V Akcja sprzątania cmentarza wojennego nr 6 w Krempnej

W piątkowy poranek 23.10.2020r. odbyły się prace porządkowe na cmentarzu wojennym nr 6 w Krempnej z okresu I wojny światowej. Wzięli w nich udział studenci III-ciego roku Wychowania Fizycznego Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Z pomocą Pana Aleksandra Gucwy 10 studentów wraz z pracownikiem zakładu wychowania fizycznego Panem Wojciechem Pelczarem wykonało takie prace jak: koszenie trawy, grabienie liści, uprządkowanie grobów i obcinanie gałęzi drzew itp. V akcja sprzątania cmentarza w pełni udana.

Podczas prac pogoda dopisała a studenci wykazali super zaangażowanie, poznali też historię powstania tej nekropoli oraz historię walk jakie odbyły się tu na przełomie 1914 i 1915 r. Mimo że na tym cmentarzu nikt z nas nie znał żadnego z pochowanych a spoczywa tu 200 żołnierzy ( 63 Austro-Węgrów i 137 Rosjan) w tym wiele polsko brzmiących nazwisk ( Jakub Cześnik, Jan Storek, Franciszek Markez, Karol Zarecki, Antoni Niedoński, Franciszek Furman i wielu innych) to należy im się szacunek. Dlatego warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek!

W akcji brały udział następujące osoby:

1. Wojciech Pelczar – opiekun grupy
2. Sylwia Solecka
3. Paulina Czekaj
4. Monika Typrowicz
5. Sandra Mendelowska
6. Wiktoria Serwatka
7. Kacper Komar
8. Kamil Wiśniowski
9. MaciejTłusciak
10. Alexander Gucwa – mentor - regionalista
***ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów