Lekcja historii pod pomnikiem polskich lotników w Krzywej/Banicy

W piątek 5 listopada br. w godzinach dopołudniowych przy pięknej pogodzie z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w ramach wychowania patriotycznego, zorganizowany został przez nauczycieli – wychowawców panią Joannę Puściznę i Gabrielę Kołotyło, wyjazd młodzieży z klas VII SP w Sękowej, pod pomnik siedmiu lotników polskich w Krzywej/Banicy. Uczniowie obu klas zapalili znicze pod pomnikiem, jako symbol symbol pamięci i wyraz wieczności, a także bliskości oraz troski o zmarłych.

Następnie regionalista, pasjonat lotnictwa, emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa z Sękowej, przedstawił młodzieży historię zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która leciała z pomocą materiałową dla powstańców warszawskich. W drodze powrotnej, 28 sierpnia 1944 r. Halifax II – FS-P należący do PAF – Polskie Siły Powietrzne, został zestrzelony – zginęła cała siedmioosobowa załoga, która obecnie spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w kwaterze brytyjskiej w Krakowie.

Była to bardzo interesująca lekcja patriotyzmu, która na długo pozostanie w pamięci uczniów i z pewnością przyczyni się do bardziej aktywnego, bezpośredniego poznawania historii z zakresu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów