75 rocznica rozformowania 16pp AK "Barbara" - uroczystość w Lichwinie

20 października 2019 r. w lesie na granicy wsi Lichwin i Rychwałd odbyła się pierwsza część uroczystości upamiętniająca rozformowanie I Batalionu "Barbara" 16pp. Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK, ks. Zbigniew Guzy poprowadził modlitwę w intencji zmarłych i zamordowanych żołnierzy – partyzantów.

Apel pamięci, wzywający bohaterów batalionu "Barbara" oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę, odczytał zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski oraz harcerze ze szkoły podstawowej w Pleśnej. Głos zabrał gospodarz uroczystości wójt Józef Knapik, który przedstawił historię rozformowania 16 pp AK ,,Barbara” i podziękował wszystkim za udział w tych uroczystościach.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wspominali działalność partyzancką batalionu w tym rejonie oraz o takich żołnierzach jak Władysław Białas ps. "Boruta" i Władysław Pluta ps. "Sęk", którzy w tym miejscu ponieśli tragiczną śmierć.

Po tej części o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Lichwinie, przy udziale pocztów sztandarowych, odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej i innych bohaterów walczących o wolną Polskę. Nabożeństwo koncelebrował ks. kapelan Zbigniew Guzy z ks. proboszczem Janem Kwarcińskim.

Ostatnim punktem obchodów było spotkanie w remizie OSP Lichwin, gdzie Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Tarnów, Ryszard Żądło, przedstawił w sposób bardzo szczegóły historię szlaku bojowego Batalionu ,,Barbara” na terenie pow. tarnowskiego.
Następnie organizator poprosił wszystkich zgromadzonych w tym licznie przybyłych harcerzy ze SP z Pleśnej na poczęstunek.
Uroczystości w Lichwinie zorganizowane zostały przez Gminę Pleśna oraz Centrum Kultury w Pleśnej przy współpracy z ŚZŻAK Koło w Pleśnej, ZSP w Rzuchowej i OSP Lichwin.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ***** ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

Wróć do newsów