Newsy:

znalezionych: 1434 na 287 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Wybory Prezydenckie 2025 – wyniki I tura

Tak głosowali wyborcy w całej Polsce, w województwie małopolskim
i w powiecie gorlickim

Tak głosowali wyborcy w Gminie Sękowa i w poszczgolnych okręgach wyborczych

Międzynarodowa Konferencja Naukowa i Msza za Ojczyznę

3 maja 2025 r. w Pałacu Władysława Długosza w Siarach (Gorlice) o godz. 9.30 rozpoczęła się MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA "W CIENIU GORLICKIEGO PRZEŁAMANIA. 110 LAT PÓŹNIEJ"
Organizatorem tej konferencji byli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko, Dyrektor Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Katarzyna Szepieniec oraz Prezes Stowarzyszenia Dobrej Woli w Sękowej Zofia Rowińska

Wykładowcami byli znakomici historycy z kraju i za granicy m.in.
dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. AP
dr Gerhard Artl - Niemcy
dr hab.Jerzy Prochowicz, prof. AP
Michał Plavec - Czechy
dr Peter Andras Toth - Węgry
doc. Jurij Fatuła - Ukraina
prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko

Po 4 godz. uczty duchowej pani wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podziękowała gościom i wykładowcom wręczając pamiatkowe obrazy przedstawiające obiekty sakralne i cmentarze wojenne na terenie naszej gminy.
W trakcie konferencji o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Msza św. odbyła się w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawił ks. katecheta Dominik Świeboda, który wygłosił homilię, powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 234 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."
W tej podniosłej uroczystości sztandar wystawiła jednostka OSP Sękowa, udział wzięli druhowie OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach i Szkoły Podstawowej w Sękowej, wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. wikariusz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże coś Polskę...".

W uroczystej Mszy św. uczestniczyła wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Pani wójt podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszej uroczystości i powiedziała m.in.,, Konstytucja 3 Maja jest tym aktem, za który dziś dziękujemy, aktem ważnym i podstawowym, do którego trzeba wracać, przynajmniej do jej ducha także dzisiaj, pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, co jest fundamentem porządku społecznego w naszym kraju, w którym żyjemy”

Po zakończonej Mszy św. młodzież szkolna ze SP z Sękowej wykonała montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowany został przez nauczycielki Panią Joannę Podstołowicz i Elzbietę Góra

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.

Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Inauguracja obchodów 110 rocznicy Bitwy pod Gorlicami – 2 maja 2025

2 maja 2025 r. punktualnie o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach, obchody 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. W tej podniosłej, pełnej szacunku atmosferze zgromadzili się mieszkańcy, delegacje, przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście.
Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, w swoim przemówieniu powiedział m.in.,,Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy”. Na wzgórzu Korczak odegrano hymn państwowy, była salwa honorowa, odczytany został Apel Poległych ale też obok żołnierskich grobów zabrzmiały słowa ekumenicznej modlitwy, bo pamięć o tych, którzy tu polegli jest wspólna.

Ponad 30 delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym pomnikiem cmentarnym.
Po tej części nieco po 11-tej spod bramy cmentarza nr 91 wystartował VI Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”, w którym uczestniczyło około 150 biegaczy. Meta biegu zlokalizowana była w Siarach w Parku Historycznym. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale a najlepsi nagrody rzeczowe. Po zakończeniu imprezy przewidziano gorący posiłek dla wszystkich uczestników półmaratonu. Zawody odbyły się przy pięknej pogodzie +23 stopnie
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele państw, których żołnierze walczyli w tym historycznym starciu – m.in. Polski, Austrii, Niemiec i Węgier. Obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i grup rekonstrukcyjnych oraz Bractwo Kurkowe w Gorlicach.

Doniosłość uroczystości podkreśliła obecność Wojska Polskiego – reprezentacyjny oddział oddał salwę honorową ku czci poległych żołnierzy. Wzruszająca ceremonia miała miejsce w scenerii jednego z najbardziej symbolicznych cmentarzy z czasów I wojny światowej. Bitwa pod Gorlicami, rozegrana 2 maja 1915 roku, była jedną z najważniejszych ofensyw na froncie wschodnim I wojny światowej. Wojska niemieckie i austro-węgierskie przełamały rosyjskie linie obronne, co doprowadziło do odwrotu armii carskiej z Galicji.
Zwycięstwo to miało kluczowe znaczenie strategiczne – pozwoliło państwom centralnym odzyskać utracone wcześniej tereny i zmieniło układ sił na froncie. Walki w rejonie Gorlic pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar i pozostawiły trwały ślad w historii regionu.
Spotkania na wojennych cmentarzach mają w sobie coś wyjątkowego. Wśród krzyży, pod którymi spoczywają żołnierze różnych narodowości, czuje się wspólnotę ponad podziałami. Dzisiaj na wielu wojennych nekropoliach w regionie zapłonęły znicze, które są znakiem pamięci, że ta ziemia była kiedyś świadkiem jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej.
Bitwa pod Gorlicami, zmieniła losy wojny i losy Europy. To też wydarzenie, dzięki któremu Gorlice zapisały się na kartach historii. W czasie takich uroczystości, jak ta dzisiejsza, historia na nowo zapisuje się w sercach uczestników. Starsi słuchali z zadumą, młodsi – z zaciekawieniem i szacunkiem. Każdy czuł, że bierze udział w czymś więcej niż w zwykłej uroczystości, była to żywa lekcji pamięci i tożsamości. Po zakończonych uroczystościach na cmentarzu wojennym nr 91 na gorlicki Rynek wyruszył uroczysty przemarsz w akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Dominikowice wraz z Mażoretkami Domino, gdzie odbyła się musztra paradna w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W tej perfekcyjnie zsynchronizowanej paradzie widoczna była dyscyplina, tradycja i głęboki szacunek dla historii. Publiczność z zapartym tchem obserwowała strażników z karpackiego oddziału SG w odświętnych mundurach.
Musztra paradna stała się symbolicznym pomostem między tymi, którzy 110 lat temu walczyli na tej ziemi, a nami – współczesnymi, którzy dziś możemy żyć w pokoju. To hołd złożony żołnierzom wszystkich armii, którzy tutaj spoczywają, i przypomnienie, że pamięć o nich nie gaśnie.
Kiedy wybrzmiał ostatni akord, a kompania zakończyła swój marsz, wśród zgromadzonych rozległy się gromkie brawa.

W tym samym czasie zawodnicy, którzy wystartowali spod bramy wojennego cmentarza w Gorlicach, dobiegali do mety, która była zlokalizowana na terenie Parku Historycznego tuż nad Sękówką na granicy Sękowej i Siar

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XII rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami – LUDZKIE DROGI.

2 maja 2025 r. o godz. 16.00 na polach w Sękowej, rozpoczęła się XII rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. W tym roku widowisko historyczne jest zatytułowane - Ludzkie drogi - Bitwa pod Gorlicami z motywem przewodnim - Nigdy Więcej Wojny. Przy pięknej słonecznej pogodzie, widowisko zgromadziło kilka tysięcy widzów z regionu i całej Polski oraz około 400 rekonstruktorów z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec i Rumunii z 44 Grup Rekonstrukcji Historycznej – poinformował Tomasz Olech, koordynator ds. organizacji rekonstrukcji Bitwy pod Gorlicami.
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był znany profesor, historyk i pasjonat dziejów WW Andrzej Olejko, którego opowieści nadają całemu wydarzeniu wyjątkowy wymiar edukacyjny i emocjonalny.

Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915
Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, wiatrak, młyn. Stanęły dwa lazarety polowe z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki.
W 1915 roku w kilkudniowej bitwie pod Gorlicami starły się ogromne armie Cesarstwa Niemieckiego, Austro-Węgier i Rosji. To właśnie przez tereny dzisiejszej wsi Sękowa w 1915 roku przebiegała ówczesna linia frontu i tzw. ziemia niczyja, oddzielająca wojska państw centralnych (Niemiec i Austro-Węgier) od ententy (wojsk rosyjskich). Rosjanie zajmowali wówczas pozycje po wschodniej stronie doliny rzeki Sękówki, tj. wzgórza Zagórz i Wierszek. Z kolei wojska niemieckie i austro-węgierskie stacjonowały na stokach pasma Oboczy i Huszczy. Wielka bitwa pod Gorlicami rozpoczęła się 2 maja 1915 roku. Wówczas oddziały 11 Bawarskiej Dywizji Piechoty natarły na 3 Armię rosyjską gen. Radko Dimitriewa.
W tym wielkim starcu wzięło udział łącznie 300 tys. W Bitwie pod Gorlicami – uznawaną przez historyków za największą na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej poległo łącznie ponad 20 tys. żołnierzy. Stroną zwycięską w bitwie pod Gorlicami okazały się państwa centralne, które tym samym przełamały front wschodni. Pamiątką po tych wydarzeniach na terenie Gminy Sękowa pozostają 23 nekropolie, w których spoczywają żolnierze trzech Cesarzy w liczbie ponad 5 tyś tj tyle ile liczy cała gmina w obecnej chwili.
Rekonstrukcja to kilka epizodów. Pierwsze to spokojne życie przed wojną, a ostatnie to podnoszenie się do życia już po jej zakończeniu. Pomiędzy tymi dwoma chwilami jest czas straszny, czas, w którym jedynym zwycięzcą jest śmierć, choć gdzieś w oddali czeka też na wszystkich nadzieja.
To wydarzenie było skierowane nie tylko do pasjonatów historii, ale również mieszkańców i turystów chcących na własne oczy zobaczyć, jak 110 lat temu wyglądała słynna bitwa gorlicka. ,,Ludzkie drogi” w tym wydarzeniu prowadzą nas w miejsca, gdzie historia wciąż przemawia, a więc do Sękowej, by wspólnie oddać hołd tym, którzy przed laty kroczyli tą samą ziemią.
Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Papież Franciszek nie żyje

W Poniedziałek Wielkanocny tj. 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7.35 rano, w wieku 88 lat zmarł papież Franciszek, w swojej rezydencji w watykańskim Domu Santa Marta. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godz. 10.00. Spoczywaj w pokoju.