Gminno-parafialne uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

“Starym Ojców naszych szlakiem
Przez krew idziem w słońca wschody
Z dawną pieśnią z dawnym znakiem
Na śmiertelne idziem gody
By z Krwi naszej życie
wzięła Ta “Co jeszcze nie zginęła”!

10 listopada 2019 r. w Sękowej miały miejsce gminno-parafialne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, Mszą św. którą koncelebrował ks. proboszcz Jacek Piróg w asyście ks. wikarego Arkadiusza Ołyńca. Zebrani w modlitwie złożyli hołd pokoleniom Polaków i uczcili pamięć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski na mapie Europy. Po nabożeństwie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która w przemówieniu powiedziała: „Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski”. Następnie wszyscy uczestnicy liturgii wysłuchali montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów ze SP w Siarach pod kierunkiem Mirosława Bogonia, a następnie odbył się niezwykły koncert ,,Mozart kontra Sinatra” pieśni patriotycznych w wykonaniu najmłodszych artystów ze SP z Siar i zespołu składającego się z mieszkańców całej gminy pod kierunkiem Mirosława Witkowskiego.

W programie wystąpił Tomasz Kubala – gitara basowa, Piotr Przyrowski – gitara solowa oraz Mirosław Bogoń – instrumenty klawiszowe

Święto Odzyskania Niepodległości stało się szczególną okazją do przemyśleń nad losami naszego narodu i jej obrońców a obecność mieszkańców, radnych, młodzieży i nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Gminę Sękowa stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunki patriotycznych tradycjach.

Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu zakończyło się złożeniem wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego na cmentarzu parafialnym w Sękowej.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Foto i wykonanie Krzysztof Sikora

Wróć do newsów