,,ŚWIAT POD KYCZERĄ" zawitał do Sękowej

W ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,, Świat pod Kyczerą” zespoły folklorystyczne z różnych krajów zawitały także do Sękowej. Scenę, na której odbył się koncert ustawiono obok drewnianego kościoła filialnego pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba, znajdującego się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W tym roku w festiwalu uczestniczą zespoły z następujących krajów: z Hiszpanii – Kraj Basków, Ukrainy, Albanii, Serbii i oczywiście z Polski.
W piątek 12 lipca 2019 r. o godz. 18.00 Dyrektor Festiwalu ,,Świat pod Kyczerą,, Jerzy Starzyński, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz dyr. miejscowego GOK pani Iwona Tumidajewicz. przywitali licznie zgromadzonych gości rozpoczynając festiwal. Dyr. Starzyński przed każdym występem wiele opowiadał zarówno o gościach ze świata, jak i samej idei festiwalu. Powiedział m.in. że festiwal propaguje różnorodność kultur, uczy jedności, tolerancji oraz szacunku do drugiego człowieka, bez względu na jego narodowość. Pokazuje, że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie.

Festiwal rozpoczął i zakończył łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" skupia młodzież łemkowską z terenu Legnicy i okolic a głównym celem jest m.in. propagowanie kultury łemkowskiej, przełamywanie stereotypów i prowadzić edukację wielokulturową.
Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać barwne stroje i pomysłową choreografie naszych zagranicznych artystów, budziły ogromne zainteresowanie wśród widzów. Mieliśmy okazję obejrzeć wspaniale występy z regionu Serbiii i Ukrainy, tak bliskie nam, ale podziwialiśmy występy z Albanii czy z Kraju Basków - Hiszpania.

Licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała artystów, przedstawiając bogatą kulturę i tradycje ludowe.
Wieczór w Sękowej był wypełniony muzyką, tańcem i śpiewem. Każdy kto przybył znalazł coś niezwykłego dla siebie, fascynującego i interesującego. Dzięki temu festiwalowi mieszkańcy mogli otrzymać niecodzienną dawkę muzyki, która łączy narody.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów