Tradycja wicia wianków w Sękowej wciąż żywa. KORDIAN

Pierwszy Dzień Lata w Sękowej połączony jest z tradycją wicia wianków z polnych kwiatów i ziół. Wianek symbolizuje w tradycji ludowej dziewictwo, które jako zjawisko kulturowe odchodzi dziś do historii, a właściwie zatacza historyczny krąg.
Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania. Radość jaka płynie z nastania lata od zawsze była mocno okazywana. Wyrazem tego były obchody świętojańskie, w których ludzie z uśmiechem na twarzy witali nadchodzące wielkimi krokami lato. I tak było u nas w tym roku, pomimo pandemii COVID-19 (organizator zadbał o bezpieczeństwo uczestników) dziewczęta wiły przepiękne wianki, które cały czas podziwialiśmy na ich głowach, podczas koncertu wykonaniu Kordiana czyli Wacława Cieślika.

Jego góralskie piosenki śpiewane w klimatach disco polo pokochali wszyscy. On sam często mówi, że disco polo to jego nałóg. Największym hitem gwiazdora góralskiego disco polo okazała się piosenka pod tytułem „Dziewczyna z gór”, przez ponad godzinę śpiewał wiele innych piosenek m.in. ,,Góry moje Góry”, ,,Moja mała Góraleczko”, ,,Kwarantanna" i inne.
Koncert rozpoczął się o godz. 16-tej na stoku narciarskim w Małastowie, prowadziła pani Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz. Po kilkakrotnym bisowaniu pani wójt gminy Małgorzata Małuch podziękowała Kordianowi za piękny koncert wręczając pamiątkowy album ,,Sękowa z kart 650 lat historii wsi” Koncert był transmitowany na żywo przez: gorlice.tv

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów