Legionów Gustaw Gryf Łowczowski w wierszu:

Świerki wokoło ogromne,
we mgle Łowczówek tonie.
Słowa rozkazów – kolędą:
Strzelać! Przechodzą pole !
Gwizd kul muzyką świąteczną,
jęczą zranione świerki.
Ranni wołają pomocy.
W Twe Imię — Boże Wielki!

ZOBACZ TAKŻE TU - kliknij

IV Nocny Marsz Pamięci

Narodowe Gorlice już po raz czwarty zorganizowali Nocny Marsz Pamięci, by w ten sposób oddać hołd poległym za Ojczyznę.
W dniu 28 października 2017 r. o godz. 19.30, 30 osobowa grupa zebrała się na parkingu przy kościele w Smerekowcu, po omówionych sprawach organizacyjnych udaliśmy się do kościółka na krotka modlitwę w intencji wszystkich poległych w walkach na Ziemi Gorlickiej. O godz. 20.00 po krótkiej odprawie uczestnicy wyruszają w trasę przebiegającą szlakami Beskidu Niskiego, prowadzeni przez lokalnego przewodnika.

Celem marszu jest pomnik w Krzywej- Banicy upamiętniający zestrzelenie 7 polskich lotników niosących pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 r. Trasa na początku prowadziła boczną drogą asfaltową do Zdyni, skąd uczestnicy udali się czerwonym szlakiem przez las do Krzywej.
Po pokonaniu 10 km uczestnicy nocnego marszu docierają do celu, pod pomnikiem zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych.
Na zakończenie marszu rozpalono ognisko przy którym dla wszystkich uczestników organizatorzy zapewnili kiełbasę i ciepły napój po trudach nocnej wędrówki.

*

Założeniem organizatorów marszu było to aby poprzez uczestnictwo w nim oddać hołd i cześć wszystkim żołnierzom poległym podczas walk w naszym regionie - Konfederatom Barskim, żołnierzom z I i II Wojny Światowej, ofiarom reżimu komunistycznego oraz wszystkim pozostałym których zabłąkana kula lub cios bagnetem na zawsze połączyły z pięknym beskidzkim krajobrazem.