Obchody 75. rocznicy pacyfikacji Jamnej i bitwy batalionu „Barbara”

W niedzielne słoneczne przedpołudnie 22 września 2019 roku, na jamneńskim wzgórzu odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne, upamiętniające 75. rocznicę Bitwy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK i pacyfikacji wsi.
To tu właśnie 25 września 1944 roku Batalion "Barbara", 16 pułku piechoty Armii Krajowej stoczył całodzienny bój z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich Niemiec. To wydarzenie przeszło do historii jako jedna z największych walk oddziałów Armii Krajowej w ramach Operacji Burza w południowo- wschodniej Polsce. Wzgórze Jamna 530 było głównym miejscem oporu i obrony Batalionu Armii Krajowej "Barbara " w czasie tego boju. Tu w sposób konsekwentny kapitan Eugeniusz Borowski pseudonim Leliwa bronił się wraz ze swoimi kompaniami przed nacierającymi, wielokrotnie lepiej uzbrojonymi regularnymi niemieckimi oddziałami. Przewaga liczbowa oddziałów niemieckich była kilkakrotna. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, mgła, niski pułap chmur i opady deszczu tym razem były korzystne dla broniących się żołnierzy Armii Krajowej, gdyż Niemcy nie mogli użyć lotnictwa. Batalion "Barbara" utrzymał do zmroku Wzgórze 530. Wieczorem dowódca Leliwa podjął decyzję o dyslokacji oddziału pod osłoną nocy. W sposób mistrzowski wyprowadził batalion z okrążenia w Jamnej. Następnego dnia zasadnicza część batalionu była już w nowym miejscu postoju i rejonie działań. Dla upamiętnienia miejsca oporu na szczycie wzgórza Jamna 530 stanął wysoki, solidny metalowy krzyż osadzony w cokole wykonanym z ciosów kamienia łupanego.

To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń na terenie Powiatu Tarnowskiego w tracie drugiej wojny światowej.
Uroczystość rozpoczęła się od manifestacji patriotycznej na placu przy kościele Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Odśpiewano hymn państwowy, były wystąpienia zaproszonych gości, dh harcerz odczytał Apel Poległych a pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Centralnym punktem niedzielnych obchodów była uroczysta polowa Msza św. która odbyła się w Dolinie Męczeństwa, to tu modlono się w intencji poległych partyzantów i zamordowanych mieszkańców wsi Jamna.

Jednym z punktów uroczystości była historyczna rekonstrukcja, która przedstawiała pacyfikację Jamnej przez wojska niemieckie a wszystko to po to aby moc lepiej zrozumieć co wydarzyło się 75. lat temu.
Z punktu kronikarskiego należy odnotować udział trzy osobowej delegacji z Sękowej pod przewodnictwem Pana Aleksandra Gucwy, członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

Wróć do newsów