W Sękowej oddano nowy most

Na rzece Sękówka w Sękowej powstał odcinek mostu o długości 70,8 m i szerokość 17,32 m oraz nowe rondo. Przebudowano także sieć wodociągową, gazową, teletechniczną i sanitarną na odcinku mostu. Mimo że prace inwestycyjne rozpoczęto w sierpniu 2019 r. a więc znacznie później niż zostały zaplanowane, to łagodna zima sprzyjała prowadzonym pracom, dzięki czemu udało się most ukończyć w terminie.

24.03.2020 r. zakończono prace związane z budową mostu drogowego w Sękowej. Wykonawca Nowak-Mosty Sp. z o.o. wywiązał się z zleconego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zadania. Tak więc kierowcy przejeżdżający przez Sękową drogą wojewódzką nr 977 w kierunku granicy państwa mogą już podróż odbyć nowo wybudowanym mostem.

Po drogowcach nie ma już śladu. Teren został posprzątany, wyrównany, a kierowcom nie cierpnie już skóra na grzbiecie, gdy pokonywali stary most na Sękówce. Te kilka miesięcy, gdy trwała budowa nowej przeprawy, były dla kierowców niezłą szkołą cierpliwości - wahadłowy ruch, zmiany w organizacji, korki przed światłami, w których trzeba było czasem spędzić po kilkanaście minut - o tym wszystkim możemy już zapomnieć, bo teraz mamy zupełnie inną jakość na przebudowanym odcinku. Po starym kompletnie wyeksploatowanym nie zostały nawet resztki. Niedługo zapomnimy, jak wyglądał. W miejscu skrzyżowania z drogą w kierunku Wapiennego jest teraz rondo, do tego ścieżka piesza i rowerowa.

Do budowy nowego mostu przystąpiono końcem sierpnia 2019 r. rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców Sękowej budowa mostu na rzece Sękówka. Wyeksploatowany obiekt (budowa starego mostu miała miejsce w 1973 r.) nie nadawał się do dalszego ruchu, tędy to przejeżdżają przede wszystkim duże rzesze turystów kierujących się na słowacką stronę oraz w nasz piękny Beskid Niski. Koszt inwestycji to około 13 mln zł, z czego 10,5 mln zł stanowią środki z RPO, natomiast pozostała część pochodzi m.in. z budżetu województwa małopolskiego.

Życzę SZEROKIEJ DROGI!!

Fotograficzna historia budowy mostu - sierpień 2019 - kwiecień 2020 - KLIKNIJ

***

Zdjęcie wykonał w 1900 r. Mieczysław Mrazek, przedsiębiorca naftowy. Na pierwszym planie most na Sękowce, przez który przejeżdza bryczka z żoną i dziećmi M. Mrazka. W głębi widoczne liczne szyby naftowe a pod białym dachem nowo wybudowana szkoła.

Wróć do newsów