Newsy:

znalezionych: 1075 na 215 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Andrzej Ratajczak – Poznań
Kazimierz Sacha - Gorlice
Grażyna i Jacek Krukowie – Kraków
Rodzina Wichrowskich - Warszawa
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Ben Wennemuller and Olga Shimanovich - Holandia
Frances & Derek – Sydney - (Australia)

Drogą mailową, tel., sms i portale społecznościowe przesłali: ( w kolejności otrzymania)

1. Aleksander Wietrzyk z Rodziną – Biesna
3. Maria (Elżbieta) i Marcin Gibała – Opole
4. Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
5. Roman Trojanowicz – Gorlice
6. Stanisław Job z Rodziną - Kraków
7. Janusz Drzymała – Kanada
8. Anna i Zygmunt Kotasowie – Kraków
9. Kazimierz Karasiński – Kraków
10. Eillen Frazer - Szkocja
11. Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
12. Maria Olczyk - Gorlice
13. Rafał Kukla – Gorlice
14. Krystyna i Krzysztof Sikora – Warszawa
15. Ryszard Stankowski – Pleśna
16. Katarzyna Kullman – Warszawa
17. Krystyna Mika - Libusza
18. Anna Branas – Wysowa
19. Witold Kochan - Gorlice
20. Hanna Kubiak – Poznań
21. Andrzej Piecuch – Gorlice
22. GRH 1PSP AK i Commando– Limanowa
23. SSLW RP – Kraków
24. Wojciech Noworyta – Warszawa
25. Ivan Dzurisz z Rodziną – Bardejov (Slowacja)
26. Ted Martyniak- USA
27. Sławomir Mrozek - Gorlice
28. Jan Widacki – Kraków
29. Roman Frodyma - Jasło
30. Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
31. Danuta i Stanisław Drzymała – Warszawa
32. DGART – Gorlice
33. Irena i Kazimierz Sterkowicz – Gorlice
34. Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
35. Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
36. Justyna i Fabian Szarowiczowie – Sękowa
37. Agata Bogusz – Stróżna
38. Monika Rachel – Męcina Wielka
39. Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
40. Halina i Edward Wyroba – Wadowice
41. Anna Kopciał - Poznań
42. Zofia Macior – Moszczenica
43. Olga Gyba - Małastów
44. Elżbieta Żołędowska – Węgrów
45. Zofia Prorok - Męcina Wielka
46. Irena Klimek – Wołowiec
47. Elżbieta Popławska - Gdańsk
48. Irena Serwańska- Przemyśl
49. Mariusz Esmantowicz – Gorlice
50. S.P. Gładyszow
51. Jerzy i Teresa Kuck – Kraków
52. Jolanta Karasińska - Warszawa
53. Alicja Grabowska – Częstochowa
54. Adam Sobieraj - Kraków
55. Janina i Stanisław Fikus – Gliwice
56. Krystyna Prokop - Siary
57. Marek Podraza – Gorlice
58. Joanna Podstołowicz – Sękowa
59. Miasto Gorlice
60. Stefan i Halina Glądys - Kraków
61. Urszula Jackiewicz – Katowice
62. Bogdan Moroń - Sękowa
63. Grażyna Biskup
64. Alicja ?
65. Roman Szczepanik - Gorlice
66. Halina Apola - Sękowa
67. Michal Omylak z Rodziną - Wrocław
68. Andrzej Stukus
69. Zofia Rowińska - Sękowa
70. Rosemary and Robert - USA
oraz Małgorzata Molendowicz, Mirosław Załęcki, Kamila Rawluk, Adam Bukrij, Jan Bartyzel, Maria Ziętek, Sławomir Duran, Damian Olszewski, Maria Kretowicz i Barbara Kowalska

W Sękowej z ziemi wystrzeliła ropa i gaz!

W Sękowej na jednym z pól z ziemi trysnęła dzisiaj w godzinach popołudniowych ropa z gazem. Na miejscu pracują strażacy. O zdarzeniu zostały powiadomione wszystkie służby.
- Nie przypominam sobie podobnej sytuacji w powiecie gorlickim, a pracuję jako strażak już dwudziesty rok - wyjaśnia oficer dyżurny gorlickiej straży pożarnej.
Strażacy, którzy pracują na miejscu, zabezpieczyli teren i ograniczają skutki wypływu ropy i gazu. Nie było konieczności, aby ewakuować ludzi, ponieważ w pobliżu nie ma żadnych domów. O tym niecodziennym zdarzeniu zostały poinformowane odpowiednie służby. Do wycieku doszło w miejscu, które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe.

Do Sękowej przyjechali pracownicy zakładu górniczego, którzy podjęli decyzję o podpaleniu gazu i substancji ropopochodnych, które wydobywają się z ziemi. Gdy jeden ze strażaków podpalił ogrodzony teren, w niebo wystrzeliły płomienie na wysokość około 5 metrów. Na miejscu pojawiła się wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch. Według służb ratunkowych sytuacja jest opanowana. Obecnie strażacy kopią dół, gdzie zbierać się będzie ropopodobna substancja, wydobywająca się z ziemi.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

III Kiermasz Wielkanocny – Konkurs Palm i Pisanek w Sękowej

W niedzielę, 14 kwietnia obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się III Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm i Pisanek zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.

Po ostatniej mszy św. w samo południe, odbyły się konkursy: ,,Palma Wielkanocna” i Międzypokoleniowa Pisanka Wielkanocna”.
W konkursie wzięło udział 8 palm: Rodzina Moroniów (I miejsce), KGW Ropica Górna, KGW Małastów, Przedszkole Sękowa, KGW 50+ Siary – Owczary, GOK Sękowa, Młodzież z Sękowej oraz DPS Sękowa. W konkursie pisanek: KGW Ropica Górna, KGW Małastów i KGW 50+ Siary – Owczary.

Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek. Zobaczcie zdjęcia!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze SSLW RP - Oddział Kraków

W dniu 10.04.2019 r. w Klubie Garnizonowym przy ul. Zyblikiewicza w Krakowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków.
45 członków obecnych na zebraniu, wysłuchało sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego za minioną kadencję 2015 - 2019. Dyskusja była dość gorąca, po czym jednak zdecydowaną większością głosów sprawozdania zostały przyjęte, a Zarządowi udzielono absolutorium. Stowarzyszenie posiada własny sztandar, z którym bierze udział w uroczystościach patriotycznych, imprezach okolicznościowych, pogrzebach itp. Wydano książki autora Jerzego Kucka oraz broszurę autorki Julii Dziwoki. Kadencję zakończono z dodatnim saldem finansowym. Na uznanie zasługuje umiejętność pozyskiwania funduszy z zewnątrz przez prezesa Stanisława Wojdyłę.
Zebranie udzieliło absolutorium ustępującemu zarządowi.

W jawnym głosowaniu wybrano "nowego" prezesa płk rez. inż. pil. Stanisława Wojdyłę. Gratulujemy ! Skład Zarządu i pozostałych organów statutowych praktycznie nie uległ zmianie. Jedyną nową osobą jest Kol. Stanisław Wiśniewski, który objął funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Wybrano nowy zarząd w składzie:

z-ca prezesa - Stefan Glądys
sekretarz - Janusz Oraczewski
skarbnik - Eugeniusz Pawlak (do czasu wybrania nowego skarbnika)
rzecznik dyscyplinarny - Władysław Berkowski

członkowie

- Szczepan Kurpisz
- Zbigniew Kolega
- Adam Sobieraj
- Jerzy Kuck

Przyjęto uchwałę programową na bieżącą kadencję 2019 - 2023. Zasadnicze sposoby i kierunki działania będą kontynuowane i rozszerzone o nowe, ciekawe pomysły i zadania, realizowane we współpracy z zaprzyjaźnionymi organizacjami i instytucjami oraz lokalnymi samorządami. Uczestnicy Walnego Zebrania wyrazili nadzieję, że w tej kadencji wszyscy będziemy się wzajemnie szanowali, okazywali uznanie a w razie potrzeby pomagali.

Z punktu kronikarskiego należy odnotować uczestnictwo wszystkich trzech członków Stowarzyszenia z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran, którzy podczas Walnego Zebrania byli m.in. odpowiedzialni za dokumentację medialną.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Ciepło z Sękowskiej Ziemi.

Dzisiaj 10 kwietnia w Sękowej została podpisana umowa na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Sękowa GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Sękowa.
Wagę wydarzenia podkreśla obecność ministra środowiska Pana Henryka Kowalczyka oraz Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marka Ryszki. Konferencję prowadziła wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, obecna była również poseł Barbara Bartuś.

Na tą okoliczność została zwołana konferencja prasowa z udziałem mediów i lokalnych władz. Projekt o tytule Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Sękowa GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Sękowa" ma na celu zbadanie, czy na terenie Sękowej występują wody geotermalne o parametrach pozwalających na ich eksploatację na potrzeby energetyki. W ramach projektu zostanie wykonany otwór poszukiwawczy o głębokości ok. 3 000 m. Na podstawie analizy materiałów archiwalnych przyjęto minimalne parametry dla wód geotermalnych: temperatura co najmniej 60oC i wydajności ok. 70 m3/h.

Całkowity szacowany koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 17 650 000,00 zł netto. Projekt uzyskał pozytywną ocenę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wsparł jego realizację dofinansowaniem w formie dotacji w wysokości 17 648 292,00 zł.

Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca lipca 2020 r.
W przypadku uzyskania wód termalnych o zakładanych parametrów jakościowych i wydajnościowych, w kolejnych etapach przewiduje się, wykonanie na terenie Gminy Sękowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW i produkcji energii w ilości 40 500 MWh/rok. Produkowane ciepło będzie dostarczane do systemu ciepłowniczego Miasta Gorlice. Jesteśmy również zainteresowani wykorzystaniem geotermii dla celów rekreacyjnych. Już teraz poszukujemy inwestora, który zechciałby inwestować w Geotermie Sękowską.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ