"Póki nie jest za późno". X konkurs historyczny rozstrzygnięty!

8 czerwca 2018 r. ogłoszono wyniki organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt.,, Póki nie jest za późno”.
To X jubileuszowa edycja konkursu. Zgłoszono 43 projekty, w które łącznie zaangażowanych było ponad 200 osób.
Ideą konkursu było rozbudzenie zainteresowań historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów oraz znaków pamięci na terenie Polski, i miejsc autentycznych wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w sposób materialny.
Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a patronat honorowy objął Wojewoda opolski Adrian Czubak.

Uroczysty jubileuszowy finał Ogólnopolskiego Konkursu składał się z dwóch części, o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3, odbyła się sesja przeznaczona dla nauczycieli i edukatorów, zainteresowanych pedagogiką pamięci i edukacją historyczną. Jej tematem przewodnim był fenomen Pamięci, którym interesują się przedstawiciele wielu różnych dyscyplin wiedzy – od neurobiologii i psychologii po socjologię, historię i pedagogikę.

W tym czasie zaproszone szkoły zwiedzały Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, 40 km od Opola – tereny byłych obozów jenieckich wraz cmentarzami i pomnikami. W muzeum można było zobaczyć wystawę – ekspozycję, która ma na celu zachowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach, związanych z istnieniem obozów odosobnienia w Łambinowicach. Można było się zapoznać z historią miejscowości i historią upamiętniania ofiar zbrodni wojennych jakie były zlokalizowane na tym terenie. Po przyjeździe do Opola nastąpił poczęstunek.

W drugiej części sesji odbył się Finał X edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny ,,Póki nie jest za późno”. Podsumowanie konkursu zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Projekty zgłaszane do konkursu dotyczą wojen i konfliktów XX wieku – powiedziała dr Renata Kobylarz – Buła z CMJW otwierając uroczystość wręczenia nagród.
Jury w składzie: dr Iwona Konopnicka – przewodnicząca (Uniwersytet Opolski), dr Renata Kobylarz-Buła (CMJW), Ewelina Klimczak (CMJW), Dorota Musiał (CMJW), Sebastian Mikulec (CMJW), postanowiło przyznać:

I nagrodę przyznano Szkole Podstawowej w Wyszkowie za projekt pt. "Niezwykli bohaterowie Mękalin" (179 pkt) Zwycięski zespół wystąpil w składzie: Jakub Putra, Aleksander Rudniki i Bartosz Uzdrowski z SP nr 1 w Wyszkowie pod opieką mgr Iwony Woźniakowskiej.

II nagrodę zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Gładyszowie, pow. Gorlice, Młp za projekt pt.,,Siedmiu wspaniałych – Historia Halifaxa z Banicy” (177 pkt) w składzie: Justyna Michalak, Tomasz Bolech oraz Piotr Rotko przygotowany pod opieką mgr Anny Branas

III nagrodę (176 pkt) (oraz dodatkową nagrodę od przewodniczącej jury) przyznano hublot replica Konradowi Jagielle oraz Wiktorowi Latcie z Zespołu Szkół w Łambinowicach za projekt pt. ,,Opowiem Wam niezwykłą historię…”, przygotowany pod opieką pań: Agnieszki Synowiec i Małgorzaty Mazurskiej.

Wyróżnienie: Kacprowi Burchardtowi, Nikoli Furmańskiej, Igorowi Kaszubie, Sylwii Kaszubie, Zuzannie Olszewskiej, Julii Owsiance, Jakubowi Rzosce, Marcinowi Szuryńskiemu ze Szkoły Podstawowej w Radziszewie za projekt pt. ,,Brytyjscy jeńcy wojenni w czasie II wojny światowej na terenie Malborka, Miłoradza i Gnojewa" (175,5 pkt.), przygotowany pod opieką pani Sylwii Kaszuby.

Po ogłoszeniu wyników nastąpiła prezentacja nagrodzonych projektów.
Młodzież szkolna, która zajęła czołowe miejsca w konkursie została uhonorowana nagrodami finansowymi , rzeczowymi i dyplomami. Na zakończenie dr Renata Kobylarz-Buła z CMJW podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Zachęcała do dalszych wysiłków w poznawaniu historii miejsc pamięci w najbliższej okolicy, ich pielęgnowania oraz popularyzowania wiedzy o historii z nimi związanej.

Do ZOBACZENIA ZA ROK!

Swiss Replica Watches

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów