Na ,,Pańskich Polach” w Sękowej odbyła się po raz ósmy rekonstrukcja
Bitwy pod Gorlicami.

103 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 29 kwietnia 2018 r. odbyła się po raz ósmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. Po raz pierwszy rekonstrukcja odbyła się na wzgórzu, w miejscu autentycznej bitwy sprzed 103 lat.
Rozpoczęła się o godz. 15.00 wspólną modlitwą, którą poprowadzili księża: ks. Jacek Piróg, proboszcz z Sękowej, ks. Grzegorz Nazar, proboszcz greckokatolickiej parafii w Rozdzielu i Mirosław Cidyło, proboszcz prawosławnej parafii w Bartnem. Przybyłych gości powitała gospodarz Gminy Sękowa wójt Małgorzata Małuch oraz prowadzący Ryszard Rządło

Następnie około 10 tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Wojska pruskie i austriackie atakowały wzgórze, na którym stacjonowały z kolei wojska carskie. Na wzgórzu były dwie linie okopów wojsk rosyjskich, był lazaret i sztab dowódczy. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to odbyło się przy pięknej sprzyjającej pogodzie.

W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 20 grup z całej Polski a także z Rosji - Kaliningrad, Ukrainy, Czech i Słowacji. (GRH “Gorlice 1915”, Fordy T, SRH Wrzesień 39 sekcja I – wojenna, GRH 69 Riazański Pułk Piechoty, Dzika Dywizja, GRH Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów - Rzeszów, Stowarzyszenie Historyczne im. 7 pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, SH LIR 32, GRH Strzelcy Mszczonów, KVH Karpaty Snina - Słowacja, GRH IR 155 pp, GRH II Brygada Legionów Polskich, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Artyleria, 114 Nowotorski Pułk Piechoty z Kaliningradu, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich Przasnysz, Projekt Alpenrot, SHR Marienburg (IR 152), Stowarzyszenie Historyczne Pionierzy 40 pp “Dzieci Lwowskich”, (21 Muromski Pułk Piechoty) i GRH 56 pp Wadowice

Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.

Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.

Komentatorem widowiska był prof. nzw. dr hab. Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowych zespołów lokalnych. Ponadto można było przyjrzeć się życiu obozowemu – zajrzeć do sztabu, lazaretu, okopów i oczywiście poszukać łusek po wystrzelonych nabojach, a także skosztować wojskowego chleba ze smalcem.
Rekonstrukcja przygotowywana została w ramach projektu transgranicznego „Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza”.

Tegoroczna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami była niezwykła z kilku powodów inna niż wszystkie dotychczasowe. To nie tylko z faktu nowego miejsca czy wspomnienie z historycznego wydarzenia sprzed 103 lat, ale dla nas Polaków to wielka rocznica 100 lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.

…. ale z obowiązku kronikarskiego muszę jeszcze odnotować akcję jaka towarzyszyła przy tej wspaniałej rekonstrukcji, wspaniała akcja charytatywna na rzecz zdrowia i życia mojego ucznia 44-latka – Jacka Krupy z Sękowej. Rok temu mężczyzna zaraził się bakterią listerii. W kilka tygodni stał się niemal całkowicie zdany na innych. Teraz walczy o choćby minimalną sprawność.
Do grupy dobrych serc dołączyły gospodynie z sołectw gminy. Za drobny datek można było skosztować domowych ciast, chleba i innych przysmaków. Katarzyna Tokarz, sołtyska z Ropicy Górnej specjalnie z myślą o akcji dla Jacka przygotowała swój słynny napitek. W tym roku namawiała: skosztuj trunku i kup placka za zdrowie Jacka! Po rekonstrukcji odbyła się także licytacja obrazów. Jeden z nich namalowała Karolina, córka pana Jacka. Pod młotek poszły też grafika i płaskorzeźba. Z tej licytacji i do puszek uzbierano 15.108.84 zł. W imieniu Rodziny Jacka - dziękujemy!

NFZ nie finansuje już niestety leczenia Jacka, rodzina płaci za nie, a krakowski szpital był jedyną placówką, która zdecydowała się przyjąć Jacka i podjąć się jego leczenia i rehabilitacji. Trzymaj się Jacku!! Wracaj do Sękowej!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

VIII rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami"

Wróć do newsów