Lekcja patriotyzmu i historii na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej

Listopad to miesiąc poświęcony pamięci zmarłych. Pamiętamy, że zmarli mogą tylko liczyć na nas. Jest to dobry czas na odkrywanie prawdy o przemijaniu i zastanowienie się nad wyborem dobra. Cmentarz wojenny z okresu Wielkiej Wojny nr 79 w Sękowej (Kawiory) jest miejscem pamięci, które stanowi żywy dowód wydarzeń historycznych rozgrywających się na tym terenie przed ponad 100 laty.

W dniu 12 listopada a więc po Święcie Zmarłych i po Dniu Niepodległości młodzież z klas piątych Szkoły Podstawowej w Sękowej, wraz z wych. Gabrielą Kołotyło i Fabianem Szarowiczem udała się na pobliski cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej. Prawie każde dziecko zapaliło symbolicznie znicz na grobie Andrzeja Szukały, Polaka z Wielkopolski, który był wcielony do armii pruskiej 46 Pułku Piechoty i poległ 2 maja 1915 r. Następnie emerytowany nauczyciel – regionalista, pasjonat historii lokalnej i nie tylko Aleksander Gucwa zapoznał młodzież z historią wybuchu I wojny światowej, działaniami wojennymi na naszym terenie oraz z budową nekropoli. Przekazane wiadomości oraz sam cmentarz zrobił duże wrażenie na uczestnikach. Młodzież zauważyła ze na cmentarzu znajdują się mogiły poległych żołnierzy armii austrowęgierskiej, niemieckiej (pułki bawarskie) oraz żołnierzy rosyjskich, których szczątki spoczywają w kilku zbiorowych i pojedynczych mogiłach.

Młodzież zauważyła że na 14 żeliwnych tablicach z nazwiskami poległych, jest wiele polsko brzmiących nazwisk, którzy byli wcieleni do armii trzech cesarzy. (Andrzej Szukała, Marcel Wojtaszek, Andrzej Olejniczak, Jan Bartnik, Franciszek Wiśniewski, Stanisław Wiatr, Andrzej Wesołowski i wielu innych) Tak więc polska mowa rozbrzmiewała po obu stronach tego frontu, co czyniło sytuację jeszcze bardziej tragiczną. Do rangi symbolu urastać może fakt, iż po śmierci nie dzielono poległych na swoich i wrogów, wszyscy spoczęli obok siebie na tych samych cmentarzach.

Dla młodzieży było to wielkie przeżycie i zarazem bardzo emocjonalna i żywa lekcja historii. Takie właśnie miejsca jak ten cmentarz i wiele innych na terenie gminy Sękowa, jest pamiątką wydarzeń historycznych, które rozgrywały się ponad wiek temu.

Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że mimo upływającego czasu, ludzie nie pozwolili temu miejscu odejść w zapomnienie, czując się odpowiedzialni za tych, którzy spoczęli niejednokrotnie w sąsiedztwie ich gospodarstw.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów