GORLICKIE „DRAMATIS PERSONAE"- 1915
WYSTAWA W 103. ROCZNICĘ BITWY GORLICKIEJ

Na wystawie z okazji 103. rocznicy Bitwy Gorlickiej prezentujemy portrety i biogramy kilkudziesięciu osób, których osobiste dzieje mocno związały się z historią naszego miasta i którzy z pewnością w maju 1915 roku zapamiętali Gorlice po kres swojego żywota. Gorlickie „Dramatis personae" - aktorzy dramatycznych wydarzeń, którym Gorlice użyczyły swojej nazwy, odgrywają przed nami odwieczny spektakl walki o władzę nad narodami, a także o niepodległość swoich narodów. Przedstawiamy tutaj biografie władców zaborczych państw, a także wojskowych dowódców formacji uczestniczących w Gorlickim Przełomie. Prezentujemy sylwetki kilku wybitnych, narodowych i lokalnych bojowników o niepodległość Polski. Kontrastując osobową historię dziejów z bezosobowym obrazem ruin miasta i ogromem tragedii, zapraszamy do refleksji nad polską drogą do niepodległości.

Wernisaż odbył się 20 kwietnia 2018 o godz. 18.00 w sali im. prof. Wł. Kunza Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów" w Gorlicach. Wystawę otworzył Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W wernisażu udział wzięli; Łukasz Bałajewicz, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice oraz Aleksander Augustyn, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Franciszek Rzeszutek, Dyr. Ośrodka Kultury Gminy Gorlice przedstawił licznie zgromadzonej publiczności historię Gorlic w okresie Wielkiej Wojny.
Równocześnie odbył drugi wernisaż poświęcony rzeźbie Romana Pietrzaka - polski rzeźbiarz.
Wystawa czynna będzie do 16 maja 2018 r.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Wróć do newsów