W Bobowej obchodzono 100 lecie Niepodległości Polski.

Rok 2018 został uchwalony przez Sejm – rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym przez cały rok organizowane są w naszym kraju uroczystości. Nie inaczej było i w Bobowej. Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Przew. Rady Miejskiej Stanisław Tabiś oraz Stowarzyszenie GRYF było organizatorami tej wspaniałej uroczystości. Uroczystość ta pokazała mieszkańcom gminy że 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

17 czerwca 2018 r. o godz.16.00 w słoneczne popołudnie, odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne, rozpoczęły się procesją spod kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych do kościoła p.w. św. Zofii - patronki Miasta Bobowa. W starym zabytkowym kościółku odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa Leszka Leszkiewicza. Wygłosił homilię w której powiedział:
,, Miłość do ojczyzny rozpoczyna się w domu, w rodzinie. Tutaj małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie uczą się najpierw miłości wzajemnej, bezinteresownej służby drugiemu. Ludzie wychowani w miłości rodzinnej będą troszczyć się także o Polskę.
Troska o nią kształtuje się także poprzez miłość do tak zwanej małej ojczyzny, swojego miejsca zamieszkania, lokalnej wspólnoty, w której duch współpracy, wzajemna życzliwość, szlachetny język porozumiewania się, kultura osobista, szacunek do historii i tradycji lokalnej uczą, jak służyć Polsce”

Po Mszy św. uroczysty orszak przemaszerował pod pomnik Józefa Piłsudskiego i Bolesława Wieniawy Długoszowskiego - duchowni, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, Bractwa Kurkowego z Gorlic, druhowie z OSP, członkowie bobowskich rycerskich grup rekonstrukcyjnych i liczni mieszkańcy gminy.

Tu odbyła się oficjalna, patriotyczna część uroczystości. Odśpiewano hymn narodowy, wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka i jego adiutanta Bolesława Wieniawy Długoszowskiego, późniejszego generała Wojska Polskiego a z tarasu szkoły muzycznej (dawny dwór rodziny Długoszowskich) wypuszczono gołębie – symbol pokoju.

Po tej części burmistrz Bobowej Wacław Ligęza przywitał zaproszonych gości po czym Barbara Kowalska miejscowa regionalistka przedstawiła historię walk niepodległościowych z uwzględnieniem udziału mieszkańców Bobowej. Po odczytaniu 30 nazwisk - żołnierzy i legionistów wszyscy zgromadzeni na tej uroczystości w pozycji stojącej oddali cześć i honor minutą ciszy. Pani Barbara nawiązała do walk narodowo-wyzwoleńczych na przestrzeni wieków, Bobowa ma długą i bogatą historię.
Bohaterem dla mieszkańców gminy Bobowa jest Zygmunt Gryfita. Szlachcic wywodzący się z rodu Gryfitów herbu Gryf, który do walki z Krzyżakami wystawił 46 chorągiew rycerzy Bobowskich i sam poprowadził ich ku zwycięstwu.
Wielu mieszkańców miasta i gminy walczyło o wolną Polskę, wielu odniosło rany i borykało się z kalectwem. O walczących przypominają dwa cmentarze wojenne z Wielkiej Wojny nr 132 i 133 w Bobowej oraz nr 134 w Siedliskach, o które troszczymy się, by zachować te miejsca ku pamięci następnych pokoleń.

W krótkich przemówieniach wystąpili zaproszeni goście – poseł Barbara Bartuś, wice starosta Gorlic Jerzy Nalepka, eks senator Stanisław Kogut, biskup Leszek Leszkiewicz oraz wójt Korzennej Leszek Skowron.
W bardzo radosnym i pięknym tańcu wystąpiły dwu krotnie dzieci przedszkolne z Bobowej, za co otrzymały gromkie brawa. Można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej przy OSP w Siedliskach wraz z solistami. Podczas uroczystości dziewczęta rozdawały białe i czerwone balony, które na odpowiedni znak zostały wypuszczone.

O godz. 20.00 rozpoczął się koncert zespołu ,,Łzy”, który jest obecnie jedną z najpopularniejszych formacji pop-rockowych w Polsce. Po koncercie odbył się pokaz biało – czerwonych sztucznych ogni i przystąpiono do wspólnej biesiady.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów