Gorlice: Mosty i Przęsła Starosty rozdane po raz 18!

W piątek 15. lutego 2019 r. w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbyła się po raz 18 uroczystość, podczas której rozdane zostały tegoroczne Nagrody Mosty Starosty oraz Nagroda Przęsła.
Zebranych gości powitał Zdzisław Tohl - Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, zaś spotkanie prowadził Daniel Markowicz - naczelnik Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego. Uroczysta gala odbyła się pod przewodnictwem Starosty Gorlickiego pani Marii Gubały. Wieczór uświetnił krótki koncert fortepianowy, podczas którego naucz. Szkoły Muzycznej z Bobowej zagrała utwory Beethovena i Rachmaninowa.

Wręczenie statuetek poprzedziło uroczyste przedstawienie członków kapituły konkursu oraz krótki film prezentujący postacie osób nominowanych do nagrody.
Laureatką nagrody głównej statuetki Mosty Starosty 2019 została Anna Buchmann, z urodzenia gorliczanka a obecnie mieszkanka Szwajcarii, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Przęsło otrzymali twórcy radia lem.fm, pierwszego na świecie radia łemkowskiego.
Podczas uroczystości zostali uhonorowani działacze i twórcy kultury z terenu powiatu gorlickiego. Wyróżnienia otrzymali: Józef Gucwa, Marek Berdychowski, Oskar Cenkier oraz Igor i Wiesław Czerwieniowie.

Podziękowania, gratulacje i życzenia laureatom przekazała pani Starosta Gorlicki Maria Gubała, pani poseł Barbara Bartuś oraz Jadwiga Wójtowicz Radna Województwa Małopolskiego.

PS

JÓZEF GUCWA

Nominowany przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Bobowej

W zgłoszeniu czytamy m.in.: Z zamiłowania kolekcjoner zabytkowych pojazdów na dwóch i czterech kołach. Z powodzeniem prezentuje swoje zbiory w Krakowie, Bobowej i Nowym Sączu. W 2006 r. wicemistrz a w 2007 mistrz Polski w kategorii „Motocykle do 1945", członek Głównej Podkomisji Pojazdów Zabytkowych przy Polskim Związku Motorowym. Zafascynowany judaistyką, jest posiadaczem bardzo dużej kolekcji historycznych przedmiotów. O każdym z kilkuset zgromadzonych eksponatów może opowiadać godzinami. Swoją wiedzą dzieli się podczas organizowanych co roku Dni Bobowej z Kulturą Żydowską. Jest czynnym członkiem grupy rekonstrukcji historycznej Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich z siedziba w Łabowej. Bierze udział w rekonstrukcjach grup działających na terenie Nowego Sącza, Nowego Targu, Gorlic i Bochni. W jego posiadaniu są przedmioty i mundury wojskowe z różnych okresów historycznych, które prezentuje podczas wystaw związanych z I i II wojną światową, współorganizuje i koordynuje rekonstrukcję stanu wojennego na terenie Bobowej, często bierze udział w szkolnych lekcjach historii na terenie gminy Bobowa.

W 2012 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a w 2017 roku Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wyróżnienie za umiejętną animację lokalnych wydarzeń kulturalnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów